Montaż wanny w łazience. Jak samodzielnie zamontować wannę?
2017-06-08
10:14
Montaż wanny nie jest wcale taki trudny, zwłaszcza jeśli dysponuje się instrukcją. W zrób to sam pokazujemy jak samodzielnie zamontować wannę w łazience. Dla osób ceniących relaks w wannie, właśnie tego elementu wyposażenia łazienki nie może w niej zabraknąć.
Autor: Materiały prasowe / Maison Valentina
Spis treści
- Montaż wanny narożnej i prostej - przygotowanie
- Montaż wanny akrylowej - podłączenie do instalacji hydraulicznej
Do montażu wanny w łazience można wynająć fachowca, ale możemy także poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Tym bardziej, że większość producentów sprzedaje wanny wraz z dokładną instrukcją montażu oraz niezbędnymi do tego elementami.
Montaż wanny narożnej i prostej - przygotowanie
- Zaczynamy od przykręcenia nóżek do dna wanny w miejscach przewidzianych przez producenta (dno jest tam specjalnie wzmocnione).
- Jeśli wanna jest wyposażona w gotową obudowę, musimy przykręcić do niej zatrzaski, w które później wciśniemy panel obudowy.
- Ustawiamy wannę w przewidzianym dla niej miejscu i zaznaczamy na ścianie wysokość obudowy. W tym miejscu powinna się znaleźć dolna krawędź obrzeża wanny.
- Długość nóżek regulujemy, wkręcając lub wykręcając ich plastikowe stopki. Posługując się drugą poziomnicą, sprawdzamy czy wanna stoi poziomo.
- Po wyregulowaniu długości nóżek i sprawdzeniu, że obudowa pasuje, zabieramy się za przymocowanie zaczepów zapobiegających odsunięciu się wanny od ścian. Rysujemy na ścianach linie wyznaczające poziom górnej krawędzi obudowy wanny.
- Do linii przykładamy zaczep i zaznaczamy miejsca, w których trzeba wywiercić otwory na kołki mocujące. Na każdym boku wanny wystarczą po dwa uchwyty umieszczone w pobliżu naroży wanny.
- Żeby wiertło nie ślizgało się po płytkach, najpierw robimy w nich delikatnie wgłębienia punktakiem. Wiercąc otwór w płytce, nie należy używać udaru. Dopiero po jej przewierceniu można go włączyć, by łatwiej było wiercić w betonowej ścianie.
- Do otworów wkładamy kołki rozporowe i wkrętami mocujemy uchwyty.
- Do otworu w dnie wanny mocujemy zestaw automatycznego korka z przelewem. Korpus korka podkładamy pod otwór odpływowy.
- Od góry nakładamy sitko i skręcamy je śrubą z korpusem korka. Dokręcamy ją dużym płaskim śrubokrętem. Do górnego otworu w wannie przykładamy przelew, zwracając uwagę na właściwe ułożenie uszczelki.
- Z drugiej strony nakładamy nakrętkę i przykręcamy ją z wyczuciem, żeby nie pękła. W otwór nakrętki wciskamy pokrętło sterujące korkiem.
- Do odpływu wkładamy korek. Obracając pokrętło, sprawdzamy, czy korek się unosi, a po opadnięciu zamyka odpływ. W razie potrzeby regulujemy długość śruby podpierającej korek.
Montaż wanny akrylowej - podłączenie do instalacji hydraulicznej
- Ustawiamy wannę, zaczepiając jej krawędzie o uchwyty na ścianach.
- Składamy ze sobą elementy zestawu odpływowego i sprawdzamy, jaka długość rury odpływowej będzie potrzebna, uwzględniając to, że musi być wsunięta w kielich na głębokość 4-5 cm.
- Docinamy rurę odpływową, używając ręcznej piły z brzeszczotem do cięcia metalu. Po ucięciu trzeba koniecznie usunąć nożykiem zadziory z krawędzi rury i wygładzić ją papierem ściernym.
- Rurę odpływową umieszczamy w kielichu podejścia kanalizacyjnego w ścianie. Łącząc rury kanalizacyjne, warto posmarować uszczelki środkiem poślizgowym, np. płynem do mycia naczyń.
- Do rury odpływowej wsuwamy rurę zestawu odpływowego, a drugi koniec łączymy z korpusem korka wanny, dokręcając nakrętkę. Nalewamy wodę do wanny i sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń, także przelewu.
- Pozostawiamy wannę napełnioną wodą i wtedy zakładamy jej obudowę (jest mocowana na zatrzaski).
- Miejsce styku wanny ze ścianami uszczelniamy silikonem sanitarnym. Równy pasek silikonu otrzymamy dzięki przyklejeniu do wanny i do ściany taśmy malarskiej. Po nałożeniu i wygładzeniu silikonu palcem odrywamy taśmę.
Sprawdź w galerii pomysły na aranżację łazienki z wanną!
Autor: ProjektyWnetrzLauraKozak
Autor: ztaraszewska
Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku