Nowoczesna łazienka w błękitach. Inspiracją były... sardynki

2023-09-07 13:59

Zaczęło się od sardynek. Kilku kolorowych porcelanowych rybek przywiezionych z podróży do Portugalii. Dwie były niebieskie. To właśnie do nich Kasia dobrała kolor tynku i… przywołała w łazience błękit oceanu. Autorką projektu i właścicielką nowoczesnej łazienki urządzonej w stylu eklektycznym jest architektka wnętrz, Katarzyna Grant.

Mieszkanie Katarzyny – torunianki, i Tony’ego, Kanadyjczyka z Vancouver, w XIX-wiecznej kamienicy Bydgoskiego Przedmieścia – w momencie kupna było mocno podniszczone. Zachował się jednak jego oryginalny układ.

Metamorfoza łazienki w kamienicy

– Historycznie łazienki w kamienicach były bardzo małe, spędzało się w nich niewiele czasu. Osiągnięciem była bieżąca woda i kanalizacja. Dopiero w ciągu stu następnych lat łazienka mocno awansowała – wyjaśnia projektantka. Swoją zostawiła w jej oryginalnym miejscu, bo nie było dużej możliwości manewru (tylko tam znajdował się pion wodno-kanalizacyjny). Łazienkę powiększono jednak o sąsiednie pomieszczenie.

Zobacz inną łazienkę z prysznicem, jest dużo mniejsza i znajduje się na poddaszu

Remont mieszkania trwał z przerwami osiem miesięcy. Długo, ale to dlatego, że ściągano wszystkie tynki i kładziono nowe cementowo-wapienne. – Bez tego trudno o udany efekt ozdobnych okładzin, które zostały zastosowane w mieszkaniu – mówi Kasia.

Tynk cementowo-wapienny

Do tej łazienkowej ma szczególny stosunek. Kolor tynku i sam materiał wybierała z próbnika wielkości karty kredytowej. Tynk był idealny, ale na dużej powierzchni i tak ją zaskoczył – tym, jak pięknie na jego niejednolitej strukturze odbija się światło.

Jak urządzić łazienkę w stylu eklektycznym

Właściciele lubią łazienkę za jej eklektyzm. – Ma w sobie trochę klasyki i modernizmu. Jest elegancka, ale z umiarem. A przez rybki – taka z przymrużeniem oka, bez pompy – uśmiecha się Kasia.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Łazienka w kamienicy
 Katarzyna Grant, Grant Studio, grantstudio.pl
Katarzyna Grant, Grant Studio, grantstudio.pl

Przystępując do projektu, miałam jasny plan, jak przystosować historyczną łazienkę do współczesnych potrzeb. Zastany podział – na małą łazienkę bez okna oraz spiżarkę – został zlikwidowany. Największa zmiana to zamknięcie pomieszczenia od strony korytarza i zorganizowanie w miejscu dawnego otworu drzwiowego przestrzeni prysznicowej. Drugim rozwiązaniem funkcjonalnym było usytuowanie stelaża toalety we wnęce po dawnym przejściu do spiżarki. Łazienka otrzymała nowe drzwi od strony sypialni, światło dzienne od okna. Stała się prywatną przestrzenią kąpielową.

Przeczytaj także: Łazienka w pięknych kolorach. Na podłodze rarytas - wzorzysty dywan z płytek inspirowanych Kanadą

Nasi Partnerzy polecają