Suszarka do ubrań i pralkosuszarka. Jak działają i czy warto je kupić?
Suszarka do ubrań lub pralkosuszarka ułatwią życie w każdym domu. Opinie o tych urządzeniach prawie zawsze są pozytywne. Suszarka na pranie sprawi, że ubrania będą lepiej odwirowane. Czy zakup suszarki do ubrań naprawdę się opłaci? Poznaj nasze opinie o suszarkach bębnowych.
Spis treści
- Jak przebiega suszenie w suszarce do ubrań?
- Zalety i wady suszarek do ubrań i pralkosuszarek
- Suszarka do ubrań - z czego się składa?
- Jakie programy suszenia ma suszarka do ubrań?
- Ile kosztuje suszenie w suszarce do bielizny?
- Suszarka bębnowa - jakie mamy jej rodzaje?
- Co można suszyć w suszarce do ubrań, a czego nie?
- Pralki - gdzie je ustawić w łazience: INSPIRACJE
- Funkcje suszarki na pranie
- Pralkosuszarka czy pralka i suszarka osobno? Opinie o opłacalności
Suszarka do ubrań lub pralkosuszarka to dosknała inwestycja, jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania. Suszarka do bielizny najbardziej jest doceniana w chłodne, jesienne lub wiosenne dni, kiedy nie grzeją kaloryfery.
Polecamy: Sprzątanie, DOMOWE SPOSOBY: jak posprzątać dom? SPOSOBY na sprzątanie, PORADY, PLAN sprzątania>>
Jak przebiega suszenie w suszarce do ubrań?
Pranie suszone jest strumieniem gorącego powietrza, które następnie przedostaje się do filtra i tam jest oczyszczane albo, w przypadku niektórych typów suszarek, wydostaje się na zewnątrz. Proces suszenia zabiera 60–120 minut, poziom hałasu, jaki wydostaje się z suszarki, z reguły jest trochę niższy niż z przeciętnej pralki, zwłaszcza w czasie wirowania. Droższe modele mają dodatkowo nadmuch zimnego powietrza po skończonym cyklu. Dzięki temu pranie ma świeży zapach i nie jest wygniecione.
Suszarka do ubrań może być wywiewowa. Podłącza się ją do niezależnego kanału wentylacyjnego, którym odprowadzana jest wilgoć z suszenia. Uwaga! Nie wolno podłączać rury wentylacyjnej do komina lub jedynego w łazience szybu wentylacyjnego. Inny typ to suszarki kondensacyjne. Nie trzeba ich podłączać do przewodu wentylacyjnego. Wilgoć usuwana jest do specjalnego pojemnika wewnątrz urządzenia. Pralkosuszarki zawsze są urządzeniami kondensacyjnymi.
Zobacz też: Jak prać firanki? Pranie firanek w pralce czy ręczne?>>
Zalety i wady suszarek do ubrań i pralkosuszarek
Zalety:
- Z mieszkania znikają sznurki do bielizny. Nie trzeba też obwieszać rzeczami kaloryferów.
- Ubrania można mieć suche zaraz po wypraniu.
- Pranie ładniej pachnie i nigdy nie zatęchnie.
- Odświeżanie rzeczy trwa zaledwie 2–3 godziny, dzięki czemu nawet nagły wyjazd nie jest problemem.
- Nie zajmują wiele miejsca – pralkosuszarki mają wymiary typowych pralek, a suszarki można nawet wieszać na ścianie.
Wady:
- Przybywa jeszcze jeden sprzęt, zużywający prąd i wodę.
- Nie wszystkie rodzaje pranych tkanin można suszyć w sposób mechaniczny.
Sprawdź też: Jak wybielić firanki? Sprawdzone sposoby na białe firanki >>
Suszarka do ubrań - z czego się składa?
- Obudowa. Wymiary suszarek bębnowych są zazwyczaj takie jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny co do pralki (od 3 do 6 kg).
- Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin – nitki, kłaczki. Trzeba go okresowo czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę pojemności 3–4 litrów. Konieczność jego opróżnienia jest sygnalizowana przez lampkę kontrolną.
- Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia.
