Rośliny w łazience – jakie wybrać? Radzimy, jak o nie dbać i jak zaaranżować wnętrze
Rośliny to doskonałe uzupełnienie aranżacji łazienki i naturalna dekoracja. I to bez względu na rozmiar łazienki, styl wystroju, a nawet... obecność okna albo jego brak! Warto znaleźć dla nich miejsce, bo dzięki roślinom łazienka stanie się bardziej przytulna i przyjazna. Podpowiadamy, jak uprawiać rośliny w łazience z sukcesem!
Autor: Getty Images
Duża łazienka jest bardzo widna, głównie dzięki dużemu oknu i wszech obecnej bieli. Ścianę w strefie wolno stojącego prysznica zrobiono z porostu, chrobotka reniferowego. Tu i ówdzie pojawiają się jeszcze rośliny. Wybrano gatunki lubiące wilgoć. Cudownie by było, gdyby wszystkie były żywe. Można jednak – dla efektu – przymknąć oko i w miejscach mniej eksponowanych dać sztuczne doskonałej jakości.
Spis treści
- Żywe rośliny do łazienki – dodatek supermodny i zdrowy!
- Rośliny w łazience – obalamy trzy największe mity
- Jakie wybrać rośliny do łazienki – zasada ogólna
- Jakie rośliny nie nadają się do łazienki – zasada ogólna
- Jakie wybrać rośliny do łazienki z oknem?
- Jakie wybrać rośliny do łazienki bez okna?
- Jak uprawiać rośliny w łazience bez okna? Sprawdzone rady!
- Jak zaaranżować rośliny w łazience?
- Jak dbać o rośliny w łazience? Najważniejsze zasady!
Żywe rośliny do łazienki – dodatek supermodny i zdrowy!
Rośliny w łazience wpisują się szczególnie wyraźnie w aktualne trendy, czyli styl biophilic, eko czy boho, których popularność wynika m.in. z naszej tęsknoty za życiem prostszym, mniej naładowanym bodźcami, bliżej natury. Rośliny w ogóle odgrywają ważną rolę w projektowaniu wnętrz bez względu na wybraną konwencję. Żywe rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, dostarczają tlen, redukują ilość dwutlenku węgła, poprawiają poziom wilgotności powietrza. Ich barwa koi zmęczony wzrok. Są też po prostu bardzo dekoracyjne!
Wnętrza z roślinami, a więc także i łazienkę, odbieramy jako bardziej przytulne i nam przyjazne. Lepiej się w nich czujemy, szybciej odstresowujemy i wypoczywamy.
Rośliny w łazience – obalamy trzy największe mity
1. Rośliny mogą żyć tylko w dużych łazienkach z oknem – MIT! Oczywiście, w takim pomieszczeniu zwykle panują doskonałe albo dobre warunki do ich hodowli. Prawda jest jednak taka, że niemal w każdej łazience da się utrzymać żywą roślinę, ale będzie to wymagało trochę pracy.
2. Są rośliny, które mogą się obejść w ogóle bez światła – MIT! Do takich roślin bywają zaliczane m.in. zamiokulkas, sanseweria, skrzydłokwiat. Każda roślina do wzrostu i zakwitnięcia potrzebuje odpowiedniej dla siebie porcji promieniowania UV. Są jednak sposoby, by je hodować także w łazience bez okien, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
3. Roślin żywych nie należy mieszać w kompozycjach ze sztucznymi – MIT! Ta zasada wzięła się zapewne z czasów, gdy sztuczne rośliny były po prostu kiczowatymi, urągającymi estetyce produktami. Obecnie można dostać wysokiej jakości sztuczne rośliny będące doskonałymi imitacjami. Można nimi dyskretnie wzbogacić kompozycję z żywych egzemplarzy. Kwestie ekologiczne to już, oczywiście, inna sprawa...
Jakie wybrać rośliny do łazienki – zasada ogólna
Nieważne, czy łazienka jest mała, czy duża, ma okno, czy nie ma – rośliny, które będą do niej najodpowiedniejsze, powinny lubić wilgoć i znosić czasowo podwyższoną temoeraturę. Dobrze będą się więc w niej czuły np.:
- monstery
- storczyki
- zielistki
- skrzydłokwiat wallisa
- zamiokulkas zamiolistny
- draceny
- paprocie
- papirus
- krotony
- filodendrony.
Jakie rośliny nie nadają się do łazienki – zasada ogólna
W łazience, w której panuje wilgoć, nie uda się hodowla roślin lubiących suche podłoże i powietrze oraz źle znoszących zraszanie, a także gatunki z listkami omszonymi. Należą do nich przede wszystkim np.:
- kaktusy, grubosz i inne sukulenty
- fiołki
- geranium.
Jakie wybrać rośliny do łazienki z oknem?
Uprawa roślin w łazience z oknem to istna bajka! Oczywiście, pod warunkiem dobrania okazów lubiących większą wilgotność powietrza i jego trochę wyższą temperaturę. Im bardziej łazienka jest widna, tym mamy większe pole do popisu, bo lista roślin się wydłuża, zwłaszcza o gatunki tropikalne. Doskonale będą się tu czuły m.in.:
- storczyki,
- popularny pieniążek,
- bromelia,
- dracena,
- chińska róża,
- syngonium,
- fikusy,
- trzykrotki itp.
