Przewodnik po... remoncie łazienki. Podpowiadamy, co musisz sprawdzić, żeby uniknąć kłopotów
Zwykle wystarczą nowe płytki lub armatura, by wnętrze szybko zyskało na urodzie i funkcjonalności. Gorzej, gdy remont był przeprowadzany lata temu, uwagi domagają się instalacje. W obu przypadkach czas na zmiany. Wprowadzić je pomoże nasz przewodnik.
Zakres prac oraz koszty remontu zależą od tego, czy decydujesz się na zmiany „kosmetyczne” (odświeżenie ścian i podłogi, wymianę baterii), czy też większą ingerencję w przestrzeń łazienki – przeniesienie sanitariatów w nowe miejsce, rezygnację z wanny na rzecz prysznica.
Postaw na podobieństwa. Gdy zależy ci tylko na poprawieniu urody wnętrza, wybierz sprzęty montowane w ten sam sposób co poprzednio, zbliżone kształtem, wymiarami. Dzięki temu unikniesz przeróbek instalacyjnych. Pamiętaj, że podobne, nie znaczy takie same. Wybierz nowoczesne rozwiązania – baterie oszczędzające wodę, wannę tłumiącą dźwięki, miskę WC bez wewnętrznego rantu, pod którym gromadzą się bakterie.
Płytkami nie musisz wykładać ścian pod sufit. Wystarczy nad umywalką, wokół wanny, prysznica. W pozostałych miejscach sprawdzi się wodoodporna farba. Otwórz się na nowe. Do przeróbek lub wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych czy elektrycznych zatrudnij fachowca. Ustali optymalną wysokość ujścia rur do baterii podtynkowej (100–120 cm), będzie pamiętał o 2-proc. spadku rur w stronę odpływu, maksymalnej odległości sprzętów od pionu kanalizacyjnego. Przed remontem, skonsultuj plany z architektem lub projektantem wnętrz. Pozwoli to uniknąć błędów.
Ich wykończeniem należy się zająć po ułożeniu instalacji, przed montażem sanitariatów i armatury. Powierzchnie powinny być równe, zabezpieczone przed wilgocią. Ściany – pociągnięte zaprawą podkładową lub tynkiem cementowym albo wyłożone wodoodpornymi płytami, np. z gips-kartonu. Podłogę najlepiej wyrównać masą cementową samopoziomującą, a gdy planujesz ogrzewanie podłogowe – zaprawą podkładową o wysokiej elastyczności. Płaszczyznę poziomą, strefę wanny, natrysku, linię styku ze ścianami trzeba uszczelnić płynną folią. Narożniki okleić specjalną taśmą. Gotowe? Czas na okładziny!
1. Płytki powinny mieć nasiąkliwość poniżej 3%, być odporne na działanie detergentów. Podłogowe muszą wyróżniać się antypoślizgowością. Mniejsze formaty lepiej nadają się do wykańczania łuków. Duże – szybciej wypełniają większe powierzchnie.
2. Drewno egzotyczne (jak doussie, tek, bambus) przystosowane jest do podwyższonej wilgotności, zmiennej temperatury. Sprawdza się zarówno na ścianach czy podłogach, jak i w roli blatu pod umywalkę lub bocznego panelu wanny. Aby dobrze służyło, należy je zabezpieczyć, np. olejem lub lakierem.
3. Wylewka żywiczna na podłogę oraz ścienny tynk dekoracyjny, imitujący np. beton, to modna alternatywa dla tradycyjnych okładzin. Powłoki podłogowe są wodoodporne, można nadać im właściwości antypoślizgowe. Ścienne wymagają zaimpregnowania.
Dobierając płytki, kieruj się nie tylko ich urodą, ale też wymiarami. Najlepiej kup takie, które wpasują się w płaszczyznę ściany, nie będzie trzeba ich przycinać czy sztukować.
Panele jak drewno
Na podłodze najlepiej sprawdzają się płytki, wylewka żywiczna lub drewno egzotyczne, ale najszybciej zamontujesz panele na „klik”. Wodoodporne, z krawędziami zabezpieczonymi silikonem.
Nowy grzejnik
Remont to dobra okazja na wymianę kaloryfera. Jeśli chcesz z niego korzystać także poza sezonem grzewcznym, wybierz model z grzałką elektryczną. Zaplanuj obok gniazdko z prądem.
Wyznacz strefy
Dzięki wprowadzeniu różnych kolorów i wzorów płytek można podkreślić wybraną ścianę lub oddzielić strefę suchą od mokrej.
Upewnij się, czy warstwy wykończeniowe podłogi mają 9–20 cm. Potrzebujesz ich do ukrycia rury kanalizacyjnej z zachowaniem 2-proc. spadku i montażu kratki lub listwy odpływowej. Gdy nie ma możliwości takiego podkucia podłogi, wybierz odpływ ścienny – z syfonem i rurą odpływową przystosowaną do montażu przy krawędzi podłogi. Pamiętaj też o delikatnym spadku posadzki w kierunku odpływu prysznica.
Szerokie wejście
Kabina typu walk-in, bez drzwi, sprawdza się z długim dużym brodzikiem lub w prysznicu bezbrodzikowym – wyłożonym płytkami albo z wylewką. Sprzyja zwłaszcza osobom starszym, z ograniczeniami ruchowymi.
Szczelność na 100%
Jeśli nie chcesz po każdym prysznicu wycierać podłogi w łazience, osłoń strefę brodzika panelami ze szkła lub dobrej jakości tworzywa. Niech mierzą minimum 190 cm wysokości, mają wodoodporne uszczelki wzdłuż bocznych i dolnych krawędzi.
