Styl modernistyczny w łazience. Będzie na topie jeszcze długo
Jak urządzić łazienkę w modernistycznym stylu? Postaw na funkcjonalność, minimalizm i proste formy. Okazuje się, że to właśnie modernizm, po stu latach istnienia jest jednym z najgorętszych trendów. Tak łazienka będzie modna nie tylko w 2025 roku, ale przez wiele kolejnych lat. Kliknij galerię i zobacz zdjęcia!
Autor: Duravit/BOZZA Concept Design
O wyjątkowości tej łazienki decydują minimalizm, kolory ziemi, organiczne, zaokrąglone formy przedmiotów. Efekt? Spokój, harmonia, poczucie więzi z przyrodą przynoszące ukojenie. Kolekcja Zencha dla marki Duravit (do kupienia m.in. w BOZZA) projektu Sebastiana Herknera powstała w wyniku inspiracji tradycyjnymi rytuałami i japońskim rzemiosłem. Bezszwowe wanny idealnie wyprofilowane, umywalki nablatowe z minimalistycznymi meblami z powodzeniem odnajdą się też w łazienkach w innych stylach.
Spis treści
- Kiedy narodził się modernizm?
- Łazienka musi być...
- Minimalizm w łazience
- Jakie kolory do modernistycznej łazienki?
- Oszczędność w dodatkach i zdobieniach
Kiedy narodził się modernizm?
O stylu modernistycznym była mowa już w latach międzywojennych. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „moderne” - nowoczesność. Rozkwitł w Stanach Zjednoczonych w latach 20., stając się jednym z najpopularniejszych trendów przez następne dziesięciolecia, zyskując swoje kolejne interpretacje, jak np. stylistyka europejskiej szkoły Bauhaus.
Styl modernistyczny był odpowiedzią na potrzeby powojenne, związane z szybkim wznoszeniem nowych budynków oraz funkcjonalnością życia codziennego. Ważnym motywem rozwojowym były technologie, owocujące nowymi materiałami oraz możliwościami produkcyjnymi.
Żegnamy się zatem z bogatymi zdobieniami, a witamy z formą, która wynika z funkcji. Bliski stylowi współczesnemu, jest jednym z ważniejszych trendów tego roku. Zatem urządzając tak łazienkę, możesz mieć pewność, że będzie na topie jeszcze przez wiele lat.
Łazienka musi być...
Funkcjonalna! W modernizmie oznacza to, że forma budynku lub obiektu powinna wynikać bezpośrednio z jego przeznaczenia i użytkowania. Można zauważyć pewną rewolucję w projektowaniu, dzięki wprowadzeniu minimalistycznych form, otwartych przestrzeni i nowoczesnych materiałów, które razem tworzą harmonijną i funkcjonalną całość.
Pamiętajmy, że funkcjonalność łazienki powinna zawsze być na pierwszym planie. Dopasuj przestrzeń sanitarną – często niewielką – do codziennych potrzeb lokatorów. To strefa, w której warto przemyśleć zarówno rozlokowanie wyposażenia, jak i wybór konkretnych produktów, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz wygodę wszystkich użytkowników, w szczególności osób starszych czy dzieci.
Wielkość wanny, prysznica, głębokość umywalki, przestrzeń wokół toalety czy choćby tak prozaiczna rzecz, jak miejsce na pralkę – to decyzje, które będą wpływać na codzienne życie przez kilkanaście lat.
- Intuicyjna w obsłudze toaleta myjąca, czyli toaleta z funkcją bidetu, bezdotykowe przyciski czy kabiny prysznicowe typu walk-in z odpływem liniowym – to pomysły wynoszące użytkowość naszej łazienki na wyższy poziom – mówi Joanna Karolczak, ekspertka firmy TECE.
