Praktyczna łazienka, czyli jak urządzić łazienkę, która będzie łatwa do sprzątania
Ważne jest, aby łazienka była nie tylko wygodna, ale również czysta. Jak często sprzątacie łazienki? Najczęściej łazienki czyścimy raz w tygodniu, a one brudzą się niestety bardzo szybko. Czy wiesz, jak urządzić łazienkę łatwą do sprzątania? Radzimy jakie wybrać wykończenie ścian i podłóg do łazienki, a także jakie wyposażenie łazienki, by jej czyszczenie nie było uciążliwe.
Łazienka to pomieszczenie, w którym wszyscy członkowie rodziny codziennie i wielokrotnie wykonują wiele czynności higienicznych. Naturalne jest więc, że łazienka powinna być wygodna. Wnętrze łazienki warto tak zaplanować, by korzystanie z usytuowanych w niej sprzętów nie było kłopotliwe. Zastanawiając się jak urządzić łazienkę, wybierz takie rozwiązania, by było ją łatwo także sprzątać. Nic tak nie psuje nastroju jak brudna wanna, posadzka czy kabina prysznicowa. Porządek w łazience ma szczególne znaczenie, gdy korzystają z niej nie tylko domownicy. Dlatego najlepiej wybrać do łazienki łatwe w czyszczeniu płytki ceramiczne, podwieszane urządzenia sanitarne i szafki łazienkowe oraz ceramikę i kabiny ze specjalnymi powłokami.
Co na podłogę do łazienki. Zobacz galerie zdjęć
Do utrzymania łazienki w czystości w znacznym stopniu przyczynia się również sposób rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Praktycznym rozwiązaniem jest podział łazienki na strefy, np. kąpielową i sanitarną. Pamiętajmy, że oprócz przyborów sanitarnych w łazience powinno znaleźć się także miejsce na półki i szafki - dzięki nim sprawia ona wrażenie zawsze uporządkowanej. W codziennym korzystaniu z łazienki liczy się także łatwość dostępu do używanych kilka razy w ciągu doby przyborów i kosmetyków.
Łazienka: ceramika łatwa do czyszczenia
Łazienka brudzi się bardzo szybko, szczególnie często czyszczenia wymagają umywalka, wanna, sedes. Łatwe do sprzątania są urządzenia akrylowe - wierzchnią warstwę tworzy termoutwardzalna farba proszkowa, która ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i ułatwia czyszczenie. Na akrylu trudniej osadza się kamień, nie gromadzą się bakterie i grzyby, nie wchodzi on też w reakcje z substancjami czyszczącymi. Z wyposażenia łazienki i urządzeń ceramicznych łatwiejsze do utrzymania w czystości są te gładsze. Zarówno urządzenia akrylowe, jak i ceramiczne mogą być pokryte warstwą powłoki hydrofobowej, dzięki której do ich powierzchni nie przylega brud, a do codziennej pielęgnacji wystarczy delikatna ściereczka. W ofercie wielu firm są też stalowe wanny z emalią samoczyszczącą, na której trudniej osadzają się zabrudzenia. Na uszlachetnionych powierzchniach sprzętów łazienkowych tworzy się warstwa ochronna o niższej przyczepności dla zanieczyszczeń i wody. Ponadto emalia nie ma porów i nie elektryzuje się, a więc kurz i brud trudniej się zbierają, a jej powierzchnię łatwiej umyć.
Wyposażenie łazienki
W utrzymaniu czystości w łazience przełomowym rozwiązaniem stała się możliwość montażu sprzętów podwieszanych. Tego typu sanitariaty to zazwyczaj modele, które mają bardzo prostą formę. Nie tylko mniej jest elementów, które mogą się zakurzyć, łatwiej także umyć podłogę. Do łazienki z systemów do zabudowy podtynkowej mamy do wyboru stelaże pod miskę ustępową, umywalkę, bidet oraz pisuar. Stelaże mogą być montowane do ścian murowanych łazienki (przeznaczone są do tego systemy do zabudowy ciężkiej), jak również do ścian działowych o konstrukcji szkieletowej (systemy do zabudowy lekkiej). Konstrukcja stelaży podtynkowych to metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, a w przypadku stelaży pod miski ustępowe także ze zbiornikiem spłukującym. Po obudowaniu sedesu najczęściej powstaje prostopadłościan, który można wykończyć łatwymi do mycia płytkami ceramicznymi. Jedynym jego widocznym elementem jest przycisk spłukujący.
Łazienka - co na ściany
Najbardziej praktycznym sposobem wykończenia ścian w łazience jest wyłożenie ich płytkami ceramicznymi. Mają one wszystkie cechy, które powinny charakteryzować materiały na ściany w łazience: łatwo się je czyści i nie wchłaniają wilgoci. Zazwyczaj stosuje się glazurę, czyli przeznaczone wyłącznie do układania na ścianach płytki fajansowe o średniej wytrzymałości i większej od płytek podłogowych nasiąkliwości. Są cieńsze od innych płytek i bardziej kruche. Szkliwienie glazury zmniejsza jej nasiąkliwość i ułatwia czyszczenie. Ostatnio popularne stają się płytki ścienne produkowane w technologii monoporozy. Umożliwia ona osiągnięcie większych formatów niż glazura, a tym samym zmniejszenie liczby trudnych do utrzymania w czystości spoin. Na ściany łazienki można stosować także szkliwiony gres wielkoformatowy. Zarówno płytki w technologii monoporozy, jak i gres mogą być rektyfikowane, dzięki czemu można je układać z bardzo cienkimi spoinami (do 2 mm). Niezależnie od rodzaju płytek do łazienki wybierajmy takie o gładkiej powierzchni, unikajmy płytek o wyraźnej fakturze, niezabezpieczonych szkliwem - trudno z nich będzie usunąć zabrudzenia. Warto wykorzystać w łazience płytki o powierzchni zawierającej aktywny tlen - są bardziej odporne na osadzanie kamienia i brudu.
