Oświetlenie do łazienki musi być nie tylko praktyczne, ale i eleganckie. 6 rad, jak dobrać najlepsze
Oświetlenie łazienki musi zapewnić użytkownikom komfort – to jasne. Przy projektowaniu i aranżacji łazienki nie musimy jednak ograniczać roli oświetlenia do aspektów praktycznych. Jak ciekawie oświetlić łazienkę by nadać jej wyjątkowy charakter?
Autor: Projekt: Dariusz Grabowski/Dagar Studio, zdjęcie: Monika Filipiuk-Obałek
Złotawe światło sączące się spod podwieszanego sufitu oraz to, umieszczone wokół lustra, dodają wnętrzu przytulności.
Spis treści
- Jakie oświetlenie ogólne do łazienki wybrać?
- Oświetlenie lustra. Jak oświetlić lustro w łazience?
- Relaksacyjne oświetlenie do łazienki
Wybierając oświetlenie do łazienki musimy mieć na uwadze, czy światło spełnia swoją podstawową funkcję – optymalnego oświetlenia pomieszczenia. I chociaż, jak zaprezentujemy, nie musimy się do tej funkcji ograniczać, musimy zawsze mieć ją na uwadze. Niezależnie zatem, jakie podejmiemy decyzje w sprawie wyboru źródeł światła pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.
-
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym czujemy się dobrze, jeśli jest schludna i czysta. Dla osiągnięcia takiego efektu zadbajmy żeby oświetlenie ogólne było wystarczająco mocne i rozproszone, żeby dotrzeć w każdy kąt łazienki.
-
Pamiętajmy jednak, że światło w łazience nie może być zbyt silne. W pomieszczeniu o zbyt dużym natężeniu światła nasze oczy szybko się męczą. Ze zbyt silnie oświetlonej łazienki będziemy chcieli jak najszybciej wyjść – nie będzie szans na to, by domową łazienkę zamienić w przestrzeń do relaksu.
-
Rozdzielmy światła na sekcje. Przy aranżacji oświetlenia do łazienki możemy mieć wiele pomysłów, które będziemy chcieli stosować w zależności od okazji. Zadbajmy o instalacje przynajmniej jednego łącznika podwójnego – pomyślmy o tym już na etapie planowania instalacji elektrycznej.
-
Ten punkt łączy się niejako z poprzednim. Oko źle znosi łączenie ze sobą kilku źródeł światła o dużej różnicy w temperaturze barwowej. Uwzględnijmy to, grupując źródła światła.
-
Kontrasty, cienie i olśnienia – jeśli tylko się da, postarajmy się ich uniknąć, zwłaszcza w okolicach lustra. Nie montujmy przy lustrze rzucających brzydkie cienie halogenów, zadbajmy o odpowiednie rozproszenie światła, nie montujmy rażącego światła naprzeciwko lustra.
-
Przy wszelkich decyzjach w sprawie oświetlenia do łazienki nie zapominajmy o tym, że prąd i woda to niedobre połączenie – wyposażmy łazienkę w lampy o odpowiedniej klasie szczelności.
.. Klasy szczelności IP. Co to jest IP lampy? Poznaj normy >>>
Jakie oświetlenie ogólne do łazienki wybrać?
Jeśli tylko pamiętamy o powyższych zasadach, możliwości oświetlenia łazienki są prawie nieograniczone. Klasycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest umieszczenie na przestrzeni całego podwieszanego sufitu świetlnych punktów. Daje to równomierne światło w całej łazience, a dodatkowo ułatwia instalację – wszystkie przewody są bowiem swobodnie ukryte nad sufitem.
Źródło światła ogólnego może być także pojedyncze. Klasycznym wyborem będzie płaski plafon, lecz ostatnio do łazienek zawitały również najmodniejsze lampy wiszące w różnych stylach. Do stylizacji przestrzeni nad wanną lub innym kluczowym miejscem łazienki modne lampy-pająki, nowoczesne klosze z drutu albo nawet kryształowe żyrandole będą jak znalazł.
Popularną opcją jest także oświetlenie boczne. Łazienkowe kinkiety występują dziś w wielu różnych stylistykach i nie ograniczają się do półokrągłych kloszy z mlecznego lub kremowego szkła. Znajdziemy także kinkiety w minimalistycznych stalowych oprawkach i długie świetlne panele o ciekawych proporcjach.
Możemy też zdecydować się na zamontowanie listw LED w specjalnie przygotowanych wnękach: w ścianie, pod sufitem, a nawet w zabudowie łazienki. Będzie to źródło miłego, rozproszonego, miękkiego światła.
Jeśli mamy szczęście mieć w łazience dostęp do światła dziennego – nie zapomnijmy o nim projektując łazienkę. Łączmy je mądrze z innymi źródłami światła.
Oświetlenie lustra. Jak oświetlić lustro w łazience?
Przede wszystkim pamiętajmy, że tak naprawdę nie oświetlamy lustra, tylko osobę przed nim. Tu szczególnie będzie nam zależeć na silnym, równomiernym świetle, naturalnych kolorach i wyeliminowaniu cieni.
Pomyślmy o więcej niż jednym źródle światła. Przypomnijmy sobie, jak wyglądają lustra w garderobach teatralnych i filmowych. Czemu by nie chcieć zbliżyć się do takiego oświetlenia? Zwłaszcza jeśli użytkownicy domu regularnie korzystają z makijażu – takie oświetlenie pozwoli zadbać o wszystkie pożądane szczegóły.
Żarówki wokół luster w teatralnych garderobach są jednak dostosowane temperaturą barwową do żarowego oświetlenia scenicznego. Nasze oświetlenie musi być dostosowane do naszych potrzeb – w tym przypadku oznacza to temperaturę barwową światła dziennego (5000-6000K). Przy okazji taki zakres temperatury zapewnia najlepszą ostrość widzenia.
.. Lampa nad lustro. Wybieramy praktyczne oświetlenie nad lustro >>>
Relaksacyjne oświetlenie do łazienki
Nie wszystkie spośród zaprojektowanych przez nas opcji oświetlenia naszej łazienki muszą sprawiać, że wszystko staje się doskonale widoczne. Zachęcamy, aby pomyśleć też o łazience jako o miejscu, które koi zmysły.
Nastrojowe, słabe oświetlenie może pomóc nam zrelaksować się podczas kąpieli, uspokoi nas na koniec dnia. Wybierając oświetlenie do tego celu, sięgnijmy po lampy o ciepłym świetle, czyli temperaturze barwowej poniżej 3200K.
Autor: mat. pras. Maxlight
Lampy mogą być najbardziej efektownym elementem wystroju i zarazem dekoracji łazienki. Przypominają o tym aranżacje wykorzystujące modele lamp z serii Organic marki Maxlight.
Autor: archiwum
Dobrym pomysłem okazało się położenie na ścianie i podłodze tych samych wielkoformatowych płytek imitujących trawertyn.Projekt wnętrza: Magdalena Walczak-Łomiak/ PomysłowniaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom