Toaleta podwieszana czy stojąca? Miski WC w pigułce. Obalamy mity i potwierdzamy fakty

2024-08-28 12:50

Czy WC podwieszane to dobry pomysł? A może lepiej wybrać klasyczną toaletę stojącą? O najnowszych trendach w segmencie misek wc i stelaży podtynkowych rozmawiamy z przedstawicielką firmy Cersanit. Jak wybrać idealną toaletę podwieszaną? Na co zwrócić uwagę przy zakupie stelaża podtynkowego?

Spis treści

  1. Nowoczesne rozwiązania sanitarne. Co jest teraz modne?
  2. Toaleta podwieszana czy stojąca? Czym się kierować przy wyborze?
  3. Jak wybrać stelaż do WC? Czym się różnią stelaże podtynkowe?
  4. Czy stelaż WC ma wpływ na poziom hałasu w łazience? Jak wyciszyć toaletę?
  5. Stelaże podtynkowe a oszczędzanie wody
  6. Bidet czy bidetka – co lepsze?

Nowoczesne rozwiązania sanitarne. Co jest teraz modne?

Współczesne łazienki coraz częściej stają się miejscem, w którym funkcjonalność spotyka się z estetyką, a nowoczesne technologie idą w parze z dbałością o środowisko i komfort użytkownika. WC podwieszane ze stelażem powoli wypiera klasyczne toalety stojące, montowane do podłogi. To rozwiązanie zdobyło uznanie zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i użytkowników. W porównaniu z tradycyjnymi toaletami stojącymi, miski WC wiszące oferują szereg korzyści, które sprawiają, że są one coraz częściej wybierane do nowoczesnych łazienek, ale nie tylko wiszące miski WC są dziś na topie.

Jakie są najnowsze trendy w świecie toalet, misek wc, stelaży i przycisków? Zapytaliśmy o to przedstawicielkę marki Cersanit.

Współczesne trendy w projektowaniu łazienek, obejmujące toalety stojące, miski zawieszane, stelaże podtynkowe oraz przyciski spłukujące, koncentrują się na minimalizmie, funkcjonalności i ekologii. Coraz większą popularność zyskują toalety bezkołnierzowe (CleanOn), które dzięki swojej konstrukcji ułatwiają utrzymanie higieny, a także modele z oszczędzającym wodę spłukiwaniem wirowym (CERSANIT VORTEX). Coraz większą popularność zyskują toalety bezkołnierzowe, które dzięki swojej konstrukcji ułatwiają utrzymanie higieny, a także modele z oszczędzającym wodę spłukiwaniem wirowym. Ekologiczne rozwiązania, takie jak systemy spłukiwania oszczędzające wodę oraz przyciski umożliwiające wybór poziomu jej zużycia, znajdują się na czołowej pozycji w nowoczesnych łazienkach – zauważa Marlena Zagajewska, brand manager marki Cersanit.

Toaleta podwieszana czy stojąca? Czym się kierować przy wyborze?

Wybór odpowiedniej toalety do łazienki to jedna z wielu ważnych decyzji, którą należy podjąć podczas budowy domu czy remontu mieszkania i wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb, preferencji estetycznych oraz budżetu. Tak samo jak WC podwieszane ze stelażem, toalety stojące mają swoje plusy i minusy. Które rozwiązanie wybrać?

Zalety i wady toalety podwieszanej

Największą zaletą podwieszanej toalety jest jej nowoczesny design – łazienka wygląda na bardziej przestronną i schludną, a ile rzeczy w takiej zabudowie meblowej stelaża WC można schować! Systemy podtynkowe efektywnie wykorzystują przestrzeń w łazience i są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Dzięki temu, że miska WC jest podwieszana, w łazience łatwiej także utrzymać czystość.

Do największych wad toalet podwieszanych należy koszt ich zakupu, jak i samego montażu specjalnego stelaża. Warto także pamiętać, że w przypadku awarii, dostęp do mechanizmów wewnętrznych będzie utrudniony, co może zwiększyć koszty ewentualnej naprawy.

Zalety i wady toalety stojącej

Tradycyjne toalety stojące są zdecydowanie tańsze, a i prostsze w instalacji, bo nie wymagają montażu specjalnych stelaży. Dostęp do spłuczki, uszczelek, rur instalacji wodnej także jest łatwiejszy, ale przez to trudniej o wysoki poziom estetyki. Za to w łazienkach urządzonych w stylu vintage klasyczna toaleta sprawdzi się idealnie.

Toalety stojące nie oferują tak minimalistycznego wyglądu jak modele podwieszane. Czyszczenie przestrzeni wokół tradycyjnej toalety może być bardziej czasochłonne, szczególnie w trudno dostępnych miejscach przy podłodze.

Zobacz także: Trendy łazienkowe 2024/2025. Co jest i będzie modne w nadchodzącym czasie?

Jak wybrać stelaż do WC? Czym się różnią stelaże podtynkowe?

Stelaż podtynkowy montujemy na dziesiątki lat, a wybierając urządzenie należy patrzeć kompleksowo (kupujemy miskę wc oraz stelaż i przycisk spłukujący). Podczas zakupu zestawu podtynkowego, musimy mieć na uwadze takie kwestie i cechy produktu jak:

  • kompletność zestawu,
  • nośność i kompatybilność stelażu z miską wc oraz przyciskiem,
  • możliwość regulacji,
  • liczba przyłączy wody,
  • okres gwarancji.

