Nowoczesna łazienka z naturą w roli głównej: 10 inspirujących aranżacji
Nowoczesna łazienka to przede wszystkim funkcjonalizm i prostota wyrażona w każdym najmniejszym detalu. Proste i kubiczne formy, bardzo często utrzymane w monochromatycznej kolorystyce to ikona aranżacji łazienki w stylu nowoczesnym. My posuwamy się o krok dalej i wprowadzamy do projektu łazienki odrobinę natury. Prezentujemy 10 inspirujących projektów nowoczesnej łazienki z betonem, cegłą i kamieniem w roli głównej!
Autor: Marcin Czechowicz
Łazienka z czarną ceramiką sanitarnaą, bez płytek na ścianach i podłodze. Kolorystyka utrzymana w gamie szarości z zielonymi dodatkami.
Spis treści
- Cegła w nowoczesnej łazience
- Nowoczesna łazienka z kamieniem w roli głównej
- Czas na beton: surowość w nowoczesnej łazience
Funkcjonalizm i proste formy to domena nowoczesnej łazienki. Oprócz tego, wygoda i nieskazitelna estetyka. Wszystko to decyduje o wyjątkowości łazienkowego wnętrza. A gdyby tak do nowoczesnej łazienki przemycić odrobinę natury? W postaci betonu, naturalnego kamienia, a nawet cegły. Nowoczesna łazienka z drobnym elementem surowości może naprawdę zachwycać naturalnym urokiem!
Cegła w nowoczesnej łazience
Cegła na ścianie to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie nie tylko w nowoczesnych łazienkach, ale także w aranżacjach utrzymanych w lekkim klimacie retro czy rustykalnym. Im starsza cegła w łazience, tym większe zrobi wrażenie. Jedno jest pewne – ceglany akcent w projekcie łazienki nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Naturalną cegłę bądź płytki ceglanopodobne możemy wyłożyć na całej ścianie lub jako niewielki akcent w aranżacji. Urokliwie zaprezentuje się surowa czerwona cegła lub cegła w wersji bielonej. Z uwagi na szorstki i chłodny wyraz tego materiału, mogłoby się wydawać, że nie nadaje się on do nowoczesnej łazienki, a jest zarezerwowany tylko i wyłącznie do przestrzeni loftowych. Jednak nic bardziej mylnego – cegła odpowiednio ograna może wnieść do wnętrza odrobinę przytulności. Surowa cegła świetnie zastąpi klasyczne płytki czy efektowną mozaikę. Naturalny urok materiału podkreślimy zestawiając go z gładkimi powierzchniami. Co najważniejsze – cegła, ze względu na swą uniwersalność idealnie zharmonizuje się praktycznie z każdym wnętrzem.
Nowoczesna łazienka z kamieniem w roli głównej
Naturalny kamień w łazience jest wciąż nieocenioną inspiracją dla projektantów wnętrz. Choć może wydawać się nieco chłodny, w rzeczywistości urzeka naturalnym urokiem i nieskazitelnym pięknem. Chcąc wprowadzić kamień do projektu nowoczesnej łazienki, pole do opisu mamy naprawdę ogromne. Możemy zdecydować się na wyłożenie nim jednej ze ścian, może on znaleźć się także na podłodze lub zostać wykorzystany jako materiał do wykończenia blatu łazienkowego. Coraz częściej możemy spotkać się z kamienną umywalką czy wanną. Jeśli zdecydujemy się na kamień w łazience, pozostaje nam do wyboru odpowiedni rodzaj. Jednym z najchętniej wykorzystywanych kamieni w nowoczesnych łazienkach jest marmur, granit, onyks czy trawertyn. Każdy z nich ma różne właściwości i różni się od siebie wytrzymałością na ścieranie, czy chociażby stopniem absorpcji wody. Z uwagi na to, przy wyborze konkretnego kamienia do łazienki powinniśmy mieć na uwadze miejsce, w którym chcemy go zastosować. Miejsca szczególnie narażone na działalność wody i ścieranie wyłóżmy kamieniem polerowanym, a w przypadku podłogi wykorzystajmy kamień o antypoślizgowej powierzchni.
Czas na beton: surowość w nowoczesnej łazience
Beton we wnętrzu kojarzy się z dość mocno industrialnym klimatem. Jak zatem odnajdzie się w aranżacji nowoczesnej łazienki? Absolutnie idealnie. Możemy zastosować go punktowo, albo posunąć się nieco dalej i wprowadzić do wnętrza potężny betonowy motyw. Świetnym pomysłem jest także zastosowanie tynku strukturalnego, który idealnie naśladuje zarówno kolor, jak i strukturę naturalnego betonu. Jeśli obawiamy się, że beton w nowoczesnym projekcie łazienki to zbyt surowe i chłodne rozwiązanie, ocieplmy go dodatkami. W tej roli świetnie sprawdzą się drewniane akcenty czy chociażby wyraziste kolory wyposażenia łazienki.