Suszarka do ubrań – rodzaje. Sprawdzamy fakty i obalamy mity na temat suszarek bębnowych
Suszarka do ubrań to urządzenie, które coraz chętniej pojawia się w naszych domach. Nic dziwnego – pomaga nam oszczędzić czas i przydaje się, gdy pierzemy często i dużo. Który rodzaj suszarki do ubrań jest najlepszy? Czy suszarka faktycznie jest mało ekonomiczna, a może to tylko krzywdzący mit? Postanowiliśmy to sprawdzić. W tym artykule obalamy wszystkie mity na temat suszarek bębnowych.
Spis treści
- Rodzaje suszarek bębnowych – ewakuacyjna, kondensacyjna, z pompą ciepła
- Suszarka bębnowa do ubrań – fakty i mity
Rodzaje suszarek bębnowych – ewakuacyjna, kondensacyjna, z pompą ciepła
1. Suszarka ewakuacyjna – nazywana też wywiewową i wentylacyjną, ponieważ pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to model coraz rzadziej spotykany na rynku, wypierany przez wygodniejsze suszarki kondensacyjne. Ponieważ praca suszarki wentylacyjnej polega na pobieraniu powietrza z otoczenia, konieczne jest odprowadzanie na zewnątrz wody w postaci pary wodnej. Dlatego suszarka ewakuacyjna musi zostać podłączona do kanału wentylacyjnego. Ze względu na dość problematyczny montaż, ten typ suszarki do ubrań sprawdza się głównie w domach jednorodzinnych, gdzie łatwiej podłączyć ją do kanału wentylacyjnego. Jeśli mieszkamy w bloku i zależy nam na instalacji suszarki wywiewowej będziemy musieli wykonać konieczne prace budowlane (dodatkowe koszty!). Jakie zalety ma suszarka ewakuacyjna? Do głównych zalet możemy zaliczyć niskie koszty eksploatacji oraz niską cenę samego urządzenia.
2. Suszarka kondensacyjna – to jeden z najpopularniejszych rodzajów suszarek do ubrań. Suszarka kondensacyjna działa na podobnej zasadzie co ewakuacyjna. Różni je tylko sposób odprowadzania pary wodnej – w przypadku modeli kondensacyjnych skroplona para wodna gromadzona jest w specjalnym zbiorniku. Należy pamiętać, by regularnie opróżniać zbiornik, lub jeśli mamy możliwość możemy podłączyć suszarkę do instalacji kanalizacyjnej. Wtedy woda zostanie odprowadzona automatycznie po każdym suszeniu. Suszarka kondensacyjna nie wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego – możemy umieścić ją w dowolnym miejscu, co jest dużą zaletą. Ponadto, tego typu suszarki bębnowe są bardzo łatwe w montażu i zapewniają duży komfort użytkowania.
Autor: BEKO
3. Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła – działa na tej samej zasadzie co zwykłe suszarki kondensacyjne z jedną różnicą: dzięki pompie ciepła suszarka pracuje w obiegu zamkniętym, który zapobiega utracie ciepła, co skutkuje nawet o połowę mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Pompa cieplna składa się z 2 części: grzałki i skraplacza. Pompa najpierw ogrzewa powietrze, usuwając wilgoć z ubrań, a następnie schładza powietrze, które trafia do zbiornika na wodę lub zostaje odprowadzone przez przewody kanalizacyjne. Suszarka do ubrań z pompą ciepła nie tylko zużywa mniej prądu. Dzięki pracy w niskich temperaturach (50-60 stopni) nie niszczy ubrań, nawet tych wykonanych z jedwabiu czy wełny.
Suszarka bębnowa do ubrań – fakty i mity
MIT 1: Suszarka zużywa dużo prądu. Jak każde urządzenie AGD, suszarka bębnowa do ubrań potrzebuje energii elektrycznej, by pracować. Nie jest prawdą, że wszystkie suszarki zużywają ogromne ilości prądu. Wszystko zależy od modelu, który wybierzemy. Dlatego, kupując suszarkę bębnową do ubrań, warto zdecydować się na urządzenie klasy A+++, które gwarantuje ekonomiczną pracę. Co więcej, suszarka kondensacyjna z pompą ciepła zużywa dużo mniej prądu niż pozostałe typy suszarek, więc warto rozważyć zakup właśnie tego modelu.
Autor: Materiały prasowe firm
Suszarka na pranie: AEG T97689IH3, poj. 8 kg, klasa energ. A+++, 62–65 dB, wym. 85x60x60 cm, programy: suszenie do szafy, ekstra, do prasowania, łagodne i intensywne. Ponadto: system AbsoluteCare, OptiSense, ÖkoHeat, ÖkoFlow, ProTex Plus, bęben XXL Soft Drum, wyświetlacz LCD z panelem dotykowym, opóźniony start, wskaźnik stanu suszenia, suszenie w niskich temperaturach, sensor wilgotności, ochrona przed zagnieceniami. Wydajność skraplania A, zużycie energii**: 177 kWh/rok, program bawełna: 215 min, 1,51 kWh, cena suszarki: ok. 3400 zł
MIT 2: Suszarka niszczy ubrania. Zanim wrzucimy ubrania do suszarki, należy zapoznać się z oznaczeniami producenta umieszczonymi na metce. Niektóre tkaniny mogą być zbyt delikatne, by prać je w pralce lub suszyć w suszarce bębnowej. Nie oznacza to, że wełnianego swetra czy jedwabnej bluzki nigdy nie wysuszymy w suszarce do ubrań. Coraz więcej nowoczesnych modeli suszarek kondensacyjnych wyposażonych jest w specjalne programy do suszenia delikatnych tkanin.
MIT 3: Suszarka gniecie ubrania. Suszarki bębnowe do ubrań nie gniotą ubrań bardziej niż tradycyjne formy suszenia. Wręcz przeciwnie – suszenie w suszarce bębnowej znacznie ułatwia późniejsze prasowanie, rozluźniając włókna tkanin. Nowsze modele suszarek do ubrań są wyposażone w programy „prasujące” - wystarczy kilka minut, by ubrania zostały wygładzone i pozbawione zagnieceń.