Przechowywanie w łazience – te sprytne sposoby na porządek warto znać! Porady, inspiracje, zdjęcia

2024-08-30 14:49

Porządek w łazience to nie tylko wrażenie estetyczne, ale także większy komfort korzystania z niej na co dzień. Wyposaż ją więc w szafki, szafeczki, regaliki, pojemniki, półki i organizery! Podpowiadamy, jak przechowywać rzeczy w łazience. Im mniejsza łazienka, tym bardziej w cenie są pomysłowe rozwiązania. Potem już pozostanie tylko się pilnować, by każda rzecz wracała na swoje miejsce.

Spis treści

  1. Porządek w łazience – funkcjonalność i estetyka na co dzień
  2. Przechowywanie w łazience – rozprawiamy się z mitami
  3. Meble do łazienki – gotowe czy na zamówienie?
  4. Jakie meble wybrać do łazienki?
  5. Szafka podumywalkowa – stojąca czy wisząca?
  6. Przechowywanie w łazience – te tricki warto znać!

Porządek w łazience – funkcjonalność i estetyka na co dzień

Dobrze zorganizowana łazienka to gwarancja ładu, komfortu jej użytkowania oraz miłego dla oka wyglądu. Prawda jest taka, że nawet ta doskonale zaprojektowana i najpiękniej wyposażona wiele straci, jeżeli wszędzie będą porozstawiane kosmetyki, środki czystości i przeróżne utensylia.

Pamiętaj, że na widoku mogą być tylko rzeczy niezbędne, a resztę należy schować. Dlatego takważne są meble do przechowywania, półki, schowki oraz pojemniki typu kosze i pudła, w których można ukryć mało atrakcyjne rzeczy. Im mniejsze pomieszczenie, tym więcej pomysłowości należy wykazać.

Przechowywanie w łazience – rozprawiamy się z mitami

  • W dużej łazience łatwiej zaplanować miejsce do przechowywania. Prawdą jest, że mamy wtedy większe pole do popisu. Bez względu jednak na wielkość łazienki dobór mebli do przechowywania powinien być przemyślany. Wtedy efekt praktyczny i estetyczny będzie lepszy, a ty nie wydasz fortuny (zmiany i poprawki to przecież dodatkowy koszt). Nie działaj więc pochopnie, lecz zastanów się nad tym, jakiego wyposażenia naprawdę potrzebujesz.
  • W małej łazience lepiej trudno jest zaplanować miejsce do przechowywania. Oczywiście, mała przestrzeń ogranicza, ale to nie znaczy, że mamy związane ręce. Trzeba po prostu wykazać się większą pomysłowością.

Sprawdź także: Co przechowujemy w łazience, a czego nie? Na te rzeczy musisz uważać

Meble do łazienki – gotowe czy na zamówienie?

Oferta gotowych mebli łazienkowych jest bardzo bogata – dostępne są meble w różnych wariantach (szafki wiszące, stojące, podwieszane, słupki wysokie i niskie, modele podumywalkowe oraz regaliki, półki itd.), w różnych stylach (od retro po ultranowoczesne i minimalistyczne), także w bogatej kolorystyce i różnych rozmiarach. Ceny zależą od materiałów wykorzystanych w produkcji, projektu, marki itd. Można też kupić umywalkę wraz z meblem pod nią przeznaczonym albo lustro z półką czy szafeczką, co eliminuje możliwość błędów przy zakupie tych rzeczy oddzielnie. Gotowe meble są też na ogół tańsze od tych na zamówienie i po zakupie szybko trafiają do naszej łazienki.

Meble na zamówienie dają większą możliwość dopasowania zabudowy do naszych potrzeb i indywidualnych upodobań oraz metrażu. Zwłaszcza w łazienkach z pewnymi problemami  architektonicznymi (skosy, okno na nietypowej wysokości, niekorzystna lokalizacja rur, nieforemny kształt pomieszczenia albo nadmierna wysokość itp.) możliwość zaprojektowania zabudowy i półek „co do milimetra” jest bardzo cenna. Podobnie rzecz się ma z bardzo małymi łazienkami.