Czysta łazienka: kabina jak kryształ
Podczas sprzątkania łazienki najwięcej problemów z czyszczeniem przysparzają ściany kabiny. Szkło nie jest idealnie gładkie, a sole mineralne zawarte w wodzie osadzają się na ściankach, tworząc tzw. kamień. Dlatego najlepiej wybrać kabinę szklaną z powłoką hydrofobową. Dzięki niej krople wody łączą się i spływają wraz z nieczystościami. Brud nie przylega więc tak łatwo do kabiny, a ten, który się na niej osadza, jest łatwy do usunięcia. Powłoka to warstwa specjalnych środków chemicznych nanoszona na szkło, z reguły wykonuje ją producent szkła. Każda z firm sprzedających urządzenia sanitarne do łazienki sama określa trwałość powłok - wynosi ona od 6 miesięcy do 5 lat. Przedłuża ją czyszczenie szkła odpowiednimi środkami oraz ściąganie wody ze ścianek kabiny ściągaczką. W dużym stopniu zależy też ona od właściwości wody, jaką mamy w domu. Niektóre firmy oferują specjalny środek impregnujący, który można nanieść na szkło samemu. Chroni on je przez wiele miesięcy przed nadmiernym osadzaniem się nalotów. Lepszą ochronę przed zaciekami i osadami dają także szyby z nadrukiem lub tłoczeniami. Zamiast szklanej można wybrać kabinę z drzwiami i ściankami z polistyrenu. Ponieważ jest lżejszy od szkła, drzwi w kabinach przesuwnych bez trudu można odchylić i wyczyścić. Niestety takie ścianki trudniej utrzymać w czystości niż szkło. Polistyren łatwo zarysować lub zmatowić nieodpowiednimi środkami czyszczącymi. Czystości kabin sprzyjają też samoregulujące suwaki mocowane do drzwi przesuwnych (na górze i na dole lub tylko na górze). Dolne suwaki mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka kabiny.
Łazienka i sprzątanie podłogi
Na podłodze w łazience najbardziej sprawdzają się płytki ceramiczne. Do łazienki rodzinnej wystarczą płytki II klasy ścieralności. Trzeba też zwrócić uwagę, by nie były śliskie. Jeśli z łazienki korzystają goście, wchodzą do niej także w butach, dlatego warto zastosować płytki o wyższych parametrach technicznych. Nie wszystkie płytki ceramiczne są tak samo łatwe do czyszczenia - najlepiej sprawdzą się gładkie i błyszczące: gres porcelanowy, terakota, szkliwiony klinkier. Modny gres polerowany jest narażony na zabrudzenia wnikające w otwarte pory płytki, dlatego wymaga impregnacji, zanim zacznie się użytkować podłogę, i jej regularnego powtarzania. Podobnych zabiegów potrzebują posadzki z kamienia - z wyjątkiem płytek z granitu i kwarcytu. Na czystość posadzki z płytek i kamienia wpływa też wielkość poszczególnych elementów, pociągająca za sobą liczbę połączeń: im większe elementy, tym mniej łatwo brudzących się spoin.
Łazienka: jak czyścić fugi
W łazience okładzina z płytek nie jest jednolita. Płaszczyzna składa się z płytek i spoin nazywanych fugami, które znacznie szybciej się brudzą i trudniej je wyczyścić. Fugi są poddane działaniu innych niszczących czynników, takich jak wysoka temperatura, woda,grzyby i pleśnie, brud oraz środki służące do jego usuwania. Zaprawy do spoinowania musi więc charakteryzować odporność na wszystkie te czynniki. Należy to wziąć pod uwagę, zwłaszcza wybierając płytki o małych formatach albo mozaikę. W łazience, gdzie zagrożeniem dla czystości i trwałości fug jest wilgoć, ma to szczególne znaczenie. Należy koniecznie dobrać odpowiedni rodzaj fugi do łazienki. Dobrze sprawdzają się antygrzybiczne i łatwe do czyszczenia spoiny epoksydowe. Są szczelne i mało porowate, a także odporne na kwasy. Nie wchłaniają pary wodnej ani innych substancji powodujących trwałe zabrudzenia, na przykład tłuszczu. Łatwo je utrzymać w czystości przy użyciu typowych środków myjących. Warto wykorzystać do łazienki fugi z dodatkiem środków hydrofobowych. Sprawiają one, że w spoiny nie wnika woda. Pozostaje na ich powierzchni w postaci kropelek - to tak zwany efekt perlenia.
Porządek w łazience, wszystko w szafkach
W łazience dużo miejsca zajmują kosmetyki, przybory, artykuły toaletowe, środki czystości, a także zapasowe ręczniki. W łazience będzie panował porządek, jeśli większość z nich ukryjemy w wiszących szafkach łazienkowych - najlepiej zamykanych drzwiami - lub szufladach. Najtańsze będzie wykorzystanie gotowych zestawów mebli do łazienki, które składają się z szafki podumywalkowej z zamykanymi drzwiczkami lub bez nich, wysokiej szafki z pełnymi drzwiczkami, często też przeszklonej witrynki. Ponieważ meble łazienkowe zajmują sporo miejsca, szafki najwygodniej podwiesić we wnękach w ścianie. Bardzo efektownie wyglądają w łazience, gdy są dodatkowo podświetlone. W dużych łazienkach lub pokojach kąpielowych można umieścić krzesło, fotel lub szezlong. Porządek pozwoli też zachować toaletka z szufladkami i lustrem.