Sprytne tricki na doświetlenie łazienki
Oświetlenie do łazienki projektujemy dziś z taką samą uwagą jak to do salonu. Dobrze, gdy światło sztuczne koresponduje z naturalnym. Ma być praktycznie, ale i pięknie.
Spis treści
Najlepiej oczywiście, jeśli mamy w łazience duże przeszklenia, dzięki którym do pomieszczenia będzie wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Częstszym rozwiązaniem są jednak klasyczne okna, a w przypadku łazienek na poddaszu - przeszklenia pod skosami, ewentualnie okna do dachu płaskiego.
Niezbędne sztuczne źródło światła
Niezależnie od tego, czy mamy łazienkę z oknem czy bez, niezbędne jest sztuczne źródło światła, zarówno główne, jak i dodatkowe. Najlepsze rozwiązanie to doświetlenie "strategicznych" przestrzeni. To miejsca wokół lustra i umywalki. W tej roli idealnie sprawdzę się LED-y. Warto zainteresować się specjalnymi taśmami z diodami LED. Te zaawansowane technologicznie listwy dają wiązkę dekoracyjnego światła - za ich pomocą podkreślimy liniowo np. ramę lustra, ścianę czy sufit. Pozwalają uzyskać dowolny efekt, na przykład rozproszonego światła.
Kolor i natężenie oświetlenia w łazience
LED-y pozwalają regulować kolor oraz natężenie barwy zależnie od nastroju. Najczęściej podświetlanymi miejscami w łazience są sufit, lustro, półki oraz wanna. Odprężeniu najlepiej służy światło o ciepłej barwie (3000 K). Ważna jest opcja sterowania światłem za pomocą pilota (co za wygoda!). Kupując lampy, nie zapominajmy o parametrach technicznych, łazienka to wilgotne miejsce, często z nie najlepszą wentylacją.
Autor: mat. pras. Maxlight
Lampy mogą być najbardziej efektownym elementem wystroju i zarazem dekoracji łazienki. Przypominają o tym aranżacje wykorzystujące modele lamp z serii Organic marki Maxlight.
Autor: Yassen Hristov
Perfekcyjne oświetlenie łazienki. Jest oświetlenie sufitowe, rozmieszczone tak, że nie razi w oczy, oświetlenie lustra w lustrze i dekoracyjne oświetlenie w suficie k-g.