Projekty łazienek. Ściany i podłogi w łazience - GLAZURA, MOZAIKA, KAMIEŃ, DREWNO, FARBY

2013-05-22 10:42

Projekty łazienek muszą być funkcjonalne i dopasowane do naszych oczekiwań. Sprawdź wady i zalety różnych materiałów na podłogi i ściany w łazience: GLAZURY, DREWNA, KAMIENIA, SZKŁA, lub po prostu farb, które służą do wykończenia ścian i podłóg łazienki. Zobacz opinie na temat użyteczności płytek ceramicznych, kamienia naturalnego, drewna, zwłaszcza egzotycznego, wodoodpornych farb lub tapet.

Materiał na ściany i podłogę
Autor: Jacek Kucharczyk Projekt wnętrz: Katarzyna Baumiller i Agnieszka Kossowska

Spis treści

  1. Łazienka: kamień naturalny na podłodze i ścianie
  2. Jakie drewno do łazienki?
  3. Jakie farby i tynki wybrać do łazienki
  4. Tapety do łazienki
  5. Płytki ceramiczne w łazience

Łazienka to dość trudne i drogie pomieszczenie do wykończenia. Materiały użyte do łazienki na ściany i podłogi powinny być wodoodporne, nienasiąkliwe, łatwe do utrzymania w czystości, a na podłogę - również nieśliskie. Co wybrać na podłogę do łazienki? A co na ścianę? Jakie projekty łazienek się sprawdzą?

Łazienka: kamień naturalny na podłodze i ścianie

Kamień to materiał szlachetny, drogi, potrzebujący odpowiedniej oprawy. Użycie kamienia wymaga przemyślanego projektu łazienki. Warto wydobyć jego naturalne piękno. Zwykle do wykończenia łazienki używa się gatunków takich jak: trawertyn, marmur polerowany, granit, onyks. Najbardziej trwały, nadający się na ściany i podłogi w łazience, a zarazem najdroższy jest granit. Trawertyn jest porowaty, więc nie powinien być stosowany w miejscach narażonych na gromadzenie się wody (na przykład ściany przy natrysku) ani na podłogi. Świetnie prezentuje się na wolnych fragmentach ścian, w sąsiedztwie luster i umywalek. Marmur polerowany może być stosowany na ścianach łazienki, ryzykowne jest wykańczanie nim podłóg z uwagi na tendencję występowania trwałych odbarwień lub zmatowień. Płyty kamienne mogą być cięte na dowolne wymiary. Możliwe jest również nabycie odpadków – świetnie nadają się do ułożenia na przykład dekoracyjnej mozaiki w aranżacji łazienki. Zamontowanie płyt wymaga solidnego podłoża z uwagi na ich ciężar.

Jakie drewno do łazienki?

Modne ostatnio drewno egzotyczne zawdzięcza swoją popularność dużej twardości i odporności na wilgoć, a także pięknym barwom. Najbardziej odporne na wilgoć są takie gatunki, jak: tek, iroko, jatoba, merbau. Zastosowane we wnętrzu łazienki neutralizują poczucie chłodu, jakie wywołują materiały takie jak: ceramika, luksfery, metal baterii. Drewno na podłodze łazienki nadają pomieszczeniu ciepły i oryginalny charakter. Drewno egzotyczne występuje w postaci desek podłogowych, parkietowych lub w formie paneli naturalnych. Na podłogę w łazience lepsze są panele trójwarstwowe niż lite drewno.

Jakie farby i tynki wybrać do łazienki

Odpowiedni rodzaj farb świetnie zastępuje płytki na ścianach łazienki. Powinny to być farby emulsyjne akrylowo-lateksowe, przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych. Ściana łazienki może też być wykończona tynkiem strukturalnym: drobno- lub gruboziarnistym. Niepolakierowany przepuszcza parę wodną. Jeśli zostanie pokryty lakierem akrylowym, powierzchnia stanie się nieprzepuszczalna dla pary wodnej i zmywalna.

Tapety do łazienki

Do łazienek stosuje się też specjalne zmywalne gatunki tapet. Mogą to być tapety papierowe, pokryte warstwą zmywalną, winylowe lub tapety z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym, farbą akrylową lub epoksydową. Tapeta może być doskonałym uzupełnieniem ściany wykończonej płytkami ceramicznymi, szczególnie jeśli współgra ze stylem łazienki.

Płytki ceramiczne w łazience

Oferta płytek ceramicznych jest tak bogata i różnorodna, że pozwala na urządzenie łazienki w niemal każdym stylu. Możemy skorzystać z gotowych, proponowanych w sklepach zestawień i serii płytek łazienkowych w określonym stylu. Możemy też sami, dobierając płytki, wykończyć łazienkę tworząc własny, niepowtarzalny styl. Należy się bardzo pilnować, aby nie przesadzić z ilością upiększeń. Można wykończyć łazienkę, korzystając z gotowych propozycji z katalogu, na przykład układając pas ciemniejszych płytek na dole, jaśniejszych - w górnej części ściany. Płytki z jednej serii dają również możliwość stworzenia niepowtarzalnej kompozycji z różnych kolorów, formatów, wzorów i dekoracji.

Nasi Partnerzy polecają