Prysznic w łazience - typy kabin, rodzaje drzwi do kabiny

2008-09-30 2:00

Popularność kabin prysznicowych wynika zarówno z bardzo dużego wyboru wzorów, jak też z ich funkcjonalności – kabiny zajmują w łazienkach niewiele miejsca i często są montowane we wnętrzach, w których wcześniej zainstalowano wannę.

Kabiny prysznicowe
Autor: Mariusz Bykowski Kabiny prysznicowe

Typy kabin prysznicowych

Do najmniej popularnych należy zaliczyć kabinę wolno stojącą – nie przylegającą żadnym z boków do ścian łazienki. Takie kabiny spotyka się rzadko, choćby z tego powodu, że zajmują dużo miejsca, więc nadają się do salonów kąpielowych i dużych łazienek. Należą one jednak do najbardziej dekoracyjnych modeli kabin. Najczęściej sprzedawane są w komplecie z obudową, brodzikiem i baterią. Kabiny tego rodzaju wymagają specjalnego doprowadzenia wody i odpływu do kanalizacji. Inne kabiny montowane są przy ścianie. Mogą przylegać do jednej, dwóch lub trzech ścian. Kabiny przylegające do ściany tylko jednym bokiem nazywane są często przyściennymi. Większa część ich obudowy jest wykonana ze szkła lub z tworzywa – ściana jest tylko jej niewielkim fragmentem i na niej montuje się zwykle baterię ze słuchawką prysznicową. Podstawa może mieć kształt prostokąta lub półokręgu. Do najpopularniejszych typów kabin należy zaliczyć kabiny narożne – ustawione w narożniku łazienki. Ich popularność wynika zarówno z bardzo dużego wyboru wzorów takiego rodzaju kabin, jak też z ich funkcjonalności – zajmują niewiele miejsca i często są montowane w łazienkach, w których wcześniej zainstalowano wannę. Możemy wybierać wśród modeli o podstawie w kształtcie kwadratu, ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta (pentagonalne), prostokąta, sześciokąta albo innej nieregularnej figury. Ostatnim rodzajem kabin montowanych przy ścianie są kabiny wnękowe. Tylko jeden bok tych kabin stanowią drzwiczki. Pozostałe – zależnie od kształtu – to ściany. Ten rodzaj kabin jest idealny do łazienki z wnęką, czasem jednak specjalnie buduje się dodatkową ściankę (lub ścianki), by utworzyć wnękę na kabinę.

Drzwi do kabiny

Najpopularniejsze są drzwiczki przesuwane – zamontowane na rolkach lub prowadnicach. Mogą się składać z jednej, dwóch lub nawet trzech części. Drzwi otwierają się na jedną stronę (jednoskrzydłowe) lub na dwie (dwuskrzydłowe). Są bardzo wygodne, a ich otwieranie nie wymaga dużej przestrzeni w łazience, ponieważ zmiana położenia odbywa się w obrębie samej kabiny. Drugim rodzajem drzwiczek stosowanych w kabinie są drzwiczki harmonijkowe. Są zbudowane z kilku części, które po otwarciu składają się po jednej stronie wejścia do kabiny i nie zajmują wiele miejsca. Są łatwe w montażu, gdyż zazwyczaj nie wymagają instalowania prowadnic nad krawędziami brodzika. Ten rodzaj drzwiczek jest najczęściej stosowany przy montażu parawanów nawannowych. Jeszcze innym rodzajem drzwiczek do kabiny są drzwiczki montowane na zawiasach i otwierane tradycyjnie. Wyglądają dekoracyjnie i można przez nie wygodnie wchodzić do kabiny, gdyż są zwykle zdecydowanie szersze od innych typów, ale by je otworzyć, potrzeba dużo miejsca. W niektórych modelach otwierają się również do wewnątrz i wtedy brak miejsca przed kabiną nie jest przeszkodą. Dostępne są także drzwiczki wahadłowe obracające się wokół własnej osi. Aby je otworzyć, potrzeba dużo miejsca przed kabiną i wewnątrz niej. Nadają się tylko do dużych brodzików. Najczęściej montowane są w kabinach wnękowych.