Minimalizm w łazience
W łazienkowej stylistyce modernistycznej minimalizm przejawia się zarówno w myśleniu o przestrzeni, jak i w palecie barw, designie, a także – wysokiej jakości materiałach. Priorytetowa jest przestrzeń, rezygnujemy więc ze zbędnych elementów – zamiast dwóch umywalek instalujemy jedną, zamiast wanny wybieramy lekką kabinę – zawsze pamiętając od odpowiednim oświetleniu poszczególnych stref.
– Jest wiele rozwiązań, które umożliwiają zaoszczędzenie, choćby tylko wizualne, przestrzeni łazienkowej. Wąskie (320 mm) czy niskie (750 mm) stelaże podtynkowe do toalet podwieszanych mogą być montowane w mniej ustawnych, pierwotnie skazanych na pustkę miejscach, takich jak naroże pomieszczenia, wnęka czy ściana kolankowa pod skosem z oknem dachowym. Zlicowany z posadzką odpływ prysznicowy oraz estetyczne szklane przepierzenie to również doskonały sposób na wielowymiarowe „odciążenie” łazienki – dodaje Joanna Karolczak z TECE.
Jakie kolory do modernistycznej łazienki?
Warto postawić zarówno na ciepłe, jak i chłodne, ale stonowane odcienie beżów, szarości, brązów, uzupełnionych o biel i czerń – takie konfiguracje również optycznie powiększą pomieszczenie, dając mu przysłowiowy oddech.
Temu samemu służą stonowane, jednolite okładziny ścienne czy podłogowe – warto zrezygnować z łączenia różnych materiałów czy kolorów. Przestrzeń jednolita wizualnie wydaje się większa.
Wbrew pozorom minimalizm nie oznacza totalnej surowości. Poza funkcjonalnością, łazienka musi być również być miła dla oka – w końcu start czy finisz dnia to chwile, które w pełni zasługują na spędzenie ich w przestrzeni estetycznie dla nas komfortowej.
Oszczędność w dodatkach i zdobieniach
Pewnym jest jednak, że wybierając modernizm za główny styl dla naszej łazienki, nie musimy całkowicie rezygnować z barw, faktur czy ciekawych kształtów.
Jak dodaje ekspertka z TECE, ideą modernistycznego minimalizmu jest jakościowy materiał zamknięty w pięknej formie, bez zbędnej przesady czy sztucznie dodanego przepychu.
- Jasne barwy, ciepły brąz drewna, a nade wszystko – kluczowa dla trendu - geometria mebli oraz sprzętów, która stanowi dekorację samą w sobie – zauważa.
Z bardziej zdecydowanych, urozmaicających aranżację rozwiązań estetycznych warto postawić na jeden mocniejszy kolor na jednej ścianie, wybarwioną zielenią bądź turkusem szkliwioną mozaikę o nietypowym ułożeniu.
Okrągłe lustra, designerskie oprawy oświetleniowe o geometrycznych kształtach, estetyczne, nietypowe wizualnie przyciski spłukujące to elementy wyposażenia, które na równi z tym podstawowym czynią łazienkę przyjemną w codziennym użyciu.
Autor: Duravit/BOZZA Concept Design
O wyjątkowości tej łazienki decydują minimalizm, kolory ziemi, organiczne, zaokrąglone formy przedmiotów. Efekt? Spokój, harmonia, poczucie więzi z przyrodą przynoszące ukojenie. Kolekcja Zencha dla marki Duravit (do kupienia m.in. w BOZZA) projektu Sebastiana Herknera powstała w wyniku inspiracji tradycyjnymi rytuałami i japońskim rzemiosłem. Bezszwowe wanny idealnie wyprofilowane, umywalki nablatowe z minimalistycznymi meblami z powodzeniem odnajdą się też w łazienkach w innych stylach.
W tym domu króluje beż. Rodzinie żyje się tu cudownie, a internauci pokochali to wnętrze!
Autor: instagram/ola_livestyle
Jak urządzić harmonijne i subtelne wnętrze? Zobacz zdjęcia!