Jak zaprojektować łazienkę z wanną? By rozkoszować się kąpielą, zwróć uwagę na te rzeczy
Kąpiel to nie tylko zabieg higieniczny, to sama rozkosz! Zadbaj o to, by wanna zapewniała komfort, a jej otoczenie było piękne.
Przyjemnie ciepła woda, pachnąca piana, aksamitny dotyk „wodnej kolebki”… By rozkoszować się kąpielą, musimy mieć wannę wygodną i wykonaną zgodnie z nowoczesnymi technologiami.
Powinna również być funkcjonalnie i atrakcyjnie zaaranżowana. Wtedy korzystanie z niej będzie miłe, a utrzymanie w czystości – łatwe. Zadbaj także o jej otoczenie, łącząc pożyteczne z pięknym. Kompromis ten można osiągnąć nawet wtedy, kiedy metraż nie rozpieszcza.
Każda z wanien ma wady i zalety. Wolnostojącą wstawiasz i – gotowe! Za to mycie podłogi i ścian wokół niej w miejscach trudno dostępnych jest kłopotliwe. Wśród modeli na rynku znajdziesz idealnie podkreślające styl łazienki oraz pasujące rozmiarem do metrażu. Wannę do zabudowy można schować wizualnie, stosując płytki, okładzinę czy lustrzaną taflę.
RELAKS W LAGUNIE
Tradycyjna podłużna wanna zanurzona w różnych odcieniach zieleni – płytki mamy na jej ściankach, ścianach wokół, a nawet tworzą mały parapet. Biała wnęka z drobiazgami jest jak obraz. Deszczownia z natryskiem i baterią wannową (Fiesta, Ferro) za szklanym panelem też działa niczym ozdoba. Efektowne rozwiązanie, które może trafić także i na minimetraż.
KĄPIEL PO WŁOSKU
Pytki gresowe Macchia Graphite (Tubądzin) nawiązują do weneckiego terrazzo. Czerń oraz odcienie szarości stanowią o tym minimalistycznym wnętrzu. Gwiazdą w nim jest lśniąca czarna wanna wolnostojąca, np. Ferrano (Rea), Mandal (ScandiBath). Możesz też wybrać wariant z białym środkiem, np. Zeus (Kerra), Porto (Hydrosan), Lotus Black White (Rea).
Efektowna wanna może grać główną rolę w łazienkowej aranżacji. Podkreśl tylko jej formę i kolor.
SPRYTNY UKŁAD
Czarne marmury w tym projekcie połączono z wodoodporną płytą o ryflowanej teksturze. Szklana tafla na wannie pozwala swobodnie brać prysznic. Cokół wanny jest cofnięty, co ułatwia stanie przy niej, i podświetlony – a to z kolei optycznie odejmuje jej kilogramów (prawie lewituje!).
…zanim kupisz! To nie żart! Wybierz się do sklepu w ubraniu zapewniającym swobodę i weź białe skarpetki, a potem… poproś sprzedawcę o pozwolenie na „przymierzenie” wanny! Usiądź w niej, połóż się, sprawdź, czy długość, szerokość i jej krzywizny są odpowiednie dla ciebie. Tylko w dobrze wyprofilowanej i dopasowanej wannie kąpiel będzie przyjemna.
MINIMALIZM BLISKO NATURY
Prostokątna wanna obłożona tymi samymi co ściany płytkami wręcz wtapia się w tło. Jej bryła nie jest ciężka dzięki cofniętemu cokołowi. Parawan umożliwia branie w niej prysznica bez chlapania na podłogę.
W WĄSKIEJ ŁAZIENCE…
…wannę warto ustawić przy krótszej ścianie – optycznie poprawisz proporcje wnętrza. Wyda się też większe, jeśli obłożysz całość jednym rodzajem płytek. W tym wypadku okno dodatkowo pogłębia perspektywę.
Każdą wannę najlepiej myć tuż po użyciu, dopóki osad nie wyschnie. Wystarczy przetrzeć miękką gąbką z łagodnym detergentem i spłukać (im później sięgniesz po mocne preparaty i szorstkie myjki, tym lepiej). Wanny czarne i w kolorach trzeba wytrzeć do sucha, by ładnie się prezentowały, na białych nie widać tak bardzo wyschniętych kropelek wody.
ŁAGODNY OWAL
Opływowe linie wanny (Ebba, Oltens) wprowadzają harmonię i spokój, sprzyjają relaksowi. Jeśli miejsca jest dosyć wolnostojącą wannę, można postawić centralnie albo krótszym bokiem do ściany. Łazienka zamieni się w domowe spa, a przy okazji łatwiej będzie utrzymać czystość wokół wanny.
NA DOBRYM TLE
Urodę stylizowanej wanny na ozdobnych nogach (np. Cayman, Empire Black, Kerra czy Otylia lub Amelia, Besco) dodatkowo podkreśli lamperia. Może być to pas mozaiki, tapety, a nawet zrobiony farbą. W tej propozycji lamperia jest ozdobiona od góry i dołu bordiurą, ale wystarczy też, jeśli zostanie odcięta od góry dekoracyjną lamówką. Lamperię możesz także zrobić z płycinowej boazerii – będzie bardzo po angielsku.
