Szafki i komody pod umywalkę. Wiszące czy stojące? Podpowiadamy, jaki model szafki łazienkowej wybrać

2024-07-18 9:54

Szafka albo komoda podumywalkowa to miejsce do przechowywania i ważny element wystroju łazienki. Jaką wybrać? Dużą czy małą? Na nóżkach, podwieszaną czy na cokole, z uchwytami czy bez? Gotową, robioną na zamówienie czy hand made? Różnorodność modeli sprawia, że można dopasować ją niemal do każdej łazienki, także tej mini. Podpowiadamy, jak nie popełnić błędu, czyli by było i pięknie, i praktycznie!

Spis treści

  1. Szafka i komoda pod umywalkę – plusy i minusy
  2. Gotowe czy zabudowa na zamówienie. Co wybrać?
  3. Jak i z czego zrobić szafkę pod umywalkę?
  4. Szafka czy komoda podumywalkowa – który wariant jest bardziej praktyczny i wygodny?
  5. Szafka pod umywalkę - wiszące, stojące
  6. Umywalka nablatowa czy wpuszczana?
Umywalka nablatowa – scandi z klimatem
Autor: fot.: IKEA Ta propozycja łączy funckjonalność charakterystyczną dla stylu skandynawskiego z delikatną nutą vintage (wyposażenie IKEA). Biel ścian i mebli zestawiono z klasyczną podłogą z heksagolanych płytek białych i czerwonobrunatnych. Fronty szafek podumywalkowych z frezowaniami nawiązują do mebli retro, ale już metalowe nóżki bliższe są tym z połowy XX wieku. Nablatowe umywalki z kołnierzami i sztorcowe baterie także styliwoane są na dawne. Kinkiety mocno modernistyczne zdają się mówić, że funkcja i prostota są najważniejsze. Obecność tkanin i roślin ociepla łazienkę, a czarne akcenty dodają jej charakteru.

Szafka i komoda pod umywalkę – plusy i minusy

Ustawienie umywalki na meblu to rozwiązanie mające same plusy. Zyskujemy miejsce do przechowywania oraz blat, na który można odstawić przybory toaletowe, a nawet to i owo ustawić na nim na stałe. Przy okazji to także sposób na ukrycie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rozwiązanie to właściwie nie na wad.

Niektórzy jednak uważają, że meble w kontakcie z wodą prędzej czy później ulegają zniszczeniu. W rzeczywistości wszystko zależy od jego jakości oraz tego, czy będziemy na co dzień o nie go dbać. Nie warto oszczędzać na meblu podumywalkowym – wybierz ten z materiałów doskonałej jakości i trwałych, bo z racji warunków panujących w łazience będzie narażony na kontakt z wilgocią. To także ważny element wystroju, jako jeden z niewielu, a często jedyny mebel w tym łazience. Wybierz więc model, który podkreśli jej charakter i doda mu stylu.

Gotowe czy zabudowa na zamówienie. Co wybrać?

Mebel pod umywalkę może mieć formę szafki, czyli mieć drzwiczki, formę komody, czyli składać się z samych szuflad, albo być kombinacją obu rozwiązań. Są jeszcze warianty obu mebli z jedną czy kilkoma półkami otwartymi, na których można np. ustawić koszyki lub inne pojemniki. W sprzedaży jest tak dużo modeli, że łatwo można znaleźć ten odpowiadający na potrzeby i gusta, co więcej – wielu producentów umywalek ma w ofercie gotowe zestawy łazienkowe składające się mebla i umywalki przystosowane technicznie i estetycznie. To na pewno ułatwia i skraca wybór.

Zabudowa na zamówienie, choć koszt jej jest z reguły wyższy niż gotowego mebla, ma tę przewagę, że można idealnie ją dopasować nie tylko do potrzeb i gustu, ale także do łazienki o każdym metrażu i kształcie. Można zamówić zabudowę od ściany do ściany, a nawet powiększyć ją o szafki słupki itp. Albo też poprosić o przygotowanie dokładnie według projektu mebla w formie szafki, komody, czy ich kombinacji.

Niezależnie jednak od tego, czy wybór padnie na gotowy produkt czy na robiony zamówienie, nie warto na nim oszczędzać. Wybierz ten z materiałów doskonałej jakości i trwałych, bo z racji warunków panujących w łazience będzie narażona na kontakt z wilgocią. Wtedy będziesz się nim cieszyć długie lata. Druga rada zaś dotyczy rozmiarów mebla: albo idealne go wpasuj między ściany bądź ścianę i ściankę prysznica lub wanny, a potem zabezpiecz szczeliny silikonem, albo zachowaj taki odstęp, by swobodnie myć powierzchnie szafki, ściany, posadzki itp.

