
Zabudowa pralki pod blatem
Jeśli projekt łazienki nie pozwala nam na zaplanowanie dodatkowego kącika do prania albo wygodnej wnęki, w którą możemy wstawić pralkę, warto rozważyć ustawienie pralki pod blatem. Ten w łazience znajdzie się zawsze. Blat, pod którym zlokalizujemy pralkę, może być zwyczajnym przedłużeniem blatu łazienkowego, ale także – jeśli pozwala na to miejsce – dodatkowym elementem w projekcie łazienki.
Zabudowa pralki pod blatem, niestety, daje ograniczone możliwości wyboru urządzenia. Możemy wybrać tylko standardowe pralki ładowane od przodu o pojemności 5-6 kg, ponieważ biorąc pod uwagę ich wysokość i przeciętną grubość blatu, umywalka znajdzie się wówczas na standardowych 90 cm wysokości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku sprawdzi się tylko i wyłącznie umywalka wbudowana w blat (umywalka nablatowa znajdowałaby się wówczas na wysokości ponad 1 metra).

Pralka w zabudowie - jak ją ukryć?
Szczęściarzami są ci, którym projekt łazienki pozwala na ukrycie pralki w efektownej zabudowie. Wówczas strefa piorąca zostaje zgrabnie zakamuflowana, a wnętrze łazienkowe nabiera niezwykłej elegancji i optycznej przestronności. Nie zawsze muszą to być obszerne zabudowy meblowe obejmujące znaczną część wnętrza. Jeśli nawet w małej łazience dysponujemy funkcjonalną wnęką, w którą możemy wstawić pralkę, możemy ją przysłonić lekkimi drzwiami.

Zabudowa pralki - ile luzu potrzebuje pralka
Zanim zaczniesz planować miejsce na pralkę w łazience, którą chcesz schować w zabudowie - zmierz dokładnie pralkę, weź miarę z nawiązką! Pamiętaj o tym, że z tyłu pralki potrzeba sporo miejsca na podłączenie węży doprowadzających i odprowadzających wodę (ile dokładnie – to zależy od modelu pralki, zazwyczaj jest to ok. 10 cm).
Po bokach pralki należy zostawić po 2 centymetry, żeby wirująca pralka nie obijała się o szafkę. Ważne jest umiejscowienie gniazdka elektrycznego, musi być do niego łatwy dostęp, bez konieczności wysuwania pralki – uwaga: przewody pralek mają ok. 1,5 metra, a nie wolno używać przedłużaczy.

Zabudowa pralki wolnostojącej - wentylacja
Tu głosy są podzielone. Jedni specjaliści mówią, że pralka w zabudowie nie potrzebuje dodatkowej wentylacji – po praniu wystarczy zostawiać na noc uchylone drzwiczki. My jednak optujemy za wycięciem w drzwiczkach szczelin (na przykład kółek na dole), które pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza, jeśli pralka jest zamknięta w schowku.

Pralka w łazience czy w kuchni?
Pralka powinna się znaleźć w każdym mieszkaniu. Nie jest jednak powiedziane, że chodzi wyłącznie o łazienkę. Coraz chętniej spotykanym rozwiązaniem jest pralka w kuchni. Decydują się na nie osoby uważające, że wszystkie sprzęty AGD powinny znajdować się obok siebie w jednym wnętrzu. Poza tym niektóre łazienki są tak małe, że trudne byłoby umieszczenie w nich dodatkowego sprzętu.
Nie zawsze jednak zlokalizowanie pralki w kuchni jest możliwe bądź wskazane – i nie chodzi tutaj tylko o względy techniczne. Pralka nie najlepiej się prezentuje w kuchni otwartej na salon. Oczywiście jeśli uda nam się zabudować sprzęt i ukryć za frontem, unikniemy tej sytuacji.