Wybierając stelaż, warto zwrócić uwagę na jego nośność, kompatybilność z wybraną miską oraz możliwość regulacji. Stelaże AQUA marki Cersanit oferują liczne udogodnienia instalacyjne, takie jak mocowanie do ściany typu QUICK FIX, hamulce w stopach, łatwa regulacja zaworów oraz 4-stopniowa regulacja kolana odpływowego. Te cechy są dostępne zarówno w wersji mechanicznej, jak i pneumatycznej, co ułatwia montaż i przyspiesza cały proces. Należy również zwrócić uwagę na to, czy zestaw podtynkowy zawiera system montażowy w komplecie, dzięki czemu nie ma konieczności dokupowania żadnych dodatkowych elementów – dodaje Marlena Zagajewska, brand manager marki Cersanit.

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy każda miska WC pasuje do każdego stelaża i odpowiedź na to pytanie jest złożona, bo jeśli myślimy tylko wyłącznie o możliwości zawieszenia miski WC na stelażu to w większości przypadków tak (o ile wymiary i sposób montażu się zgadzają), ale patrząc szerzej i skupiając się na właściwym działaniu tych dwóch różnych urządzeń to już niekoniecznie. Warto wspomnieć m.in. o wychlapywaniu się wody - miska WC od innego producenta może mieć na to wpływ, dlatego powinno się łączyć stelaże i ceramikę z tej samej marki.

Polecamy także: Jak wybrać przycisk do spłuczki? 3 złote rady! Podpowiadamy, gdzie kupić go taniej

Czy stelaż WC ma wpływ na poziom hałasu w łazience? Jak wyciszyć toaletę?

Oto, co w kwestii akustyki mówi Marlena Zagajewska, brand manager marki Cersanit.

Dobrze zamontowany stelaż WC ma istotny wpływ na poziom hałasu podczas spłukiwania. Kluczowym czynnikiem wyciszenia jest również konstrukcja samej miski, która decyduje o tym, jak dźwięk rozprzestrzenia się podczas spłukiwania. Ważną rolę w ograniczeniu hałasu odgrywa także konstrukcja zaworu spłukującego, zwłaszcza mechanizm zwalniający zrzut wody. Dodatkowo, cichość całego systemu może zostać zwiększona dzięki zastosowaniu zewnętrznej osłony styropianowej na zbiorniku na wodę, która tłumi dźwięki. Istotne jest również zastosowanie materiałów wyciszających pomiędzy miską zawieszaną a ścianą. Dostępne na rynku maty dźwiękochłonne mogą zmniejszyć hałas systemu spłukiwania nawet o 10-15 decybeli. Odpowiednia izolacja akustyczna skutecznie redukuje hałas, co znacząco podnosi komfort korzystania z łazienki, zapewniając intymność i wygodę użytkowania toalety, szczególnie nocą, kiedy cisza jest kluczowa dla spokoju śpiących domowników.

Stelaże podtynkowe a oszczędzanie wody

Najważniejszym elementem oszczędzającym wodę w toalecie jest funkcja podwójnego spłukiwania, która jest standardem w większości stelaży WC - mogą one zmniejszyć zużycie wody aż o 67%. W tradycyjnych spłuczkach często brakuje takiej opcji, a każdorazowe spłukanie zużywa pełną ilość wody, niezależnie od potrzeby.

Nowoczesne stelaże podtynkowe AQUA, zwłaszcza te wyposażone w miski ze spłukiwaniem wirowym, takie jak CERSANIT VORTEX, przyczyniają się do oszczędności wody. W porównaniu z tradycyjnymi spłuczkami, które zużywają więcej wody, nowe technologie pozwalają na zmniejszenie zużycia do poziomu 2-4 litry na jednorazowe spłukanie. To rozwiązanie jest nie tylko bardziej ekonomiczne, ale również ekologiczne - wyjaśnia Marlena Zagajewska z marki Cersanit.

Bidet czy bidetka – co lepsze?

Bidet to osobne urządzenie sanitarne, które służy do higieny intymnej. Jest wygodny i łatwy w użyciu, ale wymaga dodatkowego miejsca w łazience.

Z kolei bidetka, znana również jako bateria bidetowa, to kompaktowe rozwiązanie, które można zamontować bezpośrednio przy toalecie. Jest to elastyczna, ruchoma wylewka, która umożliwia wygodne umycie miejsc intymnych bez potrzeby wstawania z toalety. Bidetka jest świetnym rozwiązaniem do małych łazienek, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Jest również tańsza i łatwiejsza w instalacji w porównaniu do klasycznego bidetu.

Planowanie łazienki ze stelażem podtynkowym warto połączyć z rozważeniem instalacji bidetu zawieszanego lub bidetki. Bidet, jako osobna miska, oraz bidetka, czyli funkcja prysznicowa montowana przy sedesie, to rozwiązania zyskujące na popularności dzięki poprawie poziomu higieny i wygody. Bidetki są szczególnie polecane do mniejszych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni – mówi nam Marlena Zagajewska.

Polecamy także: Sam papier to za mało! Co to jest toaleta myjąca, jak działa i jakie ma zalety?