Projektowanie łazienek. Wybieramy prysznic

2012-02-17 13:47

Projektowanie łazienek bez błędów. Radzimy, jaki wybrać prysznic, jak go dopasować do wielkości łazienki i jej wyposażenia. Podpowiadamy, jak dobrać wyposażenie łazienki: czyli kabinę, brodzik i baterię. Co to jest deszczownia.

Projektowanie łazienek jest bardzo ważne, na tym etapie wybieramy także wyposażenie łazienki. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki wybrać prysznic. Wyposażenie łazienki jest różnorodne. Prysznic może być bez brodzika, dostępne są też prysznice częściowo otwarte na łazienkę, z deszczownicą lub z panelem masującym. Zanim wybierzesz prysznic, sprawdź.

Projektowanie łazienek: jak dopasować prysznic do wielkości łazienki

W małej łazience sprawdzi się narożna zaokrąglona kabina prysznicowa (w środku gwarantuje prawie tyle miejsca co kwadratowa, ale zajmuje mniejszą przestrzeń). Dobrym rozwiązaniem do  małej łazienki będzie też otwarty prysznic - bez brodzika, z bezpośrednim odpływem w podłodze, przysłonięty ewentualnie zasłonką albo ścianką z przezroczystego plastiku lub szkła.

Projektowanie łazienek: dla kogo prysznic

Aktywnym singlom i młodym parom przyda się prysznic, który łatwo utrzymać w czystości, wytrzymały, prosty w formie (pasujący do każdej aranżacji łazienki). Rodzicom z małymi dziećmi polecamy jako wyposażenie łazienki kabiny prysznicowe z głębszym brodzikiem antypoślizgowym, który maluchom będzie służył jako wanienka, a dorosłym np. jako miejsce do namaczania prania. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych konieczna jest w łazience instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, o mocnej konstrukcji, z antypoślizgowym dnem. Dobrze, by kabina posiadała również proste w obsłudze drzwi, a w środku choć jedną poręcz i siedzisko.

Projektowanie łazienek: natrysk bez brodzika

Radzi ekspert z firmy Geberit: Decyzję o zastosowaniu takiego natrysku podejmij na etapie projektowania łazienki. Warunkiem powodzenia jest wystarczająca grubość (9–20 cm) warstw wykończeniowych podłogi oraz dokładna izolacja przeciwwodna. Przy wyborze producenta odwodnienia do łazienki zwróć uwagę, czy do produktu dołączone są kołnierze izolacyjne pozwalające na szczelne połączenie odpływu z izolacją podłogi lub ściany. Kratka odpływu powinna mieć regulowaną wysokość, umożliwiającą idealne dopasowanie do płytek podłogowych bez względu na ich grubość. Sprawdź przepustowość odpływu. To ważne, zwłaszcza gdy montujesz w łazience deszczownię (wtedy odpływ powinien odbierać 0,85 litra wody na sekundę). Kupując płytki podłogowe do łazienki, pamiętaj, że natrysk będzie miał minimalny spadek zapewniający odpływ wody. W przypadku mozaiki lub małych płytek o wym. 10x10 cm nie stanowi to problemu, gorzej z dużymi kamiennymi płytami.

Projektowanie łazienek: jak wybrać dobrą deszczownię?

Radzi ekspert z firmy Grupa Armatura: Nowoczesna deszczownia to rozwiązanie dla osób ceniących komfortowe wyposażenie łazienki: kąpiel połączona z masażem strugami wody. Dzięki dużej średnicy talerza natryskowego (160 mm i więcej) gwarantuje dużą powierzchnię mycia. Dobrze, jeśli ma regulację wysokości talerza oraz przegub kulowy, pozwalający na dopasowanie kąta nachylenia natrysku do indywidualnych potrzeb. Warto wybrać deszczownię zintegrowaną z kolumną natryskową, umożliwiającą szybkie przełączanie strumienia wody z deszczowni na rączkę natryskową i odwrotnie. Ze względów praktycznych deszczownia powinna być wykonana z dobrych jakościowo materiałów, jak mosiądz i tworzywo ABS, oraz być wyposażona w funkcję easy clean, zapobiegającą osadzaniu się kamienia w talerzu natryskowym.

Nasi Partnerzy polecają