NOWE MIESZKANIE. Miejski minimalizm – łazienka w wersji drugiej
Z miejskiej dżungli chętnie uciekamy na łono przyrody. Gdy to niemożliwe, kontaktu z naturą – a przynajmniej z żywiołem wody – szukamy w łazience, która coraz częściej zamienia się w domowe mikrospa. Oczyścić i ciało, i ducha pomogą minimalistyczne formy przełamane wyrazistymi wzorami roślinnymi.
Jak urządzić łazienkę? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju łazienki przykładowego mieszkania w warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto drugi z nich, zatytułowany „Miejski minimalizm”.
Kompozycja wnętrza ma graficzny charakter, podkreślony geometrycznymi liniami podziałów i formami sprzętów. Warto zwrócić uwagę m.in. na koliste kształty umywalki Uni (Ravak, Mise Ekskluzywne łazienki i kuchnie), podtynkowej baterii umywalkowej Study Colors (Tres, Aleotti) czy lampy sufitowej (Sforzin, Exclusive Lights). Ta ostatnia w bardzo nietypowy sposób oświetla twarz osoby stojącej przed lustrem – jednak wspomagana jest przez liczne punkty sufitowe oraz listwę pod szafką.
Ku skojarzeniom z geometrią brył kieruje nas także wielokrotnie łamany pas czarnej mozaiki Stick (Raw Decor, Aleotti), tworzący oprawę dla strefy umywalki (gdzie zagłębia się na kilka centymetrów pod płaszczyznę lustra) i WC (tu z kolei wysuwa się przed lustro – tafla znalazła się w miejscu szafki, jaką znajdziemy w dwóch pozostałych wariantach projektu). Na ciemnym tle wyraziście rysuje się sedes Chrome (Ravak, Mise Ekskluzywne łazienki i kuchnie) o zrygoryzowanej formie wycinka stożka. Surowość aranżacji zostaje jednak przełamana przez dekoracyjny kamienny blat szafki podumywalkowej (Alabaster Gallery by Focus Stone), a przede wszystkim przez naklejoną naprzeciwko drzwi tapetę The pink jungle (Caselio, Top Kolor).
Tapeta, która wita wchodzących do łazienki, kieruje nas jednocześnie ku strefie natrysku. Loftowe inspiracje, znamienne dla całego projektu „Miejski minimalizm”, zaznaczyły się tu m.in. w charakterystycznej formie szklanej przesłony Modo New Black (Radaway, BODO Wyposażenie łazienek). Tafla została wzbogacona o rysunek geometrycznych podziałów, jakie znamy z modnych minimalistycznych przeszkleń, ale zatopiony w szkle, by ułatwić utrzymanie łazienki w idealnej czystości.
Ze stylistyką i kolorystyką osłony łączy się czarna armatura prysznicowa z tej samej serii, co umywalkowa (Study Colors, Tres, Aleotti). Harmonizuje z nimi także dyskretnie wtapiający się w tapetę czarny grzejnik drabinka oraz ażurowy metalowy taboret Hollo (Petite Friture, NAP). Przeciwwagę dla wyrazistych form wyposażenia i wystroju tworzą jasne, delikatne płytki ceramiczne o wzorze lastrico (Macro, Casalgrande Pandana, Aleotti) – te same na podłodze i na ścianach w strefie natrysku.
Aby wizualnie powiększyć niedużą łazienkę, najczęściej wykorzystuje się duże płaszczyzny jasnego koloru – ściany, podłogi, sufity, ponadto rzęsiste oświetlenie, a także wielkoformatowe lustra. Rozwiązania tego typu zaznaczyły się również w prezentowanym projekcie, choć w mniej typowym wydaniu. Warto jednak zwrócić uwagę i na sposób oświetlenia jasnej ściany w strefie natrysku. Listwa led ukryta w zagłębieniu sufitu tworzy wrażenie otwarcia wnętrza w górę. Można tu mieć poczucie, że przez szczelinę wzdłuż ściany sączy się do środka naturalne światło.
Było to możliwe, gdyż w całej łazience architektki nieco obniżyły sufit. W przypadku małych pomieszczeń zabieg ten pozwala poprawić proporcje wnętrza – pomaga uniknąć wrażenia „studni”. Daje też możliwość bezproblemowego wprowadzenia wielu punktów świetlnych. – Pamiętajmy, że w pomieszczeniach mokrych musimy zastosować odpowiednio szczelne oprawy. Warto sprawdzać specjalne klasyfikacje IP, które określają nam stopień ochrony przed wilgocią. Do łazienek wybieramy te z oznaczeniem IP 65 – zwraca uwagę Ada Skwira z pracowni WZ Studio.
Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl prezentujemy pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.