Dlaczego spłuczka podtynkowa cieknie? Jak naprawić cieknącą spłuczkę? Instrukcja krok po kroku

2024-02-08 12:51

Awaria spłuczki podtynkowej to wcale nie powód, by wzywać fachowca. Dzięki naszej instrukcji samodzielnie naprawisz awarię i cieknąca spłuczka podtynkowa przestanie być twoim problemem. Chociaż dostęp do niej jest utrudniony, jej naprawa jest mniej skomplikowana, niż się to wydaje. Przeczytaj, jak naprawić cieknącą spłuczkę.

Przycisk do WC
Autor: serwis prasowy marki TECE Na zdj. matowy przycisk do WC TECEloop.

Spis treści

  1. Dlaczego spłuczka podtynkowa cieknie? Awaria spłuczki podtynkowej
  2. Jak naprawić spłuczkę podtynkową? Naprawa spłuczki podtynkowej
  3. Naprawa spłuczki podtynkowej. Instrukcja krok po kroku

Dlaczego spłuczka podtynkowa cieknie? Awaria spłuczki podtynkowej

Wynikiem awarii spłuczki podtynkowej jest lecąca z niej cały czas woda. Jeśli po spuszczeniu woda wciąż leci, oznacza to awarię zaworu spłukującego. W innym wypadku, kiedy woda zaczyna wyciekać już po napełnieniu zbiornika, problemem jest zawór napełniający.

Mimo że producenci konstruują je nieco inaczej, ogólna zasada ich działania jest taka sama. Dlatego też naprawa spłuczki podtynkowej będzie tożsama z naprawą mechanizmu od innego producenta. W tym kontekście uwagę należy zwrócić na dwa wskazane wyżej zawory: spłukujący i napełniający.

Jako że uszkodzenie zaworów i innych komponentów zestawu jest trudne, najczęściej woda leci ze spłuczki podtynkowej wskutek zanieczyszczeń, które utrudniają pracę jej elementom ruchomym.

Jeśli więc spłuczka nie trzyma wody, często wystarczy oczyścić zawory z osadów. Dodatkowo konieczna może być wymiana elementów uszczelniających. Rzadko jednak zachodzi konieczność wymiany całego zaworu.

Jak naprawić spłuczkę podtynkową? Naprawa spłuczki podtynkowej

Na pierwszy rzut oka naprawa spłuczki podtynkowej wydaje się trudna. Tego typu produkt nie ma bowiem widocznych otworów, a cały mechanizm kryje się pod glazurą.

W praktyce jest to czynność na tyle prosta, że obejdzie się bez konieczności pomocy serwisanta. Dostęp do wszystkich elementów podtynkowych odpowiedzialnych za spłukiwanie jest możliwy bez konieczności ingerencji w zabudowę. Służy do tego otwór rewizyjny, zakryty ozdobnym panelem z przyciskami do uruchamiania spłuczki.

Przycisk spłukujący
Autor: serwis prasowy marki Viega

Naprawa spłuczki podtynkowej. Instrukcja krok po kroku

  1. Demontujemy otwór rewizyjny, przesuwając przycisk do góry i odchylając jego górną część.
  2. Zwalniamy blokadę kołków trzymających ramkę, odsuwając suwaki i obracając ich dźwignie o 90 stopni, po czym demontujemy ramkę wraz z kołkami. Uwaga! W niektórych modelach ramka jest przymocowana wkrętami!
  3. Demontujemy popychacze poruszające dźwignią unoszącą zawór. Następnie wciskamy dźwigienki znajdujące się po obu stronach płytki zakrywającej otwór rewizyjny, po czym ją zdejmujemy.
  4. Zakręcamy zawór odcinający dopływ wody do zbiornika, obracając niebieskie pokrętło maksymalnie w prawo.
  5. Wciskamy i przytrzymujemy niebieski przycisk, który otwiera zawór spustowy. Wyjmujemy znajdującą się za nim konsolę, wciskając dźwigienki blokujące zatrzask. Konsole wyjmujemy w górę i odchylamy do siebie, uwalniając przy tym haczyki, które uwalniają cięgła zaworu spustowego.
  6. Odłączamy wężyk do zaworu odcinającego, odkręcając delikatnie jego nakrętkę.
  7. Zwalniamy zatrzask zaworu napełniającego, ściskając dwie niebieskie dźwigienki i wyciągamy go przez otwór. Ściskamy dwie czarne dźwigienki i wyjmujemy też zawór spustowy.
  8. Czyścimy zawór spłuczki, wypinając śrubę, na której wisi pływak i zsuwając niebieski element zamykający. Spłukujemy nagromadzony osad pod strumieniem bieżącej wody i zakładamy go z powrotem.
  9. Czyścimy zawór spustowy, spłukując go pod bieżącą wodą lub przecierając szmatką. Zdejmujemy i czyścimy (wymieniamy) gumową uszczelkę.
  10. Wkładamy z powrotem zawór spustowy, aż zaskoczy jego blokada. Ustawiamy w pozycji pionowej jego cięgła i sprawdzamy, czy swobodnie opadają.
  11. Wkładamy z powrotem zawór napełniający do momentu, aż usłyszymy zatrzaśnięcie jego blokady.
  12. Przykręcamy wężyki do zaworu odcinającego. Uwaga! Obracać ma się tylko nakrętka, nie wężyk.
  13. Montujemy konsolę: zaczepiamy wiszące z tyłu zaczepy cięgła zaworu spustowego, wciskamy niebieskie przyciski, sprawdzamy, czy zawór unosi się i opada.
  14. Otwieramy zawór odcinający, odkręcając pokrętło maksymalnie w lewo. Sprawdzamy, czy zawory działają w prawidłowy sposób.
  15. Wkładamy płytkę maskującą, zaczynając od jej dolnej części.
  16. Mocujemy ramkę przez wsunięcie kołków w otwory, aby ich dźwignie były skierowane poziomo do środka. Obracamy dźwigienki (lewą w dół, prawą w górę) i blokujemy je niebieskimi suwakami (lewy w dół, prawy w górę).
  17. Montujemy popychacze i zakładamy panel, zaczynając od dołu i dociskając jego górną część.

Naprawa spłuczki podtynkowej nie jest więc niczym skomplikowanym, aczkolwiek wymaga poświęcenia odrobiny czasu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie łazienki będą modne w 2024? Przyglądamy się najważniejszym trendom!

Wymarzona łazienka Polaków | Webinar: Jak zaplanować niedużą łazienkę
Nasi Partnerzy polecają