Projekty łazienek: biała łazienka zawsze czysta!
Biała łazienka jest modna. Projekty łazienek wykończone białymi kafelkami, czy z białym meblami będą eleganckie i efektowne pod warunkiem, że wnętrze będzie zawsze śniło czystością. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, która będzie czysta.
Autor: Getty Images/Artjafara
Jak urządzić białą łazienkę? Zobacz nowoczesne aranżacje
Spis treści
- Biała łazienka: łazienkowa ceramika
- Biała łazienka: czyste ściany
- Biała łazienka: podłoga jak kryształ
Biała łazienka powinna uwzględniać nie tylko wygodę korzystania ze sprzętów, ale także łatwość do utrzymania łazienki w czystości. Dobrze jeśli projekty łazienek zawierają praktyczne podwieszane urządzenia sanitarne. Utrzymanie w czystości ułatwiają łazienkowe płytki, łazienkowa ceramika ze specjalnymi powłokami. Pomyśl o tym, zanim zaczniesz urządzać łazienkę i kupować meble łazienkowe.
Biała łazienka: łazienkowa ceramika
Marzy ci się biała łazienka, nowoczesna i piękna? Wybierz odpowiednie wyposażenie do takiej łazienki. Pamiętaj, że łatwiejsze do czyszczenia są białe urządzenia akrylowe. Termoutwardzalna farba proszkowa, która tworzy wierzchnią warstwę akrylu ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i ułatwia codzienne czyszczenie. Na akrylu trudniej osadza się kamień, nie gromadzą się bakterie i grzyby, nie wchodzi on też w reakcje z substancjami czyszczącymi. Zarówno urządzenia akrylowe, jak i ceramiczne mogą być pokryte warstwą powłoki hydrofobowej, dzięki której do ich powierzchni nie przylega brud.
Biała łazienka: czyste ściany
Projekty łazienek powinny być funkcjonalne. Nowoczesne białe płytki ceramiczne produkowane w technologii monoporozy mogą być produkowane w większych formatach niż glazura, co umożliwia zmniejszenie liczby trudnych do utrzymania w czystości spoin. Na ściany białej łazienki można stosować także szkliwiony gres wielkoformatowy. Nowoczesne płytki rektyfikowane można układać z bardzo cienkimi spoinami (do 2 mm). Łatwiejsze do utrzymania w czystości są płytki o gładkiej powierzchni. Unikajmy płytek o wyraźnej fakturze – trudno z nich będzie usunąć zabrudzenia. Dostępne są też płytki o powierzchni zawierającej aktywny tlen – są bardziej odporne na osadzanie kamienia i brudu.
Biała łazienka: podłoga jak kryształ
Urządzając łazienkę, zwróć uwagę na to, że fugi znacznie szybciej się brudzą niż płytki. Trudniej je też wyczyścić. Fugi w łazience muszą więc być odporne na działanie takich czynników jak wysoka temperatura, woda, grzyby i pleśnie, brud oraz środki służące do jego usuwania. Białe fugi często żółkną. Czyścić je można detergentami z dodatkiem chloru. Warto też kupić marker do odświeżania białych fug.