Szafka pod umywalkę to najważniejszy mebel w łazience. Co zamiast szafki podumywalkowej?

2024-06-25 13:27

Szafka pod umywalkę jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza w łazience. Odgrywa główną rolę w strefę umywalki, pełni funkcję dekoracyjną, zapewnia miejsce do przechowywania. Do wyboru są szafki podumywalkowe wiszące i stojące, z długim blatem, z półami lub szufladami. Jak wybrać najwłaściwszą? Sprawdzamy.

Spis treści

  1. Szafka pod umywalkę - jak wybrać?
  2. Szafka pod umywalkę nablatową
  3. Szafka pod umywalkę stojąca
  4. Szafka pod umywalkę wisząca
  5. Co zamiast szafki pod umywalkę?
  6. Nowoczesne meble do łazienki - z MDF, lakierowane, laminowane, modułowe. Z czego zrobić blat w łazience?

Szafka pod umywalkę - jak wybrać?

Szafka pod umywalkę może mieć półki albo szuflady, może też być kombinacją obu tych rozwiązań. Jeśli jest głęboka (gdy mamy na to miejsce, zależy nam na dużej umywalce lub szerokim blacie), lepsze będą szuflady, bo nie trzeba nurkować w głąb półek, aby coś wyjąć.

Nie warto oszczędzać na szafce pod umywalkę – wybierz tę z materiałów doskonałej jakości i trwałych, bo z racji warunków panujących w łazience będzie narażona na kontakt z wilgocią. Szafka pod umywalkę powinna być też łatwa do czyszczenia. Popularne materiały, z których zrobione są szafki podumywalkowe to:

  • MDF z powłoką wodoodporą
  • drewno lakierowane
  • płyta wiórowa laminowana

Szafka pod umywalkę to także ważny element wystroju, jako jeden z niewielu, a często jedyny mebel w tym pomieszczeniu. Wybierz więc szafkę, która podkreśli jego charakter i doda mu stylu.

Upewnij się, że szafka ma odpowiednie wymiary, by nie blokowała przejścia i nie kolidowała z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Jeśli miejsca jest mało, wybierz szuflady i drzwiczki zamykane „na dotyk”, klik-klak itp. Wystające uchwyty mogą bowiem stanowić problem i przyczynić się do powstawania kolekcji siniaków.

Uwaga: szafka powinna zapewniać łatwy dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnych, co jest istotne w razie potrzeby napraw.

Szafka pod umywalkę nablatową

Szafka pod umywalkę nablatową musi być wystarczająco szeroka, aby zmieścić umywalkę i zapewnić miejsce na akcesoria. Standardowa głębokość szafki to około 45-50 cm, wymiary mogą się zmieniać w zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni. Umywalka powinna znajdować się na wysokości 80 cm, to zapewni swobodę w użytkowaniu wszystkim domownikom. To z kolei wymusza wysokość szafki pod umywalkę nablatową, jest to 50 cm.

Blat musi być odpowiednio wytrzymały, aby utrzymać ciężar umywalki. Może być wykonany z kamienia, drewna, konglomeratu, lub np. corianu.

Szafka pod umywalkę stojąca

Szafka pod umywalkę stojącą wystarczy wstawić, jest pojemna, a ze względu na optyczną lekkość i łatwość w utrzymaniu porządku warto wybrać model z nóżkami. Modne są też szafki na metalowych płozach, pasujące do wnętrz nowoczesnych i w stylu loftowym. Do wnętrz klasycznych lub retro wybierz szafki z nogami toczonymi, albo lekko wygiętymi.

Szafka pod umywalkę wisząca

Szafka pod umywalkę wisząca jest lżejsza optycznie (lepsza więc do małych łazienek) i łatwiej pod nią umyć podłogę, ale za to jest mniej pojemna. Ten model szafki podumywalkowej możemy zamontować na dowolnej wysokości, co może być bardziej ergonomiczne.

Upewnij się, że ściana, do której będzie przymocowana szafka, jest wystarczająco wytrzymała. Szafki wiszące wymagają solidnych ścian, najlepiej murowanych lub dobrze wzmocnionych płytami gipsowo-kartonowymi.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki AQform Projekt wnętrza: FABRYK-ART, oprawy oświetleniowe AQForm

Gdy miejsca na szafkę jest mało, albo idealne ją wpasuj między ściany bądź ścianę i ściankę prysznica lub wanny, a potem zabezpiecz szczeliny silikonem, albo zachowaj taki odstęp, by swobodnie myć powierzchnie.

Co zamiast szafki pod umywalkę?

Jeśli nie chcesz używać tradycyjnej szafki pod umywalkę, istnieje wiele kreatywnych i funkcjonalnych alternatyw, które mogą nadać Twojej łazience unikalny charakter. Oto kilka pomysłów:

  • Przerób stary stół na blat pod umywalkę. Dodaj otwory na rury wodno-kanalizacyjne i ewentualnie wzmocnij konstrukcję.
  • Wybierz elegancką konsolę z minimalistycznym designem. Może to być metalowa lub drewniana konstrukcja, musi być tylko odpowiednio głęboka, by stanęła na niej swobodnie umywalka.
  • Jeżeli zamiast szafki pod umywalkę wybierzesz sam blat, będziesz potrzebować miejsca do przechowywania. Zamontuj półki ścienne pod umywalką, na których można przechowywać ręczniki i inne niezbędne przedmioty. Wykorzystaj regał z otwartymi półkami, lub witrynę, które zapewni dodatkowe miejsce na przechowywanie, jednocześnie dodając lekkości przestrzeni. Umieść pod umywalką kosze na ręczniki, kosmetyki i inne przedmioty. Kosze można łatwo przestawiać i są stylowym dodatkiem.
  • W roli szafki pod umywalkę sprawdzi się też komoda z szufladami, w której blacie wytniesz otwory na rury wodno-kanalizacyjne. Komody często mają więcej miejsca do przechowywania niż standardowe szafki łazienkowe.
  • Wykorzystaj stolik wykonany z metalu, który nada łazience nowoczesny, industrialny wygląd.
  • Użyj wózka na kółkach, który można łatwo przestawiać, oferując elastyczne i stylowe miejsce do przechowywania.
  • Wykorzystaj starą szafkę lekarską jako unikalne i funkcjonalne miejsce do przechowywania. Szafki te często mają szklane drzwiczki i wiele półek.
  • Użyj dekoracyjnej drabinki do przechowywania ręczników i innych drobiazgów. Można na niej zawiesić koszyki lub pojemniki.
  • Użyj kawałka surowego drewna jako blatu pod umywalkę. Doda naturalnego i organicznego wyglądu.
  • Wykorzystaj drewno z odzysku, aby stworzyć ekologiczny i stylowy blat pod umywalkę.
Łazienka
Autor: Piotr Mastalerz
Umywalka nablatowa czy w blacie?

Umywalki nablatowe są zwykle droższe niż te wpuszczane w blat, ale za to bardzo efektowne. Ich wysoki rant chroni blat przed rozchlapywaną wodą. Wpuszczane, na ogół tańsze, wizualnie zajmują mniej miejsca na szafce (lepsze do małych wnętrz), ale za to więcej przestrzeni zabierają w szafce.

Nowoczesne meble do łazienki - z MDF, lakierowane, laminowane, modułowe. Z czego zrobić blat w łazience?

Meble kuchenne i łazienkowe – panel dyskusyjny | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka
Nasi Partnerzy polecają