Tak nie urządzaj łazienki! Architekci unikają tych rzeczy! Błędy mogą Cię sporo kosztować

2024-04-23 10:51

Dobrze zaprojektowana łazienka będzie nie tylko estetyczna, ale też funkcjonalna. W końcu to miejsce, które nierzadko staje się naszym domowym spa. Niektóre pomysły przyniosą nam jednak więcej szkody niż pożytku. Architektki Katarzyna Strazzacappa i Małgorzata Błasiak-Czaniecka z biura projektowego LUMI Design w Bielsku-Białej podpowiadają, czego unikać podczas urządzania łazienki.

Spis treści

  1. Aranżacje łazienki. Jakich produktów lepiej unikać?
  2. Nowoczesne łazienki z prysznicem. Jaką wybrać kabinę prysznicową?
  3. Jaką wybrać baterię?
  4. Ważne jest oświetlenie
  5. LUMI DESIGN od 15 lat na rynku

- Odradzamy urządzania wnętrz w bardzo wyraźnych trendach. Najlepiej, aby baza – czyli to, co wymieniamy raz na 10-15 lat - była uniwersalna. Pozwoli nam to na swobodne kształtowanie przestrzeni. Wybierajmy materiały dobrej jakości, umożliwiające w przyszłości zmiany stylu wnętrza poprzez dodatki.

Wyraźnymi akcentami mogą być zasłony, obrazy lub rośliny w stylowych wazonach. Jednak baza taka jak płytki, czy drewniana podłoga dobrze, aby była uniwersalna.

Aranżacje łazienki. Jakich produktów lepiej unikać?

Niewygodna w użytkowaniu umywalka przysporzy nam wiele stresu w codziennym użytkowaniu. I chociaż umywalki montowane na blacie są jednym z najgorętszych trendów, warto zastanowić się, czy będą praktyczne.

CZYTAJ: Te łazienki są już niemodne! Co będzie na topie w 2024 roku? Jaki styl wnętrzarski wybrać?

- Problematyczne może okazać się utrzymanie tego miejsca w czystości – wokół zbierają się woda, kamień czy resztki kosmetyków. Poza tym nie ma miejsca, na szczoteczkę do zębów i inne, niezbędne w łazience akcesoria – podkreśla Katarzyna Strazzacappa.

Jak dodaje Małgorzata Błasiak-Czaniecka, niewygodna w codziennym użytkowaniu będzie też umywalka wolnostojąca. Nie tylko ze względu na jej specyficzny kształt, ale też dlatego, że zabiera dużo miejsca.

- Umywalka wolnostojąca marnuje cenną w łazience przestrzeń do przechowywania. Montując pod tradycyjną umywalką szafkę, zyskujemy miejsce na ręczniki, suszarkę i kosmetyki. Wyjątek stanowią duże łazienki, w których możemy pozwolić sobie na oba rozwiązania. W innym przypadku – stawiając obok wszystkie akcesoria - nasz piękny salon kąpielowy straci swój urok – mówi.

Elegancka łazienka niczym salon kąpielowy. Tutaj poczujesz się jak w SPA
Autor: Biuro projektowe LUMI Design Katarzyna Strazzacappa, Architekci: Katarzyna Strazzacappa i Małgorzata Błasiak-Czaniecka, Wykonawca: Łukasz Pośpiech Na drewnianej szafce przy umywalce umieszczono szklany blat. To nowoczesne, stylowe i praktyczne rozwiązanie

Nowoczesne łazienki z prysznicem. Jaką wybrać kabinę prysznicową?

Modne stały się prysznice z odpływem liniowym. Niestety są wymagające i niewygodne w codziennym użytkowaniu.

– Odpływy liniowe bardzo łatwo się zapychają, co oznacza, że trzeba je często czyścić. Niestety dostęp do nich jest utrudniony. Bywają wykończone płytką, dlatego są ciężkie i nieporęczne przez co regularne czyszczenie staje się kłopotliwe. Do tego dochodzi czynnik ludzki – co jeśli spadek jest źle wykonany? W sytuacji, kiedy posadzka została ułożona w nieodpowiednim spadku do odpływu - woda będzie zalegać – wskazuje pani Katarzyna.

Architektki rekomendują gotowe brodziki z konglomeratu, które można montować na równi z posadzką. Mają łatwy dostęp, są antypoślizgowe, ich powierzchnia jest odpowiednio wyprofilowana, a dostęp do odpływu - bezproblemowy. Warto pamiętać o miejscu na kosmetyki pod prysznicem.

Może posłużyć do tego półka lub specjalna wnęka, która jest najbezpieczniejsza – nie uderzymy się o nią w razie utraty równowagi. Tutaj również warto zachować odpowiedni spadek, aby nie gromadziła się tam woda.

