Strefa umywalki wygodna i efektowna bez względu na rozmiar łazienki. Radzimy, jak ją pomysłowo zaaranżować!
Umywalka oraz jej otoczenie to strefa bardzo ważna dla użytkownika. W ciągu doby korzystamy z niej przynajmniej kilka razy. Powinna więc być wygodna. Nie można jednak zapomnieć o estetyce – umywalka i jej otoczenie to przecież niezwykle istotna część aranżacji łazienki! Zobacz, jak tę strefę urządzić praktycznie i z pomysłem!
Autor: Fjordd
Zamiast płytkami, można obłożyć łazienkową ścianę okładziną ceglaną albo – jeżeli budynek jest z cegieł po prostu je odsłonić. Warto zadać sobie trud i odsłonić choćby fragment ceglanej ściany. Na tle czerwonawej cegły fantastycznie będą wyglądały biała ceramika (np. umywalki Salma, Fjordd), meble białe i czarne, mosiądzowane dodatki. Nie najlepiej zaś będzie się prezentować drewno w odcieniu miodu, warto raczej wybrać jasne, wręcz bielone, albo bardzo ciemne.
Spis treści
- Strefa umywalki – dlaczego warto poświęcić czas na jej zaprojektowanie?
- Strefa umywalkowa w dużej i małej łazience – co warto wziąć pod uwagę?
- Szafka podumywalkowa – jaką wybrać?
- Jaką umywalkę wybrać?
- Efektowna strefa umywalki – sprawdzone pomysły
Strefa umywalki – dlaczego warto poświęcić czas na jej zaprojektowanie?
Wchodzisz do łazienki i od razu rzucają ci się w oczy wanna, jeśli jest, i właśnie umywalka wraz ze swoim otoczeniem. To ważny punkt projektu łazienki, bo w ciągu doby co najmniej kilka razy korzystamy z umywalki – szybko więc docenimy fakt, że wykonywanie przy niej najróżniejszych czynności będzie po prostu wygodne.
Strefa umywalki powinna być jednak nie tylko funkcjonalna, ale także co najmniej estetyczna. Jeśli zaś chcemy, można ją tak zaaranżować, by stanowiła ważny albo nawet najważniejszy element wystroju łazienki.
Strefa umywalki wymaga gruntownego przemyślenia w każdym przypadku. Trzeba wziąć pod uwagę potrzeby swoje i domowników oraz metraż łazienki, wziąć pod uwagę, jakie kosmetyki, środki czystości czy akcesoria chcemy mieć pod ręką przy umywalce, a także zastanowić się nad estetycznym efektem, jaki chcemy osiągnąć.
Strefa umywalkowa w dużej i małej łazience – co warto wziąć pod uwagę?
Wbrew pozorom strefę umywalkową projektuje się tak samo w dużej, jak i małej łazience. Aby wygodnie wykonywać w tym miejscu czynności toaletowe i kosmetyczne, powinna technicznie składać się z najważniejszych elementów:
- umywalka – najlepiej jest wybrać największą, na jaką pozwala metraż. Mycie, golenie, małą przepierka nie będzie się wiązać z porozlewaną wodą dookoła!
- bateria – podtynkowa sprawdzi się zwłaszcza w łazience, w której liczy się każdy centymetr powierzchni, bo zajmuje mniej miejsca. Jeśli wybierzesz stojącą (nie ma znaczenia, czy montowaną na umywalce, czy na blacie obok niej) wybierz taką, pod którą można podstawić miskę itp., czyli – dość wysoką. Zbyt niska bateria utrudnia wykonywanie niektórych czynności.
- lustro – można powiedzieć, że im większe, tym lepsze, bo ułatwia zabiegi toaletowe. Sprawia też, że łazienka wydaje się być większa, bardziej przestronna i widna. W małej można zawiesić płytką szafeczkę z lustrzanym frontem, by upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.
- szafka pod umywalkowa – nawet w bardzo małych łazienkach jest sens ją mieć, choć sama będzie niewielka. Można jednak w niej trzymać choćby podstawowe niezbędne rzeczy. Jeżeli miejsca jest naprawdę mało – zrób drzwi przesuwne. Zamiast szafki można wybrać konsolkę albo nawet sam blat pod umywalkę i półkę pod lustrem.
- oświetlenie – najlepiej sprawdzają się co najmniej dwa źródła światła po obu stronach lustra, ewentualni jedno albo dwa zamontowane nad lustrem.
Sprawdź: 15 pięknych zdjęć z umywalką w roli głównej. Zobacz jak urządzić wygodną strefę umywalki
Jeśli łazienka jest bardzo duża i duża, możemy zaprojektować strefę umywalki z rozmachem, łącząc jej funkcje np. z toaletką czy wyposażyć w dodatkowe szafki, półki itp.