Jakie meble wybrać do łazienki?

Standard to mebel podumywalkowy oraz półki przy lustrze i pod nim. Mebel może być szafką, ale lepiej się sprawdzi komoda, bo w szufladach rzeczy łatwiej się chowa się i z nich wyjmuje niż z głębokich półek w szafce. Umywalkę można też zamontować na blacie i pod spodem dać półki, np. przysłonięte tkaniną. ale niekoniecznie. Na półkach ustaw kosze albo tkaninowe pojemniki, w których będziesz przechowywać kosmetyki i akcesoria.

W miniłazience zdecyduj się na małą szafkę pod umywalką (już 15 cm blatu z każdej strony będzie cenne). Gdy nie ma miejsca na otwarcie drzwiczek czy wysunięcie szuflad – zrób drzwiczki przesuwne albo zasłoń półki tkaniną. Zamiast lustra i półek, wybierz płytką szafeczkę z lustrzanym frontem.

Jeśli miejsca jest w miarę, pomyśl o zabudowie, która ukryje „hurtem” wszystko, co trzeba. Taka szafa ścienna może pomieścić pralkę, suszarkę, środki czystości i mnóstwo innych rzeczy.

Warto również przyjrzeć się przestrzeni nad drzwiami – może uda się wygospodarować miejsce na minipawlacz? Kąty z pionami wodno-kanalizacyjnymi także warto zabudować (z możliwością dostępu) tak, by powstał schowek, nawet nietypowy.

Szafka podumywalkowa – stojąca czy wisząca?

Każda wersja ma wady i zalety. Szafka podwieszana jest lżejsza optycznie (lepsza więc do małych łazienek) i łatwiej pod nią umyć podłogę, ale za to jest mniej pojemna i wymaga solidnego montażu. Stojącą wystarczy wstawić, jest pojemna, ale osadzona na cokole, który w razie zalania ulega zniszczeniu – model na nóżkach mniej ucierpi podczas „powodzi”. Lepiej więc, gdy stojąca szafka ma nóżki metalowe.

Przechowywanie w łazience – te tricki warto znać!

  • Pamiętaj, że nic tak nie psuje wystroju łazienki, jak arsenał kosmetyków na widoku. Co możesz – pochowaj, a to, co musi stać pod ręką, a nie zachwyca, schowaj w ładnym pojemniku. do szuflad albo chociaż do pojemników i koszy!
  • Akcesoria, które stale stoją na blatach i półkach, oraz ręczniki powinny harmonizować z wystrojem. Dobierz więc odpowiednio tekstylia i dozowniki.
  • Potrzebujesz sporo szafek w łazience albo wręcz zabudowę? Wybierz fronty (wszystkie albo  większość) proste i gładkie, bez ozdób, w odcieniu zbliżonym do ścian – nie będą się rzucać w oczy i nie zdominują aranżacji. Innym wyjściem jest zrobienie frontów lustrzanych – wtedy meble po prostu „znikną”.
  • Jeśli półki w łazience nie mają pleców, to trzeba zadbać o trwałe wykończenie ściany, bo ciągłe stawianie i zdejmowanie z nich przedmiotów może ją uszkadzać. Jeżeli za półkami są płytki z kontrastową fugą czy wzorzysta tapeta, umieść na nich mniej rzeczy i bardziej je ujednolić, by nie zapanował chaos.
  • Szklane półki to idealne rozwiązanie do łazienki, bo nie ima się ich wilgoć, łatwo się je czyści, świetnie wyglądają podświetlone. Pomyśl, z czym zestawić szkło – może cegły, może stare belki albo przykryć nim skrzyneczki?
  • Szafka, komoda czy ławeczka są szczególnie narażone na wilgoć (podłoga w łazience bywa mokra). Dlatego ich nóżki, mimo zabezpieczenia farbą czy lakierem, podklej dość wysokimi (ok. 1 cm) gumowymi podkładkami. Dotyczy to zwłaszcza pokojowych mebli nieprzystosowanych przez producenta do rezydowania w łazience.