Płytki 3D do łazienki: wybieramy trójwymiarowe płytki łazienkowe
Płytki 3D, czyli z trójwymiarową fakturą albo z takim efektem są modne od kilku sezonów. Największą popularnością cieszą się płytki łazienkowe 3D. Przyjrzyjmy się im więc uważniej i poszukajmy wspólnie oryginalnych inspiracji.
Autor: mat. prasowe Tchibo
Rybia łuska to łagodny naturalny wzór świetnie korespondujący z wodnym klimatem łazienki. Zwłaszcza jeśli płytki są w morskich zieleniach i błękitach. Podkreśl tę łączność, dobierając dodatki (Tchibo.pl) w motywy muszli, koralowca, ryb.
Spis treści
- Płytki 3D na topie!
- Łazienka z efektem trzech wymiarów
- Triki optyczne na płytkach 3D
- Płytki 3D do małej lub wąskiej łazienki
- Płytki 3D a wystrój łazienki
- Więcej pomysłów na wystrój łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Płytki 3D na topie!
Płytki z trójwymiarową fakturą wprowadzają nowoczesną nonszalancję do wnętrz. W zależności od tego, na jaki dekor się zdecydujemy, możemy pójść w stronę abstrakcyjnej geometrii, minimalistycznego porządku albo wręcz pałacowej elegancji. Oczywiście jeśli wybieramy płytki 3D z przestrzenną fakturą, ze względów praktycznych możemy je układać tylko na ścianach. Co zaś z podłogą? Tu wystarczy posiłkować się gładkimi płytkami z efektem 3D. Te intrygujące materiały wykończeniowe świetnie znoszą wilgotne warunki panujące w łazience i kuchni. Dlatego też cieszą się największą popularnością właśnie w tych pomieszczeniach (w salonie czy sypialni chętniej sięga się po panele 3D).
Łazienka z efektem trzech wymiarów
Płytki do łazienki 3D doskonale nadają się do podkreślenia strefy umywalki czy wanny. Pozostałe ściany warto wyłożyć kafelkami neutralnymi, tak aby nie odwracały uwagi od tych przestrzennych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą płytki tej samej lub podobnej wielkości powtarzające najjaśniejszy odcień z płytek 3D.
Dobra rada: płytki wielokątne, wzorzyste lub z efektem głębi będą dominować w łazience. Pod nie więc należy dobierać ceramikę, sprzęty i dodatki. Nie mogą przyćmiewać ścian, powinny podkreślać wyjątkową urodę płytek 3D.
Triki optyczne na płytkach 3D
Jeśli lubisz kafelki gładkie, rozważ te sześcio- lub ośmiokątne, gdyż prezentują się niezwykle efektownie. Łącząc je ze zwykłymi prostokątnymi czy kwadratowymi, podkreślisz ich urodę. Wykorzystując wzorzyste płytki o tych kształtach (może ich być tylko kilka), stworzysz atrakcyjny heksa- lub oktagonalny dywan. Gładkie kafle to także pokusa, by zabawić się ich formatem (np. zestaw te w wersji mini i maksi) albo fakturą czy odcieniami. Płytki z efektem przestrzennym (sześciany, diamenty, udające pikowaną tkaninę itp.) mogą nadać łazience rys nowoczesności, loftu czy urok buduaru zależnie od rodzaju i charakteru dodatków.
.. Heksagony, czyli sześciokąty: motyw dekoracyjny na topie >>>
Płytki 3D do małej lub wąskiej łazienki
W małej łazience lepiej będą wyglądały płytki mniejszych rozmiarów. Podłoga z kafelków wielokątnych albo kwadratowych, lecz ułożonych w karo, optycznie ją powiększy. Podobnie „dywan”, czyli np. środek w jednym kolorze, a lamówka biegnąca w pewnej odległości od jego brzegów – w innym. Wąską łazienkę wizualnie poszerzą prostokątne kafelki ułożone poziomo. Wysoką zaś obniżą lamperia z płytek i ściana nad nią w ciemniejszym odcieniu.
.. Podłogi 3D: pomysł na popisowy wystrój łazienki >>>
Płytki 3D a wystrój łazienki
Płytki 3D są wymagające. Aby móc je podziwiać, jak najmniej mebli czy dodatków powinno je zasłaniać. Płytki łazienkowe 3D nie lubią też konkurencji w postaci innych skomplikowanych form geometrycznych. Zrezygnuj więc z wyszukanych lamp, wzorzystych tekstyliów itp. Ściany pozostaw maksymalnie odsłonięte, by płytki z efektem 3D mogły być podziwiane w pełnej krasie.
Ważne w aranżacji: jeśli płytki kładziesz tylko na dolną część ścian jako lamperię, pamiętaj, by miejsce styku kafelków ze ścianą (malowaną) wykończyć listwą dekoracyjną (niekoniecznie ceramiczną). Nawet kiedy płytki 3D sięgają wysoko (np. do dwóch trzecich czy trzech czwartych wysokości łazienki), takie odcięcie powinno się też pojawić. Jeżeli jest dostatecznie szerokie, może ukryć świetlną listwę LED.
Więcej pomysłów na wystrój łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Mariusz Bykowski
Białym płytkom na ścianach towarzyszy szary gres na podłodze, imitujący beton.
Autor: Projekt: Katarzyna Grant/Grant Studio, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska
– Osią kompozycyjną łazienki jest podwójna umywalka, vis-à-vis wejścia, która wraz z lustrami stanowi centrum przestrzeni – wyjaśnia projektantka. Klasyczne materiały (płytki z rysunkiem marmuru, dębową okleinę) zestawiła z modernistycznymi obłymi kształtami armatury i giętych ram luster.
Autor: archiwum
Układ ścian oraz lokalizacja łazienki na planie domu narzuciły określoną aranżację. W związku ze znajdującymi się w korytarzu schodami, sąsiadującymi z drzwiami łazienki, nie było możliwości ich przesunięcia, tak by wokół umywalki umieścić tradycyjny głęboki blat. Dla właścicielki domu ważne było, by przy umywalce znalazł się niewielki blat, na którym mogłaby odstawić kosmetyki podczas codziennej toalety. Architektka zaproponowała montaż niewielkiej, ale wygodnej umywalki podwieszanej, która została uzupełniona blatami bocznymi.Projekt wnętrza: Joanna Rej/ Rej ConceptZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: archiwum
Po długich poszukiwaniach wybrano kolekcję Explorer marki Paradyż oraz gres firmy Opoczno Modern Oak. W kontraście dla tego duetu ceramika i zabudowa szafki są tradycyjnie białe.Projekt wnętrza: Renee's Interior DesignZdjęcia: Katarzyna Nowakowska Fotografa