W przypadku miniłazienki trzeba wykorzystać każdy centymetr powierzchni, łącząc praktyczne aspekty z estetyką.
Szafka podumywalkowa – jaką wybrać?
Szafka pod umywalkę może mieć półki (otwarte lub skryte za drzwiczkami) albo szuflady, albo być kombinacją obu rozwiązań. Jeśli jest głęboka (gdy mamy na to miejsce, zależy nam na dużej umywalce lub szerokim blacie), lepsze będą szuflady, bo nie trzeba nurkować w głąb półek, aby coś wyjąć.
Jeśli miejsca jest mało, wybierz szuflady i drzwiczki zamykane „na dotyk”, klik-klak. Wystające uchwyty mogą bowiem stanowić problem i przyczynić się do powstawania kolekcji siniaków.
W przypadku łazienki „problematycznej”, czyli nieustawnej, o nieregularnym kształcie, ze ścianami bez kątów prostych itp., zdecyduj się zamówić szafkę na wymiar. W ten sposób przestrzeń strefy umywalki zostanie najlepiej wykorzystana.
Nie warto oszczędzać na szafce po umywalkę. Wybierz tę z z materiałów doskonałej jakości i trwałych, bo z racji warunków panujących w łazience będzie narażona na kontakt z wilgocią.
Szafka to także ważny element wystroju. Często to mebel jedyny (albo jeden w niewielu) w tym pomieszczeniu. Weź więc pod uwagę szafkę, która podkreśli charakter łazienki i doda jej stylu.
Jaka szafka jest lepsza stojąca czy wisząca? Każda wersja ma wady i zalety. Szafka podwieszana jest lżejsza optycznie (lepsza więc do małych łazienek) i łatwiej pod nią umyć podłogę, ale za to jest mniej pojemna i wymaga solidnego montażu. Stojącą wystarczy wstawić, jest pojemna. Jeśli jest osadzona na cokole, w razie zalania, może ulec zniszczeniu – model na nóżkach mniej ucierpi podczas „powodzi”.
Jaką umywalkę wybrać?
Umywalki nablatowe są zwykle droższe niż te wpuszczane w blat, ale za to bardzo efektowne. Ich wysoki rant chroni blat przed rozchlapywaną wodą. Wpuszczane, na ogół tańsze, wizualnie zajmują mniej miejsca na szafce (lepsze do małych wnętrz), ale za to więcej przestrzeni zabierają w szafce. Z kolei umywalki podwieszane, bez blatu, zabierają mało miejsca, ale nie ma gdzie ostawić kosmetyków i akcesoriów.
Umywalki na nodze albo postumencie są bardzo efektowne, świetne do stylizacji retro. Trzeba jednak pamiętać, że trudniej myje się wokół nogi posadzkę.
Czytaj także: Modne umywalki to kolorowe umywalki! Idealny twist w klasycznej aranżacji
Efektowna strefa umywalki – sprawdzone pomysły
- Ściana za umywalką może być pokryta płytkami, ale nie musi (zwłaszcza jeśli nie ma rozlewających wodę maluchów). Wybierz odporną na wilgoć farbę, tapetę albo fototapetę. Możesz też połączył płytki czy inną okładzinę (cegła, kamień, boazeria) np. z tapetą.
- Lustro może być zlicowane z płytkami – idealne rozwiązanie do łazienek minimalistycznych, nowoczesnych, loftowych. Pamiętaj jednak, że rama to dekoracja! Prosta, surowa doda charakteru łazience wiejskiej czy industrialnej, ta złocona zaś, z bogatą ornamentyką podkreśli elegancji klasycznej aranżacji.
- Szafką pod umywalkę może stać się konsola, stół, bufet itp. pasujące wielkością oraz odpowiednio dostosowane i zabezpieczone przed wilgocią. To rozwiązanie, które bardzo zindywidualizuje wystrój łazienki.
- Oświetlenie strefy umywalkowej może składać się z funkcyjnego oraz dekoracyjnego, np. eleganckie kinkiety można połączyć z minimalistyczną listwą LED itp.
Autor: Fjordd
Zamiast płytkami, można obłożyć łazienkową ścianę okładziną ceglaną albo – jeżeli budynek jest z cegieł po prostu je odsłonić. Warto zadać sobie trud i odsłonić choćby fragment ceglanej ściany. Na tle czerwonawej cegły fantastycznie będą wyglądały biała ceramika (np. umywalki Salma, Fjordd), meble białe i czarne, mosiądzowane dodatki. Nie najlepiej zaś będzie się prezentować drewno w odcieniu miodu, warto raczej wybrać jasne, wręcz bielone, albo bardzo ciemne.