Nowoczesne rozwiązania do łazienki z prysznicem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

2023-05-25 16:27

Z idealnie płaskim brodzikiem lub w ogóle bez niego, natrysk wyeksponowany albo niemal niewidoczny, za szybą lub otwarty. Nim zdecydujesz, które rozwiązanie wybrać, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Prysznic
Autor: serwis prasowy schedpol.pl Na zdj. odpływ liniowy Base-Low w odcieniu czarny mat, Schedpol.

Ten trend staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego. Po pierwsze – „wypoziomowany” natrysk jest nieoceniony w małych lub nieustawnych łazienkach, w których trudno wcisnąć standardową kabinę (albo zwyczajnie nie da się tego zrobić, np. pod skosami).

Po drugie – dodaje optycznie wnętrzom przestrzeni i lekkości, co dla ich aranżacji jest po prostu bezcenne. Po trzecie – natrysk z brodzikiem zlicowanym z posadzką, bądź bez niego, pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego stylu. I po czwarte – stale pojawiają się innowacje technologiczne, dzięki którym łatwiej go zamontować i można uzyskać kapitalne efekty.

Choćby systemy odpływowe – najnowsze nie wymagają aż tak głębokiej ingerencji w warstwy podłogi, jak te montowane do niedawna. Mają kształt cieniutkiej linii, łuku, są podświetlone barwnymi diodami i osiągają długość 280 cm.

Płaskie brodziki (tzw. slim lub flat) kupisz w wielu kolorach i z różnych materiałów: akrylowe, emaliowane, mineralne, a nawet z silikonu, który rozwija się z rolki i przycina do potrzebnego kształtu (np. Elax marki Fiora).

Bez przecieków

Brodzik podpłytkowy skutecznie zabezpieczy podłogę przed wnikaniem w nią wody. To rodzaj podkładu z wyprofilowanym delikatnym spadkiem w stronę odpływu. Ma wbudowany odpływ liniowy lub kratkę ściekową oraz syfon. Taki brodzik (do wyboru – różne wielkości i kształty) umieszcza się pod posadzką z płytek. NIe bez znaczenia są też fugi. Szczelność zapewnią epoksydowe, przy okazji – nie rozwijają się na nich grzyby i pleśnie. Zwróć także uwagę na tzw. przepustowość syfonu brodzika, zwłaszcza gdy planujesz dużą deszczownicę albo panel z hydromasażem. Chodzi o to, by woda szybko spływała, a nie zalewała łazienkę (ważny tu jest również właściwy spadek strefy natrysku w stronę odpływu). Im większa przepustowość, tym lepiej. Najpewniejsza to nie mniejsza niż 0,8–1,1 l/s.

100 procent kamuflażu

Czy ktoś tu widział brodzik? Squaro Infinity Villeroy & Boch perfekcyjnie „wtapia się” w posadzkę dzięki wzorom ViPrint nawiązującym do najpopularniejszych płytek firmy. Brodziki ceramiczne, z akrylu albo Quarylu są produkowane w różnych wielkościach, także na zamówiony wymiar.

Prysznic
Autor: serwis prasowy marki Villeroy & Boch

Zobacz też: Nowoczesna łazienka z prysznicem. Inspiracje - GALERIA ZDJĘĆ

Beton pod stopami

To tworzywo nie schodzi z listy aranżacyjnych przebojów, choć stale pojawia się w nowych kontekstach, np. skontrastowane z wyrazistymi wzorami (w łazience z fototapetą Aladino, Wall&dèco). Uwaga – betonową podłogę, nie tylko pod natryskiem, trzeba zaimpregnować!

prysznic
Autor: serwis prasowy marki Wall&decò

Za murkiem

Powierzchnia płaskiego brodzika jest siłą rzeczy wygodniejsza do poruszania się niż brodzika tej samej wielkości, lecz z rantem. W wąskiej przestrzeni strefy kąpielowej ma to szczególne znaczenie. Istotne także, że płaski wygląda zdecydowanie lżej.

Prysznic
Autor: serwis prasowy marki Roca Na zdj. sprzęty z serii Inspira, Roca.

