Łazienka – inspiracje, aranżacje, zdjęcia
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Łazienka to miejsce kojarzone nie tylko z czystością i pielęgnacją, ale również relaksem. Jak ją urządzić? Wybór płytek czy konkretnego motywu jest dziś tak duży, że trudno zdecydować się na konkretny styl. Bardziej niż modą powinniśmy kierować się osobistymi potrzebami. Podobnie jak w przypadku kuchni, z założenia planujemy aranżację tej przestrzeni na lata. Biała wanna to klasyka, która sprawdzi się w każdej konwencji, ale już mocniejsze i wyraziste kolory wymagają przemyślanego projektu. Bardzo praktycznym wyborem są białe szafki oraz terakota imitująca drewno – całość wspaniale wygląda w połączeniu z marokańską mozaiką. Jeśli nie gustujemy w orientalnych wzorach, możemy wybrać heksagony, płytki inspirowane kamieniami szlachetnymi lub imitację marmuru.
Jakie meble wybrać do łazienki?
Inteligentne wykorzystanie przestrzeni to prawdziwa sztuka. Podstawą jest właściwy zamysł, dlatego warto kupić szafki łazienkowe dopasowane wielkością do umywalki – pozwala to na zachowanie jednolitych proporcji. Ciekawym zabiegiem są szafki z lustrem, dzięki którym zyskujemy dodatkowe miejsce i wizualnie oszukujemy przestrzeń. Choć szafki na nóżkach dają wrażenie głębi, w tym przypadku mogą być narażone na kontakt z wilgocią, dlatego lepiej wybrać modele wiszące. Kosmetyki i środki czystości można też przechowywać w szafkach typu słupek – są wąskie i nadają się nawet do małych łazienek. Ciekawie prezentują się na nich elementy dekoracyjny w postaci kwiatów, oczywiście tych, które dobrze znoszą brak światła i wilgoć. Jeżeli wybieramy otwarte półki, możemy poustawiać na nich wiklinowe koszyki – w ten sposób nie będzie widać bałaganu.
Urządzając łazienkę należy wciąż pod uwagę nie tylko wystrój, ale również stronę praktyczną. Jak pokazują statystyki, dużą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe i brodziki, co wiąże się z szybkim i aktywnym trybem życia. W grę wchodzi też ekologia oraz kwestie budżetu – biorąc prysznic zużywamy trzy razy mniej wody niż mocząc się w wannie. Jeśli decydujemy się na zakup wanny, chętniej zwracamy uwagę na te z hydromasażem albo modele jacuzzi. Równie popularne są wanny akrylowe wykonane m.in. z włókna szklanego, co zapewnia odporność na zarysowania. Ich główną zaletą jest izolacja termiczna – dzięki temu woda dłużej pozostaje ciepła. Niektóre wanny dodatkowo wyposażone są w antybakteryjną powłokę, co pozwala lepiej zadbać o czystość.
Sposoby na lekkie odświeżenie łazienki
Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez efektownego lustra nad umywalką, np. podświetlanego lub z dodatkową półką na kosmetyki. To mało kosztowny sposób na wprowadzenie odrobiny dodatkowej przestrzeni. Łatwym sposobem na zmianę może być montaż nowego oświetlenia sufitowego. Jeżeli borykamy się z pstrokatą wykładziną podłogową i mało elegancką bordiurą na płytkach, zastosujmy wodoodporne naklejki dekoracyjne lub panele imitujące drewno. Ich zaletą jest to, że można je kłaść bez konieczności zrywania starego materiału. Stylowa mata lub chodnik mogą z kolei odwrócić uwagę od niechcianego koloru na podłodze.
Widok mogą nam psuć również stare rury, które wcześniej nie zostały zabudowane. W przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na położenie nowej glazury, wystarczy zamówić odpowiednie szafki na wymiar i obudować nimi wystające części hydrauliczne. Brzydkie, odbarwione fugi warto zamaskować przy pomocy specjalnego markera z aktywnym czynnikiem przeciwko pleśni. Marzeniem wielu osób jest także zabudowana toaleta, ale na początek wystarczy wymiana deski klozetowej i kupno modnego uchwytu na papier. Efekt od razu będzie inny, a budżet prawie nienaruszony.
Co zrobić, aby mała łazienka była większa?
Pierwsza rzecz jaka zazwyczaj przychodzi nam do głowy to rezygnacja z wanny na rzecz prysznica. Paradoksalnie typowe kabiny, a zwłaszcza te z ciemną obudową i hydromasażem, mogą zabierać więcej miejsca niż wanna. Najlepiej więc oddzielić część prysznicową od umywalki i sedesu za pomocą szyby. Dzięki przeszkleniu łazienka zrobi się optycznie większa. Jeżeli mimo to wolimy wannę, zrezygnujmy z zabudowy, która pochłania sporo miejsca, a także budżetu. Zdecydujmy się na wannę wolnostojącą – być może okaże się głównym punktem wystroju. Modele na ozdobnych nóżkach dają efekt głębi, a przy okazji podkreślają urodę łazienki stylizowanej na dawną.
