Pokój kąpielowy w stylu japandi. Łazienka z kamienną mozaiką i drewnianą podłogą
Relaksująca kąpiel albo ożywczy prysznic. Widok z wanny na ogród albo przywieziony z Singapuru obraz gejszy. Które rozwiązanie lepsze? Monika i Adam korzystają z obu, dostosowując je do nastroju, aktualnej potrzeby. Zadanie ułatwia im odpowiednio urządzona łazienka, a właściwie pokój kąpielowy.
Nasz ulubiony przedmiot w łazience? Kąpielowa gejsza, obraz znaleziony na pchlim targu w Singapurze – mówi Monika. – Przywykliśmy do niej. Zmieniała z nami kolejne mieszkania, by w końcu wylądować w wymarzonym domu na warszawskiej Białołęce Dworskiej.
– Małżeństwo poprosiło nas o uwzględnienie obrazu gejszy w projekcie – tłumaczy Mikołaj Wojciechowski z pracowni Sojka & Wojciechowski. – Nie mieliśmy nic przeciwko, bo malunek pomógł nam uzyskać efekt pokoju kąpielowego. Zaplanowano podział wnętrza na dwie strefy. Prysznicową – z brodzikiem, toaletą, umywalką – wyłożoną posadzką z białych płytek. Oraz wannową, z podłogą z drewna egzotycznego.
Większość ścian pokryto farbą ceramiczną odporną na wilgoć, łatwo zmywalną. Ścianie przy prysznicu zaserwowano dodatkową hydroizolację. Architekci pamiętali też o schowkach: w szafce pod umywalką oraz zabudowie nad stelażem WC. Dzięki dużej tafli lustra powiększyli i tak sporą przestrzeń, „zduplikowali” obraz gejszy.
Konsekwentnie
– Aby zapewnić domownikom intymność, zamontowaliśmy w oknach żaluzje. Dopasowaliśmy je kolorystycznie do ram okiennych. Wyglądają jak gotowy zestaw – mówi Mikołaj Wojciechowski. – Do posadzki z desek tekowych dobraliśmy też odcień szafki podumywalkowej. Taki zabieg pozwolił optycznie scalić łazienkę – dodaje.
Gładko czy z fakturą?
Ze lśniącą stalą baterii, z bielą umywalki i emaliowaną wanną kontrastuje mozaika o nierównej powierzchni. – Potraktowaliśmy wannę jako główny element dekoracyjny. Chcieliśmy ją wyróżnić. Dlatego zamiast standardowej obudowy z plastiku, użyliśmy kamiennych kostek. Ich porowata faktura odcina się od ciemniejszych, nieco gładszych płyt ściennych. Połączonych praktycznie bezfugowo, co daje ładny efekt gładkiej ściany – wyjaśniają projektanci.
Sztuka kamuflażu
Dzięki przezroczystym ściankom oraz zastąpieniu klasycznego brodzika posadzką z płytek – prysznic wtapia się w aranżację łazienki. Węższa tafla szkła znajduje się na linii granicznej (między strefą natryskową a wannową). To porządkuje przestrzeń. Umieszczone w podwieszanym suficie oprawy LED równomiernie oświetlają kabinę.
W łazience Moniki i Adama znajdują się dwa wysokie okna przyczyniające się do strat ciepła w pomieszczeniu. Aby zapobiec wychłodzeniu wnętrza (zwłaszcza zimą), musieliśmy troskliwie zająć się kwestią ogrzewania. Zaplanowaliśmy podgrzewaną podłogę i dwa kaloryfery. Pierwszy – na ścianie szczytowej za wanną, blisko okien (w miejscu narażonym na wychłodzenie). Drugi – niedaleko prysznica, służy również do suszenia ręczników. Aby grzejniki dobrze pełniły swoje funkcje, dobraliśmy ich moc, wielkość do powierzchni łazienki oraz liczby okien.
Wyjątkowe projekty nowoczesnych łazienek - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Formativ, Kasia& Michał Dudko
Piękna i elegancka łazienka autorstwa pracowni formativ zaprojektowana została na poddaszu. Wnętrze sprawia wrażenie niezwykle przestronnego. Białe ściany optycznie powiekszają przestrzeń i nadają jej lekkości, zaś drewniana posadzka ociepla całe pomieszczenie. Drewno, szarość i biel- to ponadczasowe połączenie które nie wychodzi z mody. Okno wpuszcza do wnętrza dużą dawkę światła dziennego- jest ono dodatkowym atutem pomieszczenia.
Autor: archiwum
Punktem centaralnym tej łazienki stała się ściana nad wanną pokryta mozaiką z dużym kolorowym wzorem. Dopiero na takiej powierzchni mozaika może dumnie prezentować swój kolorowy, nowoczesny wzór kwiatowy.
Autor: Shoko design
Główną rolę we wnętrzu gra ściana z czarno-białą, geometryczną mozaiką. Czerń i biel pojawiają się w aranżacji także poza wzorem mozaiki. Dzięki temu udało się stworzyć wrażenie płynnego przejścia kolorów.