Wyspa w naturze

Sterylna biel kabiny typu walk-in (przesłoniętej jedynie od frontu taflą szkła) z płaskim brodzikiem i ciepło naturalnych desek na podłodze (olejowanych lub pokrytych wodnym matowym lakierem). Przytulny klimat, który tworzy to zestawienie, zawsze się sprawdza w łazience.

Prysznic z brodzikiem
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe Na zdj. armatura Metris Classic Ambience, Hansgrohe.

Do narożnika

Odpływy liniowe Advantix Vario marki Viega możesz łączyć (za pomocą łączników narożnych), np. dookoła brodzika z jego dwóch albo trzech stron.

Prysznic z brodzikiem
Autor: serwis prasowy marki Viega

Z taflą jak kryształ

Gdy strefa kąpieli jest zminimalizowana, jej osłona (jeśli potrzebna) powinna być również taka. Wybierz szklaną ściankę lub kabinę o jak najprostszej konstrukcji, bez ram, z powłoką zapobiegającą powstawaniu zacieków, np. Rio Grande z powłoką DP active, Aquaform.

Prysznic z brodzikiem
Autor: serwis prasowy marki Aquaform

Ciepły w dotyku

Stając na brodziku z tworzywa mineralnego nie odczujesz chłodu. Dla komfortu kąpieli to się liczy. Brodzik z serii P3 Comforts, z tworzywa DuraSolid®, 120x80 cm.

Prysznic z brodzikiem
Autor: serwis prasowy marki Duravit
Zgodnie ze sztuką

By uniknąć przykrych konsekwencji w postaci przecieków, zalewań itp. „niespodzianek”, powierz wykonanie natrysku wykwalifikowanemu fachowcowi (wiąże się to jednocześnie ze zrobieniem wylewki z odpowiednim spadkiem i zabezpieczeniem przeciwwilgociowym na całej powierzchni podłogi w łazience). Tu nie ma taryfy ulgowej. Jeśli się okaże, że montaż wymaga ingerencji nie tylko w podłogę, ale i w konstrukcję stropu, konieczna jest konsultacja z konstruktorem. Określi on, czy montaż nie osłabi stropu. Gdy nie jest możliwe zlicowanie strefy natrysku z posadzką, masz jeszcze inne rozwiązania, m.in. zrobienie jej na podeście.

Bez rantów

Brodziki zlicowane z podłogą nie wymagają robienia spadku w podłodze (są już odpowiednio wyprofilowane). I jeszcze coś, co ucieszy zapracowanych – ich powierzchnię łatwiej się czyści niż brodzików z rantem czy posadzek z fugami.

Prysznic
Autor: serwis prasowy marki Kaldewai Na zdj. Conoflat, stal emaliowana, Kaldewei.

Bez ograniczeń

Mniej znaczy więcej, czyli natrysk otwarty. W dużym wnętrzu znakomicie podkreśla elegancję i komfort wystroju. Jest też praktyczny, bo zapewnia pełną swobodę ruchów w czasie kąpieli.

Prysznic
Autor: serwis prasowy marki Kaldewai Na zdj. armatura CL.1 z deszczownią z systemem Sensory Sky, Dornbracht.

Pełna dyskrecja

Prysznic bez kabiny i brodzika zainstalujesz nawet na niewielkim kawałku łazienki, bez uszczerbku dla wygody i aranżacji. Nie wyróżniaj go innym rodzajem płytek na ścianie i podłodze – kompozycja będzie klarowna i nic wizualnie jej nie przytłoczy.

prysznic na poddaszu
Autor: serwis prasowy marki Viega Na zdj. odpływ liniowy Advantix Vario marki Viega.

Maskowanie na ścianie

Jeśli nie da się poprowadzić instalacji odwadniającej pod posadzką lub nie chcesz zaburzać jej powierzchni, zastosuj odpływ ścienny. To zabudowywany w niej stelaż z syfonem i odpływem. Dodatkowo służy do instalacji podtynkowego mieszacza baterii natryskowej.

Odpływ liniowy
Autor: serwis prasowy geberit.pl
Nasi Partnerzy polecają