Jak widać, ergonomiczne meble, stylowe płytki oraz odpowiednio rozmieszczone oświetlenie mogą sprawić, że nawet niewielka łazienka będzie wyglądać jak z katalogu. Kolejnym sposobem jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia – tu sprawdzi się zarówno oświetlenie rozmieszczone punktowo, jak i wiszące z sufitu lampy. Trójwymiarowy efekt osiągniemy także za pomocą podświetlanego lustra nad zlewem. Jeśli mamy okno w łazience, możemy zastosować matową okleinę, która da odrobinę prywatności, a przy tym nie zabierze światła.
Aranżacja łazienki – najgorętsze trendy
W nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach główną rolę odgrywają dekoracyjne materiały wykończeniowe. Ich wybór jest dziś wyjątkowo szeroki, a producenci czerpią inspirację z różnych źródeł – sztuki, mody i designu. Na rynku mamy zarówno płytki wielkoformatowe, jak i małe, geometryczne, betonowe czy drewnopodobne. Niemniej oryginalne są ściany, na których zamiast farby kładzie się płytki ceglane lub panele, a nawet dekoracyjny beton. Ważną rzeczą jest również oświetlenie. Dawniej położony był nacisk głównie na sufit i okolice lustra, a obecnie koncentrujemy się na całej łazience. Światło jest bardziej rozproszone, rozmieszczone punktowo, a półki mają dodatkowe podświetlenie. Hitem są także ciężkie, metalowe lampy w czarnych ramach.
Skoro mowa o czerni, to jeden z najmodniejszych kolorów i wygląda na to, że zostanie z nami na długo. Stosujemy go wszędzie – zarówno na płytkach, jak i ramach prysznicowych czy do wykańczania drewnianych mebli. W modzie mamy łazienki loftowe, w których dominują czarno-drewniane dodatki i monochromatyczny gres na podłodze. Wybór jest ogromny również jeśli chodzi o umywalki – mamy zarówno okrągłe misy wynoszące się ponad blat szafki, jak i modele kwadratowe, idealnie dopasowane wielkością do mebla. Wybierając awangardowe kształty płytek, chętnie łączymy je z meblami wykonanymi z naturalnych materiałów, takich jak marmur.
Kolejnym trendem są łazienki z kolorystycznym motywem rdzy, miedzi lub złota. Twórcy nowych kolekcji chętnie inspirują się nie tylko światem przyrody, ale i mody. Do tworzenia nieszablonowych projektów wykorzystywane są nowe technologie skanowania i druku po to, by jak najlepiej odwzorować to, co widzimy w naturze. Płytki ceramiczne i gres do złudzenia przypominają drewno, kamienie szlachetne czy płótno. Falujący jedwab czy płonąca miedź mają dawać wrażenie trójwymiarowej przestrzeni i przez to są jeszcze bardziej prawdziwe.
W łazienkach modern classic rządzą przede wszystkim jasne barwy oraz wzorzyste ściany przywołujące atmosferę lat 70. Klimat retro połączony z nowoczesną formą umywalek i baterii dowodzi tego, że klasyka wciąż może zaskakiwać. Białe kafelki oraz beżowo-błękitno-granatowy gres potrafią stworzyć przytulne wnętrze. Sięgają po nie nawet skandynawscy minimaliści, którzy nie są już przywiązani wyłącznie do czerni i biali. Niezależnie od wybranego stylu, w niemal każdej współczesnej łazience da się zauważyć drewno. Nic dziwnego, jest uniwersalne, bezpieczne w aranżacjach i przede wszystkim bardzo estetyczne.
Ciekawym rozwiązaniem są także lustra – niekonieczne kwadratowe lub prostokątne. Odważni projektanci lansują np. okrągłe modele zawieszane na skórzanym pasku, a nawet kilka mniejszych luster w kształcie heksagonów, które gęsto ze sobą sąsiadują. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się modułowe meble łazienkowe – to zawsze bezpieczny wariant. Nie musimy zastanawiać się, co do czego pasuje, bo tutaj mamy po prostu komplet. Dużą wagę przywiązujemy także do strefy relaksu. Niektórzy mogą sobie pozwolić na własną wannę z hydromasażem, a nawet pokrywą termalną i oświetleniem LED. To świetny pretekst do tego, by zafundować sobie relaksującą kąpiel we własnym ogrodzie, pod chmurką.
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie łazienki? Tu znajdziesz jeszcze więcej porad i inspiracji – wszystko w jednym miejscu na Urzadzamy.pl!