Polecamy: Domowe sposoby, jak wyczyścić pralkę>>
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Jakie programy suszenia ma suszarka do ubrań?
Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, zwróć uwagę na to, jaki suszarka do bielizny ma panel sterujący z programami i funkcjami. Jeśli nie przepadasz za czytaniem instrukcji – wybierz model, który ma jasne dla ciebie oznaczenia.
Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne – tak wysuszoną bieliznę można schować do szafy – i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne. Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja – „do magla”. Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze – zimnym powietrzem.
Przeczytaj koniecznie: Jaką wybrać pralkę: PORADNIK. Pierz z głową!>>
Ile kosztuje suszenie w suszarce do bielizny?
Koszt eksploatacji suszarki na pranie w znacznym stopniu zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonej bieliźnie. Im lepiej odwirowana w pralce, tym mniej kosztuje jej wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody – koszt jego suszenia jest wtedy duży. Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”. Nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).
Polecamy: Jaka pralka do małej łazienki: ładowana z przodu czy od góry?>>
Suszarka bębnowa - jakie mamy jej rodzaje?
Produkowane są dwa typy suszarek, różniące się sposobem obiegu powietrza i odprowadzania wilgoci: ewakuacyjne, zwane też wywiewowymi, i kondensacyjne. Suszarki ewakuacyjne pobierają do suszenia powietrze z pomieszczenia, w którym stoją. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zwykle w komplecie z suszarką. W domach jednorodzinnych najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej. Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po odebraniu wilgoci z prania przepływa przez specjalny wymiennik, w którym jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i odpływa do zbiornika na wodę lub przewodem bezpośrednio do kanalizacji.
Co można suszyć w suszarce do ubrań, a czego nie?
W pralko-suszarkach nie suszymy: tkanin szczególnie delikatnych (np. koronkowych firanek), wełny, jedwabiu, tkanin z nitkami metalowymi, pończoch stylonowych, rzeczy o dużych wymiarach, np. kurtek, wiatrówek, koców, kołder, śpiworów, pierzyn (bo te w stanie mokrym mogą być zbyt ciężkie dla suszarek do użytku domowego – powinno się je suszyć w urządzeniach przemysłowych) oraz wyrobów zawierających gąbkę. Przed suszeniem trzeba zapiąć zamki błyskawiczne i zatrzaski, zawiązać paski i tasiemki. Nie wolno suszyć też odzieży, która miała kontakt z takimi związkami chemicznymi jak np. rozpuszczalniki do prania na sucho (są substancjami lotnymi i mogą spowodować wybuch). Zawsze należy suszyć odzież już odwirowaną!
Pralki - gdzie je ustawić w łazience: INSPIRACJE
Funkcje suszarki na pranie
- Regulacja czasu suszenia. Niektóre suszarki mają elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Są one wyposażone w czujnik wilgoci, który kończy suszenie w odpowiednim momencie i zapobiega przesuszeniu ubrań. Jeżeli suszarka do ubrań nie ma sterowania elektronicznego, czas suszenia określa użytkownik. Producenci podają, jak go zaprogramować dla danej ilości i danego rodzaju tkanin. Czas suszenia można nastawić do 120 minut. Niektóre modele suszarek wyposażone są w sygnał dźwiękowy końca suszenia.
- System redukcji zagnieceń. Ta funkcja suszarki polega na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza – przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem. Pamiętajmy, że do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.
Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? Aranżacja WC na tip-top>>
Pralkosuszarka czy pralka i suszarka osobno? Opinie o opłacalności
Pralkosuszarka łączy w sobie funkcję pralki i suszarki – po zakończeniu cyklu prania urządzenie może wysuszyć bieliznę. Bęben pralkosuszarki ma zwykle ładowność 5 kg, choć bywają także urządzenia cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralkosuszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg. Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze. Wymiary pralkosuszarek są takie jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85 x 60 x 60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze. Pralkosuszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej. Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralkosuszarka zużyje – zależnie od marki – od 78 do 150 l wody (z czego około 50–60 l do prania). Dlatego jeśli w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym jest dość miejsca na ustawienie dwóch odrębnych urządzeń – pralki i suszarki – lepiej zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.
Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Andrzej Szandomirski