Polskie wanny z drewna podbijają świat. Luksusowy gadżet czy wyższy poziom przyjemności?
Zaczęło się od umywalki we własnym domu. Teraz drewniane wanny ze Strzelina kupują luksusowe hotele, pięciogwiazdkowe salony spa, a także prywatni inwestorzy z całego świata. Czy drewniane wanny to tylko gadżet dla bogaczy, a może przyjemniejsza alternatywa dla tradycyjnych wanien?
Spis treści
- Przed wanną był jacht
- Impregnacja, impregnacja, impregnacja
- Kosztowna przyjemność
- Zalety wanien drewnianych
Przed wanną był jacht
Produkcją luksusowych wanien z drewna zajmuje się od ponad dekady rodzinna firma ze Strzelina. To właśnie w tym 12-tysiecznym mieście na Dolnym Śląsku ma swoją siedzibę Unique Wood Design. Co ciekawe, założyciele firmy przez wiele lat trudnili się szkutnictwem, projektowaniem i produkcją łodzi oraz jachtów.
Skąd więc pomysł na drewniane wanny? Jak przyznają założyciele firmy w rozmowie z serwisem INNPoland.pl, pewnego dnia znajomy zasugerował im, by swoją wiedzę w produkcji łodzi wykorzystali do stworzenia… umywalki. A reszta to już historia.
Jednak, jak zaznaczają założyciele firmy Unique Wood Design produkcja wanny z drewna to nie to samo, co produkcja jachtu czy łodzi. Podczas kąpieli drewno ma bezpośredni kontakt ze skórą. Ponadto, drewniana balia jest obciążana inaczej niż kadłub łodzi, a także narażona jest na częste tarcie, zarysowania i kontakt ze środkami czyszczącymi, w tym chemicznymi. Musi więc spełniać najwyższe standardy wytrzymałości.
Impregnacja, impregnacja, impregnacja
Proces powstawania wanny z drewna jest dość złożony i trwa nawet pół roku. Do tworzenia drewnianych wanien, firma Unique Wood Design wykorzystuje tradycyjne techniki stolarskie i szkutnicze, i łączy je z nowoczesną technologią obróbki drewna oraz kilkunastostopniową impregnacją.
To właśnie impregnacja jest najważniejszym etapem produkcji każdej wanny z drewna. Odpowiednio zaimpregnowany produkt będzie nie tylko odporny na wilgoć, ale również na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i działanie środków chemicznych.
To dlatego w Unique Wood Design impregnatem pokrywa się wannę nawet kilkanaście razy, a cały proces trwa… 18 tygodni! Co ciekawe, polska firma stosuje autorską metodę impregnacji, która powoduje rozświetlenie struktury drewna, dając wyjątkowy rezultat estetyczny. Dodatkowo, elementy drewniane są układane i cięte pod odpowiednimi kątami, co tylko wzmacnia imponujący efekt!
Kosztowna przyjemność
Bez wątpienia wanny polskiej firmy są unikatem w skali światowej. Warto wspomnieć również o tym, że każdy model wykonywany jest prawie w całości ręcznie, a przy jednej wannie pracuje nawet 20 osób!
Wanny ze Strzelina produkuje się głównie z orzecha amerykańskiego (najdroższe modele), klonu, jesionu, sapeli (inna nazwa: mahoń amerykański) i padouka (inna nazwa: vermillion), a więc przede wszystkim gatunków egzotycznych, cechujących się dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć.
A ile musimy zapłacić, by zamienić tradycyjną wannę na model drewniany? Cena wanny z drewna zależy oczywiście od wielu czynników, jak materiał, rozmiary i inne udogodnienia, jednak można przyjąć, że wykonanie podstawowego, najtańszego modelu będzie nas kosztować 20 tysięcy złotych.
Zalety wanien drewnianych
Nie da się ukryć, że wanna z drewna to produkt luksusowy i nie na każdą kieszeń. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na taki produkt, zdecydowanie warto!
Przede wszystkim drewno to żywy materiał, a każdy wykonany na zamówienie model jest unikatowy – nie ma na świecie drugiego takiego samego egzemplarza. Co więcej, drewno doskonale ociepla pomieszczenia, wprowadzając do nich przytulny, miły klimat. Przy tym jest ekologiczne, eleganckie i uniwersalne – będzie pasować do każdej łazienki, bez względu na styl i wystrój wnętrza.
Drewniana wanna dłużej utrzymuje ciepło niż jej tradycyjny odpowiednik. A sam kontakt skory z drewnem działa kojąco i relaksująco – drewno jest przyjemne i ciepłe w dotyku.