Szafki i komody pod umywalkę – komfortowy mebel
Autor: Ferro Mebel podumywalkowy łączący formy komody i konsoli ma korpus oraz fronty jasnoszare. Nakryto go blatem z kołnierzem z jasnego drewna albo jego dobrej imitacji. W blat wpuszczono podwieszają umywalkę. Lśniąca bateria (także wannowa ścienna Savio, Ferro) koresponduje z metalowymi uchwytami w srebrnym kolorze. Całość ma miły, relaksujący wydźwięk – dzięki nawiązaniom do natury.

Jak i z czego zrobić szafkę pod umywalkę?

Mebel pod umywalkę można zrobić samodzielnie od A do Z, ale to wymaga  umiejętności i narzędzi oraz kupna materiałów i akcesoriów. Trzeba też mieć sporo czasu i cierpliwości. O wiele łatwiej jest zaadaptować do tej roli mebel już istniejący. Idealnie do tego nadają się bufety, doły kredensów (pokojowych i kuchennych), pomocniki i komody (do tej grupy wchodzą także konsole, lecz o nich w tym artykule nie mówimy).

Można je kupić za grosze albo ściągnąć ze strychu czy wręcz ze śmietnika. Wystarczy je odświeżyć i zabezpieczyć przed wilgocią (olej, lakier wysokiej jakości). Jeśli blat jest w dobrym stanie może zostać, ale ten uszkodzony warto wymienić na np. kamienny, ze spieku itp.

Umywalkę nablatową wystarczy postawić na blacie (plus zrobić mały otwór na rury), pod umywalkę wpuszczają w blat trzeba wyciąć otwór. W obu przypadkach w środku mebla zaś trzeba zrobić miejsce na instalację wodno-kanalizacyjną. Trzeba też dostosować wysokość mebla (skracają, wymieniając nogi itp). do rodzaju umywalki (nablatowa, wpuszczana w blat i podwieszana) oraz wzrostu domowników.

Szafka czy komoda podumywalkowa – który wariant jest bardziej praktyczny i wygodny?

W dużej mierze zależy to od potrzeb i upodobań, lecz ważne są też względy „techniczne”, które warto wziąć pod uwagę: 

  • Jeśli mebel nie jest zbyt głęboki, można półki zamknąć frontami i zrobić szafkę. Sięganie po rzeczy na nich stojących nie będzie trudne.
  • Jeśli miejsca jest bardzo mało, lepsza będzie płytka szafka, ale z drzwiczkami przesuwnymi (chyba że przestrzeń pozwala na swobodne otwarcie drzwiczek).
  • Komoda w miniłazience nie ma sensu, bo mechanizmy szufladowe „pożrą” miejsce na przechowywanie. Lepsza okaże się szafeczka słupek, nawet jeśli dosłownie będzie tylko nieco większa przestrzeń na syfon itp.
  • Jeżeli mebel podumywalkowy ma być głęboki, zdecyduj się na formę komody, czyli wyposażony wyłącznie w szuflady – docenisz to rozwiązanie przy codziennym wyjmowaniu z niego rzeczy (nie trzeba nurkować w głąb półek, aby coś wyjąć.

Szafka pod umywalkę - wiszące, stojące

Każda wersja ma wady i zalety.

  • Mebel podwieszany jest lżejszy optycznie (lepszy więc do małych łazienek) i łatwiej pod nim umyć podłogę, ale za to jest mniej pojemny i wymaga solidnego montażu.
  • Mebel stojący wystarczy wstawić, więcej można w nim schować, ale wygląda ciężej i może przytłaczać małą łazienkę. W przypadku mebla stojącego rodzi się jeszcze pytanie: ma być na cokole czy na nóżkach. W przypadku jeśli jest osadzony na cokole, może on ulec zniszczeniu nie tylko w razie zalania łazienki, ale także przy codziennych czynnościach (rozchlapywanie wody przy myciu, mycie posadzki mopem itp.). Mebel na nóżkach to bardziej praktyczne rozwiązanie, bo mniej ucierpi podczas „powodzi”.

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

Umywalki nablatowe są zwykle droższe niż te wpuszczane w blat, ale za to bardzo efektowne. Ich wysoki rant chroni blat przed rozchlapywaną wodą. Trzeba też myć ich powierzchnię po zewnętrznej stronie. Z kolei umywalki wpuszczane w blat i pod niego podwieszane, są na ogół tańsze, wizualnie zajmują mniej miejsca na szafce (lepsze do małych wnętrz), ale za to więcej przestrzeni zabierają w szafce.

Jak wybrać baterię umywalkową?