Dodatki łazienkowe
Pamiętaj o dodatkach przydatnych w codziennym użytkowaniu łazienki.
1. Wanna potrzebuje przynajmniej 70x150 cm powierzchni. Na rynku dostępne są też mniejsze o dł. 120 cm, z funkcją brodzika (nie do końca wygodne). Minimalna płaszczyzna brodzika to 80x80 cm. Przestrzeń małej łazienki lepiej wykorzystują sprzęty narożne, wanny zwężane z jednej strony. Dobrym pomysłem jest montaż wanny z płaskim dnem i parawanem (przydatnym podczas brania prysznica).
2. Decydując się na wannę dostawioną do ściany, zastanów się, czym wykończyć jej bok/boki? Panelem gotowym (kupionym w komplecie z wanną) czy wykonanym samodzielnie z płytek, drewna, kompozytu? Dobrze, by panel był łatwy w demontażu lub miał tzw. rewizję – drzwiczki umożliwiające naprawę baterii wannowej.
Wanna wzmocniona pianką
Wanna „otulona” pianką poliuretanową jest cichsza w użytkowaniu niż modele akrylowe wzmocnione włóknem szklanym z żywicą epoksydowa. Napełniając ją wodą w środku nocy, nie musisz martwić się, że kogoś obudzisz. Szybko się nagrzewa, dłużej utrzymuje ciepło. Jest stabilna, nie grozi jej uginanie lub pękanie.
Jakie lampy są bezpieczne? W obrębie natrysku, wanny, w posadzce zainstaluj oprawę o obniżonym napięciu 12V i stopniu szczelności co najmniej IP67. Do 2,25 m nad wanną – 12V, IP44. Powyżej oraz obok wanny, prysznica i nad lustrem umywalki – już 230V, IP44. Dalej 230V, IP21.
Oświetlenie
W łazience, zwłaszcza tej bez okna, nie może być ciemno. Zaplanuj lampę w centralnej części sufitu oraz w strefie umywalkowej – jedną nad lustrem lub dwie, symetrycznie rozmieszczone po jego bokach. Jeśli potrzebujesz więcej światła, rozważ montaż wodoodpornej oprawy nad wanną lub natryskiem.
Gniazdka i łączniki
Jeśli znajdują się blisko ujęć wody, ze względów bezpieczeństwa muszą być (jak oprawy oświetleniowe) zabezpieczone przed wilgocią. Gniazda powinny mieć specjalną klapkę bryzgoszczelną, łączniki pokrywę uszczelniającą.
1. Rozmieszczenie. Zastanawiając się nad ustawieniem sanitariatów, pamiętaj, że odległość miski WC od pionu kanalizacyjnego nie może być większa niż 1 m, a od reszty urządzeń – 3 m. Weź pod uwagę wymiary oraz odległości sprzętów od ściany. Toaleta musi mieć po bokach przynajmniej 20 cm wolnej przestrzeni, a umywalka o szer. 40 cm – już 30 cm. Przed każdym urządzeniem też zostaw miejsce: przed wanną minimum 100x70 cm, kabiną prysznicową 80x90 cm, umywalką 50x70 cm, a WC 80x60 cm. W przypadku mebli upewnij się, że wysunięte szuflady czy otwarte drzwiczki nie będą uderzać o ściany lub pozostałe sprzęty.
2. Dopasowanie. Jeśli zależy ci na harmonijnej aranżacji, wybierz urządzenia sanitarne o zbliżonej – lub jeszcze lepiej – identycznej linii. Trzymaj się tej zasady, kompletując baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe.
3. Inwestycja. Remontu łazienki nie robi się co roku. Rozejrzyj się za rozwiązaniami, które dłużej i lepiej ci posłużą. Ceramika sanitarna może być pokryta powłoką utrudniającą przywieranie brudu, a blat – antybakteryjną. Lampy w lustrze reagują na ruch dłoni. Krany zapobiegają osadzaniu się kamienia.
Higienicznie
Jeśli masz większą łazienkę, możesz zamontować toaletę i bidet. Pamiętaj o zachowaniu między nimi 30-centymetrowego odstępu.
Dobra podstawa
Głębokość konsoli lub szafki podumywalkowej koniecznie dostosuj do wymiarów umywalki. Zbyt głęboki blat utrudnia pochylanie się nad umywalką, zbyt krótki uniemożliwia odłożenie kosmetyku lub ręcznika. Jeśli nie chcesz, by pod umywalkę dostawały się kurz i woda, zasilikonuj jej dolną krawędź.
Na jakiej wysokości umywalka?
Standardowo jej górną krawędź dzieli od podłogi 85–90 cm. Wysokość mocowania dopasuj do wzrostu domowników, ustal to na etapie przygo-towywania hydrauliki – zwłaszcza gdy umywalka ma stać na konsoli, a tobie zależy, by syfon i zawory odpływowe były jak najmniej widoczne. O codzienny komfort użytkowania zadba też bateria.
Mebel do pary z umywalką
Gdy zestawiamy szafkę podumywalkową jednej firmy z armaturą i baterią innej, często się zdarza, że umywalka nie przylega idealnie do mebla, kolanko syfonu blokuje szufladę. Aby tego uniknąć, wybierz zestaw proponowany przez producenta.
Podwieszane
Sanitariaty montowane do ściany prezentują się lżej niż te stojące, ułatwiają mycie podłogi. Wymagają jednak użycia specjalnych stelaży i wkrętów. Zanim wybierzesz konkretne WC czy umywalkę, sprawdź stabilność i wytrzymałość ściany. Czym obudować stelaż?