SKANDYNAWSKIE BOHO
Minimalistyczny biały montaż dostał oprawę bliską naturze: płytki strukturalne White Structure i drewnopodobne Classic Oak z serii Parmina marki Opoczno oraz rośliny. Wanna (np. Jupiter, Corciano) zyskała mocny akcent w postaci czarnej baterii. Plecionki podkreślają przyjazny klimat eko.
SZYBKA ZMIANA
Wanny do zabudowy nie trzeba zakrywać płytkami albo panelem. Czasem wystarczy zasłonka! Możesz ją zmieniać do woli, poddając przy okazji łazienkę szybkiej metamorfozie.
…żeliwną wannę można odnowić tak, że znów jej wnętrze będzie białe i gładkie. To proces praco- i czasochłonny, ale efekt jest świetny. W marketach budowlanych są dostępne odpowiednie preparaty, farby i akcesoria. Do starej wanny można też włożyć nowy akrylowy wkład. Wannę od zewnątrz możesz pomalować na dowolny kolor – wystarczy farba do metalu czy kredowa oraz lakier.
POD ZIELONĄ GIRLANDĄ
Okno dachowe pozwoliło zawiesić nad wanną kwiaty (wybrano gatunki lubiące wilgoć i znoszące półcień). Biel, szarości, drewno, mosiądz i rośliny – prosto, naturalnie i efektownie. Cegłę i farbę na ścianach uzupełnia winylowa podłoga odporna na wilgoć.
Jeśli chcesz postawić wannę wolnostojącą przy ścianie, pomyśl o tzw. modelu przyściennym, idealnie przylegającym do niej jednym bokiem. Baterię zamontuj na ścianie albo stojącą obok wanny.
Z POTRÓJNĄ PÓŁKĄ
Parapety długi i krótszy oraz miejsce z prawej strony wanny pełnią funkcję praktycznych półek. Klasyczny model do zabudowy w otoczeniu zielonych i białych płytek zachęca do kąpieli. Baterie ścienna wannowa i umywalkowa Logis oraz zestaw prysznicowy Crometta, choć z różnych kolekcji marki Hansgrohe, tworzą zgrabną całość. Łączy je elegacka prostota i srebrzyste wykończenie (chrom). Zamiast wannowej baterii ściennej, możesz wybrać nawannową – wanna musi mieć otwory albo trzeba je wywiercić.
KLIMATYCZNE DOŚWIETLENIE
Nad zabudowaną wanną (seria Virgo marki Cersanit) położono pas tych samych płytek co na podłodze. „Drewno” na ścianie efektownie podświetlono taśmą LED. Ciepły blask łagodnie obejmuje wannę (można brać kąpiel przy zgaszonym górnym świetle i się relaksować!). Zwróć uwagę, jak geometryczne białe formy ceramiki i mebli oraz płytki niczym ciemny kamień doskonale się uzupełniają.
Jeśli miejsce na to pozwala, zabudowując wannę, odstaw ją od ścian czy ściany choć 10 cm, a kołnierz wyłóż płytkami. Wanna będzie się prezentować okazalej, a wokół niej powstanie wygodne miejsce na akcesoria kąpielowe.
OPŁYWOWE LINIE
Wybierając wannę wolnostojącą, zwróć uwagę na jej formę. Miękkie, łagodne linie, dobre proporcje sprawią, że będzie nie tylko ładna, ale i wygodna. Warto wziąć pod uwagę, np. wannę Raina (Roca) z kompozytu Stonex®. Można ją uzupełnić baterią nowoczesną, jak ta proponowana (Loft) albo stylizowaną, np. Carmen.
JAK MAŁY BASEN!
Aż kusi, by pomyśleć, że podobny można sobie wyczarować w swojej łazience… Ale nawet najzwyklejszej wannie dobra bateria doda urody. Powinna być pierwszorzędnej jakości (a więc i trwała), efektowna, wygodna w użyciu oraz oszczędzająca wodę.
JAK W BLASZANCE
Wanny wolnostojące mogą też mieć nietypowe formy. Na przykład ta przypomina pomalowany na biało ocynkowany cebrzyk ogrodowy. Drewniane półka i podgłówek także sielsko się kojarzą. Podobne modele to np. Classica (Omnires), Delonix, Gloria (Besco).
PRZY ŚCIANIE
Przyścienna wanna wolnostojąca, np. Ramsa (Fjordd), Tivoli, Lugo (Veltini.pl), zabiera mniej miejsca i lepiej się wpasowuje niż zwykła. Półka na wannę, półki, wnęki i półeczki na utensylia (produkty Sophieallport.com) mile widziane!
NA PODWYŻSZENIU
Owalna wanna na podwyższeniu gra główną rolę w tej łazience. Otaczają ją delikatne barwy (płytki z kolekcji Sunnydust, Paradyż) i wysmakowane dodatki. Jedyny mocny akcent to przykuwająca uwagę podłogowa czarna bateria.