Sedes podwieszany: rodzaje i sposób montażu. Wybieramy miskę WC do łazienki
Sedes podwieszany montowany na stelażu to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Stelaże nie tylko utrzymują ciężar ceramiki, ale też zawierają elementy instalacji oraz podtynkowe systemy spłukujące. Po zabudowaniu zarówno spłuczka, jak i podłączenie kanalizacji i doprowadzenie wody są elegancko ukryte za ścianką - widać jedynie wiszącą miskę oraz przycisk do spłukiwania wody. Jak wybrać sedes podwieszany i jak go zamontować? Sprawdzamy!
Autor: Mikulska Studio
Spis treści
- Sedes podwieszany i stojący - różnice w budowie
- Stelaż do sedesu podwieszanego
- Z czego się składa stelaż instalacyjny?
- Montaż sedesu podwieszanego - o czym warto wiedzieć?
- Montaż sedesu podwieszanego - określenie rodzaju odpływu
- Sedes podwieszany: rodzaje i wymiary
- Mechanizm spłukujący w sedesie podwieszanym
- Zalety sedesów powieszanych
- Gdzie umieścić sedes podwieszany?
- Pomysły na wystrój łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Sedes podwieszany i stojący - różnice w budowie
Czym się różni sedes podwieszany od stojącego? Sedes podwieszany - składa się z tych samych elementów, co WC stojące, czyli z miski, zbiornika na wodę (spłuczki, zwanej rezerwuarem) oraz przycisku spłukującego.
Mocowanie wymaga jednak specjalnego stelaża, dzięki któremu wszelkie instalacje hydrauliczne doprowadzające wodę, jak też odprowadzające ścieki stają się niewidoczne, gdyż są schowane w obudowie. Widać tylko miskę z deską oraz klapą i przycisk. Do nowych aranżacji, a także – gdy jest taka możliwość – podczas remontów, chętnie wybierane są miski ustępowe wiszące, które montuje się do metalowej konstrukcji nazywanej stelażem instalacyjnym.
Stelaż do sedesu podwieszanego
Kupując Stelaż instalacyjny do sedesu podwieszanego, możemy wybrać model z płyty gipsowo-kartonowej (do zabudowy lekkiej) lub stelaż umożliwiający zabudowanie go cegłami (do zabudowy ciężkiej). Konstrukcję stelaża obmurowuje się lub obudowuje wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi (wybierajmy płyty wodoodporne barwione na zielono). Z zewnątrz obudowę maluje się, okleja tapetą albo przymocowuje do niej inną okładzinę, zależnie od upodobań.
Można też kupić stelaż z gotową obudową ze szklanych płyt w kolorach: mlecznym, miętowym, czekoladowym lub czarnym. Takie rozwiązania ma już w swojej ofercie kilku producentów stelaży. Nowoczesne stelaże instalacyjne mają rozbudowane zestawy montażowe oraz rozmiary, umożliwiają także regulację wysokości miski ustępowej. Dzięki temu można je stawiać np. w narożnikach (te do zabudowy lekkiej).
W sprzedaży dostępne są konstrukcje tzw. modułowe na bazie stelaży z półkami gotowe do instalacji. Głębokość stelaża do miski ustępowej wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów, ale można też kupić płytsze niż 10 cm. Regulacja umożliwia zwiększenie głębokości do mniej więcej 20 cm.
Stelaże instalacyjne mają różne wysokości, najczęściej spotykane to: 80–90 cm, ok. 100 cm i 110–130 cm. Wszystkie modele pozwalają zawiesić miskę ustępową na wysokości ok. 42 cm (od poziomu posadzki). Modele do zabudowy niskiej i średniej mogą mieć przycisk od góry (mocuje się go na półce wieńczącej obudowę) albo z przodu, ale zwykle zasłania go otwarta deska miski. W przypadku stelaży instalacyjnych do zabudowy wysokiej przycisk znajduje się powyżej deski i uruchamia się go z przodu.
ZOBACZ TEŻ: Spłuczka podtynkowa – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując stelaż podtynkowy?
Z czego się składa stelaż instalacyjny?
Stelaż instalacyjny do zabudowy suchej składa się z profilu stalowego wygiętego w ramę. Konstrukcja jest wytrzymała, gdyż musi spełniać wymagania normy o obciążeniu statycznym, wynoszącym powyżej 400 kg. Jeśli stelaż instalacyjny jest do zabudowy mokrej, jego elementy zamocowane są na ramie blaszanej.
Montaż sedesu podwieszanego - o czym warto wiedzieć?
W obu przypadkach instalację hydrauliczną ukryjemy w ściance, która powstanie po zabudowaniu stelaża. Ścianka może sięgać od sufitu do podłogi, lub tylko do wysokości stelaża. Jeśli wybierzemy drugie rozwiązanie – wierzch obudowy stanie się praktyczną półką na drobiazgi.
Nie musimy się obawiać, że ścianka zakrywająca stelaż instalacyjny, zajmie zbyt wiele miejsca i pomniejszy łazienkę. Będzie miała grubość ok. 13 cm – jeśli obudujemy stelaż cegłami i ok. 18 cm – jeżeli zastosujemy płyty gipsowo-kartonowe. Tak więc miska wisząca wraz z obudową, zajmie niemal dokładnie tyle miejsca, co stojąca.
