Najpiękniejsze małe łazienki 2014 roku: trendy, rozwiązania, materiały!
Urządzenie małej łazienki to zadanie, z którym zmierzyć się musi wiele osób. Bez względu na to, czy mała łazienka to sytuacja przejściowa czy docelowa, warto znać triki i sposoby na małą przestrzeń w łazience. Sprawdź jakie projekty łazienek cieszyły się największą popularnością i uznaniem w 2014 roku. Które trendy przejdą na następny sezon? Jakie materiały i rozwiązania były sezonowym hitem, a które staną się ponadczasowym rozwiązaniem dla małej łazienki?
Autor: Mariusz Bykowski
Łazienka gościnna została przejeta przez 5letnia córke właścicieli mieszkania. Rodzice dokupili jej miniaturę słynnego krzesłą Eamsów, w tym samym kolorze co grzejnik polskiej firmy Instal Projekt. białe płytki na ścianie to Ceramica Ardelli, natomiast podłoga to matrmur przełamany czarny, granite,. Podłoga stanowi stylowy wyjatek w nowoczeslnym projekcie. W lustrze w kasetonowej, drewnianej ramie odbijają sie płytki z motywem Piero Fornasettiego.
Spis treści
- Urządzenie małej łazienki: triki i chwyty
- Mała łazienka aranżacja: czysta iluzja
- Schowki – niewidki w projekcie małej łazienki
- Małe łazienki kolory: wszystkie odcienie szarości
Bez względu na to, czy mała łazienka to sytuacja przejściowa czy docelowa, warto znać triki i sposoby na małą przestrzeń w łazience. Przydadzą nam się zarówno w sytuacji najmu mieszkania i adaptowania małej łazienki na swoją czasową obecność, jak i później – podczas urządzania swojej pierwszej, własnej małej łazienki!
Urządzenie małej łazienki: triki i chwyty
Zawsze warto inspirować się skończonymi, pełnymi projektami prawdziwych łazienek. Szukanie podobnych rozwiązań w architekturze łazienki zbliżonej planem i układem do naszej, pozwala na spojrzenie świeżym okiem na zastaną architekturę w naszych wnętrzach. Warto podglądać i łączyć różne warianty rozwiązań w projektach małych łazienek, by stworzyć warunki idealnie dopasowane do indywidualnego układu naszej małej łazienki. Jakie triki i chwyty na małą przestrzeń łazienki przemycać do swojej małej łazienki?
Mała łazienka aranżacja: czysta iluzja
Mała łazienka zawsze lepiej „ma się” w jasnych kolorach. Biel i jej off-white’owe pochodne to zawsze dobry pomysł na małą łazienkę. Do tego szkliwiona glazura optycznie powiększa przestrzeń, rozświetla ją, potęguje słoneczne refleksy wpadające z okna bądź z dedykowanego oświetlenia. Dla zdwojenia efektu i powiększenia przestrzeni łazienki, warto montować wielkoformatowe lustra. Pozbawione ram i montowane natynkowo lustrzane tafle, dosłownie podwajają zastany metraż łazienki. Lustra zlicowane z narożem ścian dają przyjemną iluzję dodatkowego wnętrza. Prostokątne tafle zawieszone vis-a-vis okna bądź drzwi – dodają wnętrzu głębi i trójwymiarowości. Dla podbicia tej wrażeniowości warto wykorzystać też zabiegi iluzoryczne na przestrzeni podłogi: geometryzujące, graficzne motywy właściwe dekoracyjnym płytkom cementowym, nie wyjdą nas bardzo drogo na małej przestrzeni podłogi w łazience. Za to trójwymiarowy efekt końcowy zbuduje cały klimat małej łazienki. Dekoracyjna podłoga wymaga stonowanej oprawy. Stąd inwestycja w silny wzór na podłodze w łazience, wymusi na nas niejako klasykę i stonowanie na pozostałych ścianach i w meblach łazienkowych. Uchroni nas to także przed nietrafionymi wyborami w aranżacji małej łazienki i nie narazi portfela na niepotrzebne przeciągi.
Schowki – niewidki w projekcie małej łazienki
Meblowanie małej łazienki to chyba najtrudniejsza część w jej aranżacji. Łatwo zaśmiecić niewielką przestrzeń nieodpowiednio dobranymi szafkami pod umywalkę czy wolno stojącą zabudową. Przy małej łazience liczy się każdy centymetr przestrzeni, stąd i meble muszą występować w ograniczonej ilości. Najlepszym rozwiązaniem będą meble łazienkowe na wymiar – dostosowane do potrzeb zastanej architektury. Jeśli nie jest to konieczne – zrezygnujmy z szafki pod umywalką (podwieszana umywalka z estetycznym, chromowanym wykończeniem dolnym, doda małej łazience lekkości). Ciekawe są również rozwiązania z „trójwymiarowymi” półkami – skrzynkami w stylu loft. Wmontowane w drewnianą skrzynię lustro, czyni z niej nie tylko ciekawy eko-dodatek do wnętrza małej łazienki, ale stanowi również funkcjonalna półkę na najpotrzebniejsze drobiazgi: perfumy czy pędzle do makijażu. Również wykorzystanie wnęk jest dalej modne i szalenie funkcjonalne. Nowością może być wykorzystanie w łazience frontów typowych dla zabudowy kuchennej (płycinowych, fazowanych, z gałeczkami). Ocieplą surową przestrzeń łazienki, dodając jej przytulnego, niewymuszonego animuszu.
Małe łazienki kolory: wszystkie odcienie szarości
Najmodniejszym bodaj odcieniem preferowanym w małych łazienkach 2014 roku, były odcienie szarości. Dominujące we wnętrzu, przełamywane były różnymi wariantami kolorystycznymi: od jaskrawych pomarańczy i czerwieni, przez klasyczną czarno-białą mozaikę po złamaną biel ryflowanych i ornamentowanych płytek gresowych. Popularnym materiałem wyposażenia szarej łazienki są drewniane fronty nielicznych szafek. Drewno przejawiające się delikatnie w dodatkach bądź wyłącznie w obudowie części umywalkowej to trend, który może znaleźć swoją kontynuację w kolejnym, 2015 roku...