Opływowa wanna i mozaika z białych pastylek. Oto prosta, a piękna łazienka Andrzeja

2023-05-23 12:51

Owalna umywalka, opływowa wanna, a na jej obudowie oraz ścianie mozaika z białych „pastylek”. Właściciel łazienki bardzo lubi obłe formy. Tak samo jak prostotę i funkcjonalność, które także są charakterystyczne dla tego nowoczesnego, przestronnego wnętrza.

Łazienka z wanna i prysznicem
Autor: Radek Wojnar

W łazience Andrzeja panuje skandynawska atmosfera. Mebli jest niewiele, są za to starannie zaprojektowane i wykonane na zamówienie. Wszechobecna biel nadaje przestrzeni lekkości i świeżości. W pierwotnym, deweloperskim układzie w łazience była tylko wanna.

Ponieważ właścicielowi zależało również na natrysku, projektantka Ewelina Golinowska-Bieniek wygospodarowała na niego miejsce w narożniku między WC a oknem. Andrzej zdecydował się na kabinę typu walk-in, bez drzwi, która w ograniczonej przestrzeni sprawdza się najlepiej. Część prysznicową podkreślono, kładąc na ścianie beton dekoracyjny. Jest estetyczna, poza tym warstwa betonu jest znacznie cieńsza niż grubość typowych płytek, mur nie jest więc tak bardzo obciążony. – Wystarczy ścianę pokryć specjalnym impregnatem, by cieszyć się kąpielą, nie ryzykując zawilgocenia – przekonuje projektantka.

We wnętrzu starano się unikać ostrych kątów, wiele sprzętów i akcesoriów łazienkowych ma specjalnie zaoblone kształty. Na lewo od wejścia znajduje się owalna umywalka wspierająca się na stylizowanej na lata 60. komódce. Po drugiej stronie zainstalowano opływową wannę, obłożoną oryginalną okrągłą mozaiką ceramiczną.

Taka sama okładzina pokrywa fragment ściany w strefie umywalki i WC. Andrzej nazywa mozaikę pastylkami. Gospodarz i projektantka tak bardzo upodobali sobie doskonałą formę koła, że nawet przycisk pneumatyczny do WC i armatura prysznicowa są tego kształtu. – Mógłbym tu przesiadywać „na okrągło” – żartuje pan domu

SKANDYNAWSKI LOOK

W łazience przeważają dwa kolory: biel i szarość. Ten nieco chłodny duet przełamują elementy z ciemnego bejcowanego dębu – blat podumywalkowy i rama lustra. Odcieniem drewna, z którego zostały wykonane, projektantka nawiązała do wybarwienia dominującej ramy okiennej. Na podłodze położono płyty gresowe o wymiarach 60x60 cm. Różnią się między sobą odcieniami i delikatnie się mienią.

Łazienka z wanną i prysznicem
Autor: Radek Wojnar

VINTAGE GÓRĄ

Ściany łazienki pomalowano farbą wodoodporną. Mebel podumywalkowy, à la komoda sprzed lat, został wykonany na zamówienie z lakierowanej płyty MDF. Charakterystyczne skośne nóżki, podobnie jak blat, zrobiono z bejcowanego dębu. Front półki celowo nie został zlicowany z korpusem komody – to świadomy zabieg estetyczny. Kinkiet w stylu retro dobrze oświetla strefę umywalki.

Łazienka z prysznicem
Autor: Radek Wojnar

MAKSYMALNY MINIMALIZM

Pod prysznicem zainstalowano armaturę podtynkową – jej chromowana powłoka dobrze komponuje się z szarością betonu. Właścicielowi zależało na ograniczeniu wyposażenia do minimum. Jedną z nielicznych dekoracji jest mozaika ceramiczna, którą obłożono część ściany nad umywalką i wannę.

Biała łazienka
Autor: Radek Wojnar
Biała łazienka
Autor: Radek Wojnar
Kabina bez brodzika
Ewelina Golinowska-Bieniek, EG Projekt, egprojekt.pl
Ewelina Golinowska-Bieniek, EG Projekt, egprojekt.pl

Prysznic bez brodzika jest wygodnym i funkcjo-nalnym rozwiązaniem. Przy takiej opcji należy zadbać o odpowiedni spadek, tak aby woda miała łatwy, bezpośredni spływ do odpływu i nie zalegała w zakamarkach. Kabina prysznicowa może być typu walk-in, bez drzwi, jak również z otwieranymi drzwiami na zawiasach. Mogą się one otwierać do środka kabiny, wówczas woda skapuje w obrębie powierzchni prysznicowej, a nie poza nią. Drzwi mogą być również przesuwne, co jest bardzo wygodne, nie zabierają wówczas miejsca i nie musimy martwić się o zakres otwieranych skrzydeł. Przy szklanej kabinie należy pamiętać o relingu mocowanym u góry, który wzmacnia konstrukcję szklanej kabiny i stabilizuje ją.