Nowoczesne baterie - sposób na oszczędzanie wody w kuchni i łazience
Ilość zużywanej wody można ograniczyć, zmniejszając jej przepływ. W jaki sposób? Na przykład stosując baterie oszczędzające wodę, czyli baterie z perlatorami, baterie bezdotykowe czy termostatyczne. Najlepszy efekt uzyskamy, montując takie baterie zarówno w kuchni, jak i w łazience.
Autor: Oras
Spis treści
- Baterie oszczędzające wodę: perlator
- Baterie łazienkowe oszczędzające wodę: słuchawka prysznicowa
- Baterie oszczędzające wodę do łazienki i kuchni
- Baterie termostatyczne oszczedzające wodę
- Baterie oszczędzające wodę - bezdotykowe i sterowane elektronicznie
- Baterie oszczędzające wodę - inspiracje
Nowoczesne baterie łazienkowe i baterie kuchenne to przede wszystkim rozwiązania oszczędzające wodę. Podpowiadamy, jakie funkcje baterii są dedykowane oszczędzaniu wody - eko dom.
Baterie oszczędzające wodę: perlator
Jest to rodzaj sitka o drobnych oczkach, które mocuje się na końcu wylewki po to, by napowietrzało strumień wypływającej wody. Tradycyjny perlator ogranicza zużycie wody około 15 procent. Ale można spotkać także perlatory, zaprojektowane specjalnie z myślą o oszczędzaniu wody, które ograniczają jej wypływ z wylewki 40-60 procent.
Mimo to wydaje się, że z kranu wypływa jej tyle samo, bo do strumienia „dodano” tysiące drobnych pęcherzyków powietrza. Taka zmiana nie zmniejsza skuteczności mycia. Jeśli jednak chcemy nabrać wody do naczynia – napełnianie go będzie trwało dłużej niż przy zwykłym strumieniu. Perlator jest tym elementem baterii, który bodaj najszybciej reaguje na złą jakość wody w instalacji. Osadzające się na sitku zanieczyszczenia zatykają je i ograniczają, a mogą nawet całkiem zatamować, wypływ wody z wylewki. Gdy więc zauważymy takie ograniczenie strumienia, w pierwszej kolejności sprawdźmy stan perlatora: nie trzeba przy tym wymieniać baterii, wystarczy odkręcić perlator i wyczyścić go albo wymienić na nowy. W sprzedaży dostępne są perlatory zarówno do wylewek z gwintem wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Czarna bateria umywalkowa (ścienna) i kolorystycznie dopasowany zestaw prysznicowy. Warto zwrócić uwagę też na czarne ramy, które zapewniają większą spójność wystroju
Baterie łazienkowe oszczędzające wodę: słuchawka prysznicowa
Podobnie rzecz ma się ze słuchawką prysznicową. Można spotkać takie słuchawki, które dzięki specjalnej budowie minimalizują zużycie wody. Efekt – taka sama siła strumienia i przyjemność brania prysznica, a wody leci do 50 procent mniej.
Baterie oszczędzające wodę do łazienki i kuchni
Kolejnym sposobem oszczędzania wody jest stosowanie specjalnych baterii. Już od dość dawna w sprzedaży dostępne są baterie wyposażone w specjalny przycisk, zwany eko. Jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min), trzeba go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia. Po ponownym odkręceniu wody z wylewki wypływa 5-7 l/min. W ten sposób ograniczamy strumień około 50 procent.Niektóre firmy produkują baterie ze specjalną, wodooszczędną głowicą (wkładem). Głowica wyposażona jest w blokadę, czasami zwaną hamulcem. Podnosząc do góry uchwyt baterii, czujemy wyraźny opór – z baterii wypływa 5-7 l wody. Dopiero po pokonaniu tego oporu osiągamy maksymalny wypływ – około 13 l/min. Oszczędność wynosi więc do 50%. Zarówno przycisk eko, jak i specjalna głowica to części baterii. Są one wymienialne, ale wymiany dokonuje serwis producenta danej baterii. Nie można ich kupić na wolnym rynku.
Autor: Cerames
Utrzymana w barwach brązu i czerni łazienka nabiera niezwykłego charakteru dzięki umywalce nablatowej Letitia. Umywalka wyróżnia się na tle otoczenia dzięki swej kolorystyce i nietuzinkowemu wzorowi.
Baterie termostatyczne oszczedzające wodę
Bateriami oszczędzającymi wodę są baterie termostatyczne. Żeby umyć ręce, zazwyczaj odkręcamy kran i czekamy, aż woda będzie odpowiednio ciepła. Ile czasu (a przez to i wody) upływa, zanim z rur spłynie ta wystudzona, a popłynie podgrzana? Czasami nawet kilka minut. Baterie termostatyczne wyposażone są w blokadę uniemożliwiającą wypływ wody o temperaturze niższej niż ustawiona na termostacie. Dopiero po osiągnięciu zadanej przez użytkownika temperatury z wylewki płynie woda. Dzięki takiemu mechanizmowi zaoszczędzamy te kilka minut (a kilkanaście litrów wody), podczas których czekamy na ciepłą wodę.
Baterie oszczędzające wodę - bezdotykowe i sterowane elektronicznie
Innym rozwiązaniem oszczędzającym wodę są baterie bezdotykowe. Są stosunkowo drogie, ale za to bardzo ekonomiczne – woda płynie z nich tylko wtedy, gdy podstawimy ręce pod wylewkę. Są też baterie sterowane elektronicznie – pilotem.Za pomocą pilota można ustawić nie tylko żądaną temperaturę wody, ale też odpowiednią wielkość strumienia: 2, 5 lub 13 l/min, a także – przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku – zapamiętać zadane wartości. Baterie z pilotem albo baterie bezdotykowe mogą ograniczyć zużycie wody nawet ponad 50 procent. Są jeszcze inne sposoby oszczędnego gospodarowania wodą. Zobacz: Kropla do kropli.
Baterie oszczędzające wodę - inspiracje
Autor: materiały prasowe
Roca, L90, bateria wannowo-prysznicowa ścienna, eko rozwiązania - system Click pozwala zaoszczędzić wodę i energię, powłoka Ever Shine, od 1450 zł
Autor: archiwum
Tonacja wnętrza utrzymana jest w czerni i bieli - barwami silnie ze sobą kontrastującymi. Na tle bieli czerń wyróżnia się, dając ciekawy efekt. Wydłużona umywalka, o organicznym kształcie jest elementem oryginlanym i szlachetnym. Umywalkę ustawiono na tle wysokiego lustra, z którego wyłania się niewielka bateria łazienkowa.
Autor: serwis prasowy marki Scavolini
Nowoczesna łazienka w szarościach. Płytki imitujące beton, ciekawie zagospodarowana przestrzeń dookoła umywalki i złote dodatki wpisują się w najnowsze trendy.
Autor: Bernard Białorucki
Mozaikowy, seledynowy pas ściany i podłogi na wprost wejścia do wąskiej łazienki, oraz gładkie, fioletowe płytki po obu bokach wąskiego wnętrza, optycznie równoważą proporcje pomieszczenia.