Materiał

  • Konstrukcja większości kabin składa się z profili. Najczęściej są one wykonane z aluminium i polakierowane na dowolny kolor lub chromowane. Bywają płaskie lub zaokrąglone, zależnie od rodzaju kabiny.
  • Zawiasy mogą być – podobnie jak profile – lakierowane lub chromowane. W droższych modelach kabin stosuje się nowoczesne zawiasy unoszące drzwi podczas otwierania. Dzięki nim podczas zamykania drzwi samoczynnie się domykają i uszczelniają.
  • Drzwiczki kabin mogą być wykonane z hartowanego szkła lub z tworzywa – najczęściej polistyrenu. Te wykonane z plastiku są bardzo popularne, ale niestety nietrwałe i dość często się psują – wypadają z aluminiowych ramek, a czasem pękają. Mimo że wszystkie wyglądają podobnie, ich trwałość zależy od technologii produkcji i staranności wykonania. Drzwiczki montowane w kabinach prysznicowych mogą być przezroczyste, matowe, kolorowe, przydymione, ozdobione nadrukiem lub tłoczonym wzorem. Pomysłów na ich wykończenie jest wiele. Rodzaj wykończenia tafli drzwiczek wiąże się z późniejszym ich użytkowaniem. Wiadomo, że woda zostawia na ściankach kabiny nalot. Gdy montujemy drzwiczki z odpowiednim nadrukiem, jest on po prostu nieco mniej widoczny. Niektóre firmy stosują na powierzchniach produkowanych przez siebie kabin dodatkową powłokę. Zapobiega ona powstawaniu kamienia na powierzchni drzwiczek. Jest jednak kosztowna.

Gwarancja szczelności kabiny

Kabina prysznicowa musi być szczelna, począwszy od miejsc styku z brodzikiem i ścianami, przez połączenia profili z szybami, skończywszy na drzwiach.W komplecie z kabiną można kupić listwy uszczelniające pionowe i poziome z okapnikiem odprowadzającym do brodzika wodę ściekającą z szyb. Uszczelki mogą być też zamocowane między ścianką stałą a skrzydłem drzwi przesuwnych. Szczelność połączenia profili i szyb, a w niektórych kabinach również drzwi, zapewniają uszczelki silikonowe. W większości kabin drzwi zamykają się za pomocą listwy magnetycznej.

Przed zakupem kabiny

Przed zakupem dobrze jest obejrzeć kabinę od środka, a jeśli to możliwe – nawet do niej wejść i sprawdzić, czy można się w niej swobodnie poruszać. Jeśli nie, lepiej poszukać kabiny o innym kształcie lub – w miarę możliwości – większej. Koniecznie trzeba sprawdzić, jak się otwierają drzwi, zwłaszcza gdy w łazience jest niewiele miejsca. Jeżeli kupujemy kabinę bez brodzika, trzeba się upewnić, że będzie pasowała do wybranego modelu brodzika, szczególnie gdy jest innej firmy. Kabinę można zamontować samodzielnie, posługując się instrukcją montażu sporządzoną przez producenta. Wielu wyposaża kabiny własnej produkcji w takie instrukcje, nierzadko bardzo precyzyjne. Doprowadzenie wody i montaż baterii oraz instalację odpływu lepiej zlecić hydraulikowi. Naprawa ewentualnych usterek po zamontowaniu kabiny może być sporym kłopotem. Kupując kabinę, dobrze jest też sprawdzić, na jak długo i na jakie elementy producent udziela gwarancji oraz czy i jak długo można będzie dokupić części zamienne do kabiny. Kabina nie musi być nudna czy brzydka.