Montaż sedesu podwieszanego - określenie rodzaju odpływu
Przed przystąpieniem do wymiany sedesu, trzeba jeszcze sprawdzić, jaki odpływ kanalizacyjny – poziomy czy pionowy – mamy w starej misce ustępowej. Jeśli jest poziomy i ścieki odpływają do tyłu (miska „poznańska”) mamy lepszą sytuację, ponieważ wszystkie prace wykonujemy w obrębie własnej łazienki i nie będzie problemu z montażem podwieszanego sedesu.
Natomiast w przypadku miski „warszawskiej” z odpływem pionowym (ścieki spływają w dół), sprawa jest bardziej skomplikowana. W remont będziemy musieli zaangażować sąsiada mieszkającego piętro niżej. Należy przerobić podejście kanalizacyjne, które znajduje się w jego łazience, wykonać nowy otwór w stropie i zabetonować stary.
Efekt końcowy wart jest zachodu, bo wisząca miska sedesowa wygląda bardzo efektownie, a zajmuje dokładnie tyle samo miejsca, co stojąca.
ZOBACZ TEŻ: Naprawa spłuczki podtynkowej. Jak naprawić cieknący geberit krok po kroku?
Stelaż instalacyjny składa się ze stalowych rur lub ramy, przytwierdza się go do ściany i podłogi za pomocą śrub. Spłuczka jest na stałe połączona ze stelażem, a miskę podwieszaną można zamontować po obudowaniu ścian. Całą konstrukcję się zamurowuje lub pokrywa płytami kartonowo-gipsowymi i wykańcza. Na samym końcu wiesza się miskę WC i instaluje przycisk spłukujący.
Sedes podwieszany: rodzaje i wymiary
Dominują dwa typy sedesów podwieszanych: z kołnierzem wokół rantu oraz bez niego. Miski ustępowe bez kołnierza łatwiej jest utrzymać w czystości, bo pod obrzeżem nie zbierają się ani nieczystości, ani osad wapienny. Wielkości misek WC mogą się nieco różnić.
Sedesy podwieszane najczęściej mają wymiary:
- głębokość: 50–70 cm,
- szerokość: 35,5–37 cm,
- wysokość: 40 cm (norma).
Większość modeli wykonana jest z białej ceramiki sanitarnej. Miski podwieszane mogą natomiast przyjmować różne kształty: zaokrąglone, sześcienne, a nawet bardzo wydłużone.
Mechanizm spłukujący w sedesie podwieszanym
W zasadzie prawie wszystkie firmy oferują mechanizmy spłukujące do sedesów podwieszanych w wersji oszczędzającej wodę. Najczęściej mechanizmy mają dwudzielne przyciski, uwalniające 2, 3, 4 albo 6 l. Są również takie z przyciskiem „stop” (powtórne jego użycie zatrzymuje wypływ wody).
Najnowocześniejsze mechanizmy spłukujące do WC (na fotokomórkę) są bezdotykowe, przez około sześć sekund reagują na obecność człowieka, po trzech sekundach od chwili opuszczenia zasięgu fotokomórki, woda spływa automatycznie. W razie potrzeby dodatkowego spłukania, robi się to już przyciskiem ręcznym. Przyciski spłukujące robione są ze stali, mogą być łączone z drewnem, a także kolorowe.
ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać przycisk do spłuczki? Rozwiązania podtynkowe i do kompaktów
Zalety sedesów powieszanych
Sedes podwieszany ma wiele zalet. Przede wszystkim, łazienka, w której zastosowano sedes podwieszany, robi wrażenie bardziej uporządkowanej, przestrzeń jest czysta i czytelna. Takie rozwiązanie w aranżacji łazienki wpisuje się w silny trend minimalizmu (większość urządzeń sanitarnych i elementów wyposażenia jest ukrytych - w ścianach czy meblach). Ponadto, wiszący sedes, podobnie jak podwieszane meble wprowadzają do pomieszczenia wrażenie lekkości i przestronności.
Dużą zaletą sedesów podwieszanych jest łatwość w utrzymaniu czystości - proces czyszczenia wiszącej misy jest prostszy i zajmuje mniej czasu, ponieważ większość niewygodnych załamań i zakamarków jest schowanych w ścianie. Co więcej, dzięki temu, że w podwieszanych modelach brak jest nóżki dotykającej podłogi, proces sprzątania łazienkowej posadzki również jest ułatwiony.
Gdzie umieścić sedes podwieszany?
W aranżacji łazienki podwieszany sedes możemy umieścić w różnych miejscach, np.:
- sedes podwieszany w kącie łazienki - za pomocą specjalnych stelaży narożnych lub wsporników urządzenie można zamontować w narożniku łazienki.
- sedes podwieszany skupiający uwagę - zabudowę stelaża, a więc i cały sedes można wyeksponować, obudowując go np. płytkami w innym kolorze.
- sedes z bidetem jako zestaw - oba urządzenia sanitarne powinny pochodzić z jednej kolekcji. Zamontowanie ich na osobnej ściance podkreśli wyrazistość kompozycji.
ZOBACZ TEŻ: Sedes z bidetem w jednej łazience. Praktyczne rady, jak połączyć WC i bidet
Pomysły na wystrój łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Andrzej Szandomirski
Autor: materiał prasowy Divine Savages
Tapety łazienkowe - wodoszczelne i zmywalne.
Autor: materiały prasowe Opoczno
Ogromne lustro, podświetlane od tyłu, stylistycznie dostosowane do mebli łazienkowych.
Autor: mat. pras. Cersanit
Płytki ceramiczne Naris imitujące drewno.