Poza tym, pod prysznicem lepiej nie kłaść płytek, które mają wysoki połysk. W połączeniu z mydłem staną się bardzo śliskie, a co z tym się wiąże - niebezpieczne.

Jaką wybrać baterię?

Baterie wannowe mogą być montowane na ścianie, półce czy w posadzce. Te stojące są bardzo ładne, ale żeby były też praktyczne – zwróćmy uwagę, gdzie będzie przemieszczał się wąż podczas użytkowania. Gdy zawiesimy go obok, woda będzie kapać na podłogę. Z kolei wiszący wąż w wannie, będzie ocierał jej krawędź.

- Rekomendujemy zrobienie półki, w której można go schować. Nie będzie przeszkadzał, kapał, ani ocierał powierzchni wanny. W dodatku wygląda to estetycznie – podkreślają.

Elegancka łazienka niczym salon kąpielowy. Tutaj poczujesz się jak w SPA
Autor: Biuro projektowe LUMI Design Katarzyna Strazzacappa, Architekci: Katarzyna Strazzacappa i Małgorzata Błasiak-Czaniecka, Wykonawca: Łukasz Pośpiech Wanna przyścienna zapewnie większy komfort podczas sprzątania niż wanna wolnostojąca

Do małych łazienek, architektki odradzają wanny wolnostojące. Chociaż wyglądają stylowo, kłopotliwe okaże się czyszczenie przestrzeni w pobliżu ściany.

- Do takiej wanny nie ma łatwego dojścia, tym bardziej w małej łazience. Dobrym zamiennikiem okazuje się wanna przyścienna. Z przodu wygląda podobnie, a z tyłu można dosunąć ją do samej ściany – mówi pani Małgorzata.

- Nie można zapomnieć, że kąpiel w wannie ma być przyjemnością. Dobrze jest sprawdzić ją pod kątem wygody, zanim zdecydujemy się na konkretny model – dodaje pani Katarzyna.

Ważne jest oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie nie tylko ułatwi nam wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, ale też pozytywnie wpłynie na nasz nastrój. Wiedzą o tym dekoratorzy sieci sklepów handlowych, którzy stosują wiele trików, abyśmy wychodząc z przymierzalni byli zadowoleni.

- W zbyt zimnym świetle nasza cera będzie wyglądała po prostu niezdrowo – zauważa pani Małgorzata.

- Zdarza nam się montować światło nad sobą, przez co robią nam się cienie pod oczami. Pamiętajmy, aby padało na wprost, symetrycznie, najlepiej z mlecznego klosza – dodaje pani Katarzyna.

Zwróć uwagę na montaż delikatnego światła nocnego, które pomoże skorzystać z toalety bez dodatkowego rozbudzania. Przydatne okazuje się oświetlenie podszafkowe. Jeśli chcesz podświetlić niewielkie obszar - postaw na małe lampki lub reflektory, które można umiejscowić w obrębie półek czy regałów.

LUMI DESIGN od 15 lat na rynku

Katarzyna Strazzacappa biuro projektowe Lumi Design założyła w 2014 roku. Wcześniej ukończyła studia na Politechnice Śląskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka, gdzie zdobyła cenną wiedzę. Od niemal 15 lat dba, aby powierzane zadania, zarówno przez klientów indywidualnych, jak i duże przedsiębiorstwa komercyjne, realizowane były na najwyższym poziomie.

W 2016 roku do Lumi Design dołączyła architektka wnętrza Małgorzata Błasiak-Czaniecka, absolwentka Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Wspólnie projektują przestrzeń, w której forma i funkcja współgrają ze sobą i stanowią wygodną, elegancką oraz nowoczesną całość. Tworzą z pasją i zamiłowaniem, przykładając ogromną uwagę do detali.

- Naszym celem jest kreowanie wygodnych i pięknych przestrzeni, tworzonych zgodnie z zasadami ergonomii oraz obowiązującymi trendami, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego z naszych klientów - podkreślają.

W swojej twórczej pracy stawiają przede wszystkim na jakość, rzetelność oraz terminowość.

Projekt łazienki w Bielsku-Białej: Biuro projektowe LUMI Design Katarzyna Strazzacappa

Architekci: Katarzyna Strazzacappa i Małgorzata Błasiak-Czaniecka

Czytaj także: Luksusowe domki na wodzie podbiły serca turystów! Wypocznij wśród szumu fal, blisko natury

Wymarzona łazienka Polaków | Webinar: Jak zaplanować niedużą łazienkę
Nasi Partnerzy polecają