Projekt łazienki z oknem: sytuacja idealna czy zamach na prywatność?
Okno w łazience to dla jednych sytuacja idealna, dla innych natomiast swoisty zamach na prywatność. Jedni, dostrzegając największe zalety projektu łazienki z oknem skrupulatnie rozplanowują sanitariaty wokół przestrzeni okiennej, inni z nią walczą wieszając w oknie ciężkie zasłony i nieprzepuszczające światła rolety. Podpowiadamy od czego zacząć projekt łazienki z oknem!
Autor: materiały prasowe Westwing Home&Living
Wanna umiejscowiona bezpośrednio pod oknem to marzenie wielu z nas. W takim układzie zadbajmy jednak o to, by widok rozciągający się za oknem był jak najbardziej odprężający.
Spis treści
- Okno w łazience, a rozmieszczenie sprzętów
- Łazienka na poddaszu: zalety okna dachowego
- Projekt łazienki z oknem: dodatkowe atuty
Okno w łazience, mimo nieocenionych zalet, to także spore wyzwanie w projekcie wnętrz. Dysponując oknem w przestrzeni łazienkowej musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kwestii. Przede wszystkim, biorąc pod uwagę wielkość oraz wysokość okna, należy odpowiednio rozmieścić urządzenia w pokoju kąpielowym. Pamiętajmy, że łazienka dobrze zaprojektowana to taka, w której okno w żaden sposób nie ogranicza możliwości aranżacyjnych. Jak najlepiej wykorzystać atuty okna w łazience?
Okno w łazience, a rozmieszczenie sprzętów
Będąc szczęśliwymi posiadaczami okna w łazience pamiętajmy, że jest to element, który dzieli ścianę. Trzeba wziąć to pod uwagę, rozmieszczając poszczególne urządzenie sanitarne. Problem pojawia się jednak w małych wnętrzach. Jeśli obok okna chcemy zlokalizować kabinę prysznicową pamiętajmy, że minimalna odległość od narożnika wynosi 80 cm. Będzie to jednak bardzo mała i ciasna przestrzeń prysznicowa. Z kolei jeśli chcemy obok okna umieścić sedes, musimy zapewnić sobie co najmniej 60 cm. Bogactwo oferty sanitariatów daje nam jednak możliwość dopasowania rozmiarów sprzętu do swojego wnętrza. Pomysłowym rozwiązaniem w niewielkich łazienkach jest zaplanowanie okna najwyżej jak to możliwe. Jeśli zdecydujemy się na niewielki rozmiar okna, wówczas nie rezygnując z doświetlenia przestrzeni świtałem naturalnym, wygospodarujemy funkcjonalne miejsce na zamontowanie pod oknem wszelkich sanitariatów.
Łazienka na poddaszu: zalety okna dachowego
Projekt łazienki na poddaszu daje nam możliwość urządzenia unikatowego wnętrza o wyjątkowo klimatycznym charakterze. W przestrzeni łazienkowej urządzonej na najwyższej kondygnacji domu zazwyczaj króluje okno dachowe. To ono uważane jest za największy atut urządzanej przestrzeni. Okno dachowe zapewnia optymalne oświetlenie łazienki światłem naturalnym, przez co buduje charakterystyczny klimat we wnętrzu. W przypadku łazienki na poddaszu, lokalizując wannę bezpośrednio pod oknem, zwróćmy uwagę na wysokość ścianki kolankowej, czyli zewnętrznej ściany poddasza, na której opiera się konstrukcja. Jeśli ścianka kolankowa jest niska, ustawienie pod nią wanny nie będzie najlepszym pomysłem. Skosy mogą stanowić znaczne utrudnienie podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Z kolei jeśli marzy nam się umywalka zlokalizowana pod oknem, możemy zapomnieć o powieszeniu nad nią lustra, które w aranżacji łazienki jest niezbędne.
Projekt łazienki z oknem: dodatkowe atuty
Myśląc o projekcie łazienki z oknem, zwykle przed oczami jawi nam szykowne jasne wnętrze kąpielowe. Taka przestrzeń ma jednak o wiele więcej niedocenianych zalet. Zwróćmy uwagę chociażby na fakt, że okno w łazience pozwoli nam na udekorowanie wnętrza świeżymi kwiatami. Dodatkowo, efektowny widok za oknem może znacznie podnieść komfort odpoczynku. Z uwagi na to, coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem staje się zlokalizowanie wanny bezpośrednio w okolicy okna. Projektując jednak okno z łazienką, zwróćmy uwagę na bezpośrednie otoczenie – zadbajmy o to, by okno nie wychodziło na dom sąsiada lub ulicę. Wówczas, komfortowe i odprężające wnętrze może stać się prawdziwą zmorą. Najnowocześniejsze projekty wnętrz przewidują lokalizację przestrzeni kąpielowej za przeszkleniem w bezpośrednim sąsiedztwie balkonów czy tarasów. Wydaje się jednak, że takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko i wyłącznie w przypadku miejsc spokojnych i odludnych.