Próg w łazience – dlaczego jest potrzebny, z czego go zrobić i jak zabezpieczyć?
W łazience nie trudno o poślizgnięcie się na mokrej podłodze. Zalanie sąsiadów też jest prawdopodobnym scenariuszem. Na szczęście pewien niepozorny element wystroju łazienki jest w stanie uchronić nas przed wielogodzinnym sprzątaniem, a nawet wypadkiem! Chodzi oczywiście o próg akrylowy, który oprócz walorów wizualnych, doskonale chroni łazienkę przed zalaniem.
Spis treści
- Dlaczego potrzebny jest próg w łazience?
- Próg akrylowy – skuteczna ochrona przed zalaniem
- Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:
Dlaczego potrzebny jest próg w łazience?
Coraz chętniej wybieramy do łazienek kabiny prysznicowe bez brodzika. Nic dziwnego, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Strefa prysznicowa bez brodzika optycznie powiększa łazienkę, sprawia, że wydaje się ona bardziej przestronna. Co więcej, kabina prysznicowa bez brodzika wygląda nowocześnie i stylowo – wpisuje się w aktualne trendy urządzania łazienek.
Oprócz względów wizualnych prysznic bez brodzika jest również funkcjonalnym rozwiązaniem: po pierwsze łatwiej jest utrzymać go w czystości (głównie w miejscach złączeń kabiny z brodzikiem), jest to również bezpieczna opcja dla dzieci i seniorów.
Mogłoby się wydawać, że brak brodzika będzie skutkować regularnym zalewaniem łazienki, ale dzięki niewielkiemu, prawie niewidocznemu elementowi nie musimy się tego obawiać. Próg akrylowy w łazience to bezbarwna listwa, która skutecznie zatrzymuje wodę przed wydostaniem się poza strefę prysznicową. W połączeniu z uszczelką na drzwiach kabiny stanowi praktycznie nieprzepuszczalną dla wody barierę, nawet podczas obfitych i długich kąpieli. Najczęściej przyjmuje formę długiej, zaokrąglonej listwy o wysokości 1 cm.
Próg akrylowy – skuteczna ochrona przed zalaniem
Próg akrylowy w łazience to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani wiedzy technicznej – próg zamontujemy sami w kilka minut. Listwę akrylową możemy przymocować bezpośrednio do posadzki lub do krawędzi brodzika w miejscu, gdzie styka się ona z uszczelką.
Dużą zaletą progu akrylowego jest dyskretny wygląd, który nie zaburza dekoru i wystroju łazienki. Przezroczysta listwa jest praktycznie niewidoczna, a dzięki właściwościom materiału, z którego jest wykonana, nie odbarwia się i nie strzępi, więc możemy mieć pewność, że posłuży nam na długo.
By zamontować próg akrylowy w łazience, dokładnie oczyśćmy i osuszmy posadzkę lub brodzik w kabinie. Następnie zdejmijmy taśmę ochronną i przyklejmy listwę do podłoża, dobrze dociskając. Następnie próg zostawiamy na 24 godziny, pilnując, by przez ten czas nie miał kontaktu z wodą i wilgocią – dlatego dobrym pomysłem jest wstrzymanie się z używaniem kabiny prysznicowej na jeden dzień.
Jeżeli przyklejamy próg akrylowy do posadzki, miejsca, gdzie listwa przykrywa fugę należy uszczelnić za pomocą bezbarwnego silikonu. Zapewni to dodatkową ochronę przed wodą i wilgocią, a także zwiększy szczelność progu.
Próg akrylowy w łazience wykonany jest z mocnego akrylu, odpornego na wilgoć, środki czystości i szorowanie, ale należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Próg warto czyścić przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ mogą osiadać na nim resztki detergentów, włosy, sierść czy inne zabrudzenia. Próg najlepiej czyścić delikatnym środkiem czyszczącym lub detergentem przeznaczonym do mycia kabin prysznicowych.
Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:
Autor: Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Oryginalne sztukaterie niestety rozpadły się przy pierwszym dotknięciu, architektka zastąpiła je jednak nowymi, możliwie najbardziej zbliżonymi do pierwowzoru.
Autor: serwis prasowy
W salonie architekci postawili na wygodę i elegancję. Obok białej sofy stoi biokominek, ściany zdobi sztukateria a sufit wykończony jest gzymsem. Salon od przedpokoju oddziela niewielka ściana. Hol jest widny oraz przestronny. Znalazło się w nim miejsce na dużą szafę.
Autor: Bartłomiej Senkowski
Mieszkanie o powierzchni 27 metrów kwadratowych zostało utrzymane w konwencji przytulnego minimalizmu. W strefie dziennej króluje biel, która optycznie powiększa pomieszczenie.