Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co lepiej wybrać? ZALETY i WADY obu rozwiązań
Są czynności domowe, które jednym sprawiają przyjemnością, a dla innych są przykrym obowiązkiem. Pranie jest jedną z takich czynności. Szczęśliwie, mamy do dyspozycji nie tylko pralki, ale też suszarki i pralko-suszarki. Ale na co się zdecydować? Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdźmy, jak wypada to porównanie.
Autor: mat. prasowe Sharp
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA. Pralka wyposażona jest w trzynaście programów prania: Szybki 30°/15’, Codzienny 60°/60’, Koszule 60°, Mix 30°, Odzież sportowa 30°, Pranie ręczne/Delikatne 30°, AllergySmart, Bawełna 90°, Wstępne + Bawełna 90°, Bawełna 60°, Eco 20°, Syntetyki 40°, Wełna. Dodatkowo: Wirowanie i Płukanie.
Spis treści
- Pralka i suszarka – czy to się opłaca?
- 2 w 1, czyli pralko-suszarka
- Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?
Każde z tych rozwiązań znajdzie swoich zwolenników. Wybór będzie zależał od wielu czynników – m.in. od metrażu, preferencji, zasobów finansowych, a nawet świadomości ekologicznej. Czy słusznie? Pralko-suszarki uchodzą za opcję dla osób, które żyją na małej przestrzeni, ale chcą korzystać nie tylko z możliwości prania swoich rzeczy, ale też suszenia. Oddzielne urządzenia do prania i suszenia wymaga więcej miejsca, ale czy jest droższe?
Pralka i suszarka – czy to się opłaca?
Pralka jest standardowym elementem wyposażenia w gospodarstwach domowych. Coraz częściej towarzyszy jej suszarka, która dopełnia i zamyka proces prania i suszenia. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużą przestrzeń, aby pomieścić te dwa niemałe sprzęty AGD. Rozwiązaniem może być ustawienie pralki i suszarki w słupku za pomocą specjalnego łącznika. Pamiętajmy, że w takim ułożeniu pralka zawsze musi być na dole – jest cięższa niż suszarka, powoduje więcej drgań, a w razie wycieku wody mogłaby zalać nie tylko podłogę, ale też drugą maszynę. Decydując się na osobne pralkę i suszarkę, możemy wybrać taką samą pojemność dla obu urządzeń. Dzięki temu nie będzie konieczne dzielenie prania po skończonym cyklu – cały ładunek można włożyć do suszarki i cieszyć się czystymi i suchymi rzeczami. Dwa oddzielne urządzenia są też bardziej ekonomiczne i ekologiczne – zużycie energii i wody jest znacznie mniejsze niż w przypadku pralko-suszarek. Również suszenie w przeznaczonej tylko do tego zadania suszarce odbywa się szybciej.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Jak suszyć pranie w mieszkaniu? PORADNIK prawidłowego i skutecznego suszenia
- Jak urządzić funkcjonalną domową pralnię? Praktyczny poradnik
- Gdzie i jak ustawić pralkę, by wygodnie z niej korzystać? Sprawdzone sposoby
- Pralka w zabudowie: porady i praktyczne wskazówki. Zabudowa pralki bez tajemnic
- Jak prać skutecznie i ekonomicznie? Poradnik - pranie w pralce, ręczne i na sucho
2 w 1, czyli pralko-suszarka
Na rynku dostępne są pralko-suszarki, czyli urządzenia, które łączą w sobie funkcje pralki i suszarki. Rozwiązanie wydaje się być praktyczne – oszczędzamy miejsce i mamy jeden sprzęt, który wykonuje dwa zadania. Zazwyczaj pralko-suszarki mają takie same programy prania jak pralki, ale już mniejszą liczbę programów suszenia niż suszarki. Warto zwrócić uwagę na to, że pranie, które chcemy wysuszyć, potrzebuje więcej miejsca w bębnie. W dwufunkcyjnym urządzeniu możemy wyprać np. 8 kg ubrań, ale wysuszymy już mniej, bo 5 kg. Ponadto suszenie prania w pralko-suszarce trwa dłużej niż w suszarce bębnowej. Istotne są też kwestie finansowe – decydując się na pralko-suszarkę, często zapłacimy więcej niż za pralkę, a nawet pralkę i suszarkę (choć są też modele tańsze), a także wzrosną nasze rachunki za prąd i wodę. Mimo ceny i opłat, pralko-suszarka w domu czy mieszkaniu to duży komfort na co dzień. Szczególnie zdaje egzamin, jeżeli mamy dużą rodzinę lub mieszkamy z kilkoma współlokatorami i mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania.
Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć może się wydawać, że pralka i suszarka mają więcej plusów niż pralko-suszarka, to jest to indywidualna kwestia i decyzja każdego użytkownika, zależna od jego potrzeb, dostępnej powierzchni, stylu życia czy możliwości finansowych. Warto zastanowić się, czy taki sprzęt AGD jest nam potrzebny, jak często będziemy go używać i ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Z pewnością może być przydatny dla osób, które zajmują się małymi dziećmi, chorymi, sportowcom i wszystkim tym, którzy często muszą robić pranie ze względu na wykonywany zawód.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Jeśli projekt łazienki nie pozwala nam na zaplanowanie dodatkowego kącika do prania albo wygodnej wnęki, w którą możemy wstawić pralkę, warto rozważyć ustawienie pralki pod blatem. Ten w łazience znajdzie się zawsze. Blat, pod którym zlokalizujemy pralkę, może być zwyczajnym przedłużeniem blatu łazienkowego, ale także – jeśli pozwala na to miejsce – dodatkowym elementem w projekcie łazienki. Zabudowa pralki pod blatem, niestety, daje ograniczone możliwości wyboru urządzenia. Możemy wybrać tylko standardowe pralki ładowane od przodu o pojemności 5-6 kg, ponieważ biorąc pod uwagę ich wysokość i przeciętną grubość blatu, umywalka znajdzie się wówczas na standardowych 90 cm wysokości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku sprawdzi się tylko i wyłącznie umywalka wbudowana w blat (umywalka nablatowa znajdowałaby się wówczas na wysokości ponad 1 metra).
Autor: Łukasz Zandecki
Autor: OESarchitekci
Projekt biało czarnej pralni z zielonym akcentem