Hodowla roślin w łazience z oknem daje wiele satysfakcji, o ile będziemy pamiętać o zasadach pielęgnacji dostosowanych do gatunku. Jest to jednak łatwe zadanie nawet dla początkujących.
Jakie wybrać rośliny do łazienki bez okna?
Generalnie będą to gatunki cieniolubne i w miarę dobrze znoszące brak dostatecznej ilości światła, a przy tym radzące sobie ze zwiększoną wilgotnością powietrza. Warto więc rozważyć uprawę takich gatunków, jak:
- skrzydłokwiat wallisa
- sansewieria
- paprocie
- bluszcze
- epipremnum
- szeflera.
Jak uprawiać rośliny w łazience bez okna? Sprawdzone rady!
Uprawa roślin w łazience bez okna to wyższa szkoła jazdy, ale może się udać! Trzeba jednak poświęcić roślinom trochę uwagi i zadbać o nie w szczególny sposób.
- Zadbaj o sztuczne doświetlenie roślin. Na rynku są specjalne lampy LED-owe o białym lub fioletowym świetle przeznaczone do doświetlania roślin. Moc i czas trwania emisji światła oraz odległość od rośliny trzeba dostosować do gatunku rośliny (chodzi o to, by jej nie poparzyć). Najbardziej ekonomiczne jest doświetlanie jedną lampą grupy roślin jedna lampą, ale można też kilkoma, jeżeli roślin jest dużo, umiejscowionymi ponad nimi. Warto zmieniać do dwa, trzy dni układ roślin w grupie. Nie należy doświetlać roślin z boków czy od dołu, bo będą się wybiegały w kierunku światła.
- Jeżeli nie chcesz fachowo doświetlać sztucznie roślin w łazience, stwórz dwie, trzy podobne kompozycje do ozdoby łazienki i co kilka dni je zamieniaj, czyli kwiaty z łazienki przenieś w widne miejsce, a tę grupę, która do tej pory korzystała ze światła, wstaw do łazienki. Mimo tych zabiegów na kilka godzin dziennie włączaj nawet zwykłe światło w łazience.
Jak zaaranżować rośliny w łazience?
Jeśli łazienka jest przestronna i lubimy rośliny, warto zaplanować dla nich więcej miejsca – efekt będzie zjawiskowy! Twórz kompozycje z większych i mniejszych okazów, pamiętając, by te XXL i XL znalazły się na dalszym planie, w głębi, a maluch – z przodu. Wybieraj rośliny o różnych pokrojach (wzniesiony, kolumnowy, krzewiasty, płożący, płaczący czy zwisający), będą się doskonale uzupełniały. Nie zapomnij o wiszących kwietnikach – możesz je zamocować u sufitu, pod wysoką półką itp.
Ciekawym pomysłem są wertykalne zielone ściany, które tworzy się np. z porostu chrobotek reniferowy. Można nim pokryć większą czy mniejsza powierzchnię, uzupełnić dodatkowo np. roślinami zwisającymi. Wersja mini? To jeden czy kilka obrazów do zawieszenia na ścianie (łatwo zrobić to samodzielnie – instrukcja krok po kroku).
W małej łazience wystarczy ustawić na półce jedną czy dwie doniczki lub zamocować wiszący kwietnik. Odpowiednio zadbane rośliny mogą się rozrosnąć, wtedy trzeba je będzie wymienić na mniejsze egzemplarze.
Jak dbać o rośliny w łazience? Najważniejsze zasady!
O roślinach w łazience łatwo zapomnieć, a tymczasem wymagają one takiej samej pielęgnacji (poza działaniami dodatkowymi opisanymi wyżej), jak te zdobiące pokoje i kuchnię.
- Choć łazienka jest pomieszczeniem najbardziej wilgotnym w domu, rośliny w niej uprawiane trzeba podlewać! Przed wlaniem wody warto jednak sprawdzić, czy podłoże tego wymaga.
- W odpowiednich porach roku należy te rośliny nawozić tak, jak każde inne.
- Regularnie czyśćmy liście z kurzu. Wbrew pozorom tu też się kurzy, a w dodatku wilgoć sprawia, że kurz jest bardziej widoczny.
- Regularnie oglądajmy rośliny i od razu reagujmy na ewentualne sygnały, że coś się z nimi złego dzieje (plamy na liściach, pajęczynka, gnicie, schnięcie itp.).
- Warto łazienkę często wietrzyć, by usuwać nadmiar wilgoci, oraz wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze z porcją tlenu dla roślin!
- Pilnujmy, by podczas porządków itp. rośliny przypadkiem nie przestawić w miejsce nieodpowiednie, czyli na pełne słońce (rzadko która roślina lubi silne nasłonecznienie) i blisko gorącej pary (strefa prysznica!).
Autor: Getty Images
Duża łazienka jest bardzo widna, głównie dzięki dużemu oknu i wszech obecnej bieli. Ścianę w strefie wolno stojącego prysznica zrobiono z porostu, chrobotka reniferowego. Tu i ówdzie pojawiają się jeszcze rośliny. Wybrano gatunki lubiące wilgoć. Cudownie by było, gdyby wszystkie były żywe. Można jednak – dla efektu – przymknąć oko i w miejscach mniej eksponowanych dać sztuczne doskonałej jakości.