Regał do łazienki. Kiedy się przydaje regał łazienkowy i jak wybrać najlepszy?

2019-05-20 19:25

Regał do łazienki to bardzo praktyczny mebel, który znakomicie nadaje się do przechowywania i pomaga utrzymać ład. Czy sprawdzi się zarówno w dużej, jak i małej łazience? Z czego może być wykonany i jak wpasować go odpowiednio w aranżację wnętrza łazienki? Przeczytajcie poradnik zakupowy i sprawdźcie, czy warto inwestować w takie rozwiązanie.

Spis treści

  1. Regał łazienkowy – kiedy warto się zdecydować na zakup?
  2. Regały łazienkowe i ich rodzaje – materiały
  3. Regał do łazienki – formy i funkcje
  4. Jak dobrać regał do łazienki, by nie przytłoczyć wnętrza?
  5. Styl wnętrza – dobierz idealny regał łazienkowy

Regał łazienkowy – kiedy warto się zdecydować na zakup?

Regały łazienkowe to ciekawe rozwiązanie, bo można je w pełni dostosować do potrzeb. Przykładowo: część otwartych półek łatwo „zamknąć”, dokupując modne i eleganckie koszyki lub skrzynki, które będą pełniły funkcję szuflad. Ponadto regały znajdziemy w różnych rozmiarach i kształtach – począwszy od bardzo wąskich i wysokich, a skończywszy na regałach wiszących, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Warto też zainwestować w regał łazienkowy na kółkach, dzięki czemu będziemy mogli dowolnie zmieniać jego położenie i z łatwością zrobić porządki. Jeżeli więc szukamy uniwersalnego, pojemnego i wielofunkcyjnego mebla, który pomoże w organizacji łazienki, regał będzie bardzo dobrym wyborem.

..  Komoda do łazienki – kiedy się przydaje? Co wybrać? >>>

Regały łazienkowe i ich rodzaje – materiały

Z czego najczęściej wykonane są regału do łazienki? Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy:

Regał łazienkowy drewniany – wykonany z litego drewno albo z płyt wiórowych odpornych na wilgoć. Wcześniej drewno zostaje odpowiednio zaimpregnowane oraz pomalowane warstwą ochronną. Dużą popularnością cieszy się obecnie regał bambusowy do łazienki – to lekki, wytrzymały rodzaj drewna, wpisujący się w trend bycia eko (m.in. dlatego, że surowiec łatwo pozyskać, bo bambus szybko rośnie).

Regał łazienkowy plastikowy – najtańszy w zestawieniu. Regały z plastiku dostępne są w bardzo różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. W sklepach znajdziemy nawet miniwersje, które sczepimy ze sobą jak klocki. Można go również wstawić do dużej kabiny prysznicowej.

Regał łazienkowy metalowy - stal nierdzewna staje się w łazience bardzo popularnym tworzywem. Jeżeli wnętrze łazienki jest bardzo nowoczesne i chłodne, regały łazienkowe metalowe pięknie wpasują się w taką stylizację. Dodajmy, że są bardzo trwałe i łatwo je utrzymać w czystości.

..  Wszystko o półkach do łazienki >>>

Regał do łazienki
Autor: materiały prasowe IKEA W przestronnej łazience można zróżnicować meble do przechowywania, łącząc regały ścienne z witrynkami, szafkami, komodami. Najlepiej wszystko z jednej kolekcji czy serii - to gwarancja spójności wystroju

Regał do łazienki – formy i funkcje

Wiemy już, z czego są wykonane regały do łazienki. A co kształtem i funkcjonalnościami? Także w tym obszarze wybór jest ogromny.

Regał łazienkowy stojący, z półkami – najbardziej klasyczna wersja, gdzie półki pozostają całkowicie otwarte. Można na nich bezpiecznie przechowywać kosmetyki, ręczniki i przybory do makijażu. Zaprezentujemy na nich wszystko, czego nie chcemy „ukrywać” i co jest estetyczne. Środki czystości i przybory do sprzątania schowajmy w szafkach czy komodzie, na widoku zaś eksponujmy perfumy, kremy lub ozdobne gadżety.

Regał łazienkowy z szufladami – przypominający nieco szafkę, ale zamiast drzwiczek mamy wyjmowane pojemniki. Trzeba przyznać, że to świetne rozwiązanie, bo taką wyjmowaną szufladę łatwo przemieścić, a jeszcze łatwiej – uporządkować w niej drobiazgi.

Regał do łazienki wiszący z półkami – dobra opcja dla mniejszych łazienek, gdzie zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni. Taki mebel możemy powiesić np. nad pralką.

Regały narożne (etażerki) – zmieszczą się dosłownie wszędzie, gdzie mamy choć niewielki kąt – w rogu łazienki, pomiędzy ścianą a pralką, przy toalecie. Regały narożne często mają kółka, więc dodatkowo łatwo zmieniają miejsce w razie potrzeby.

Teleskopowy regał łazienkowy – typowy regał (najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej), który możemy powiesić nad wanną lub w kabinie prysznicowej. Zazwyczaj do długiego trzonu doczepia się półki.

Jak dobrać regał do łazienki, by nie przytłoczyć wnętrza?

Regał to bardzo wdzięczny mebel, jeżeli chodzi o planowanie układu wnętrza. Jeżeli mamy mało miejsca, wybierzmy wąski i wysoki regał stojący (np. o szerokości 32 cm i wysokości 166 cm) lub narożny regał na kółkach do łazienki. Jeżeli przestrzeń jest naprawdę mała, dobrze sprawdzą się regały wiszące.

Styl wnętrza – dobierz idealny regał łazienkowy

Nowoczesne łazienki, w których przestrzeń jest urządzona w bardzo jasnych kolorach, lubią proste, niewyszukane meble. Dobrze sprawdzą się tu drewniane regały z płyty wiórowej. Jeżeli w łazience dominuje biel, uważajmy na regały łazienkowe metalowe – mogą za bardzo ochłodzić wnętrze i wyglądać nazbyt „sterylnie”. Rozwiązaniem problemu będzie zestawienie regału z dodatkami w kolorze surowego drewna (np. bambusowe pojemniki na kosmetyki i przybory do mycia zębów). Z kolei regały bambusowe do łazienki wpasują się niemalże w każda stylizację, zwłaszcza jeżeli mamy okno w łazience i możemy na regale postawić zielone kwiaty doniczkowe.