Łazienka z WC czy osobna toaleta? Oddzielna toaleta - aranżacje
Toaleta duża czy mała to zawsze spore wyzwanie. Ważne są nie tylko praktyczne rozwiązania, liczy się też wygląd. Łazienka z WC czy osobna toaleta? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety każdego rozwiązania i jak urządzić osobną toaletę.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek, Getty Images
Pomysł na aranżację osobnej toalety.
Spis treści
- Aranżacja strefy WC
- Łazienka z WC czy osobna toaleta?
- Oddzielna toaleta – jak ją urządzić?
- Drewno w ubikacji? Czemu nie!
- Oddzielna toaleta. Aranżacje
- Zobacz, jak urządzić wąską łazienkę. Zdjęcia
Osobne WC doceniane są zwłaszcza przez większe rodziny lub osoby często przyjmujący gości. Choć pomieszczenie jest zwykle małe, wcale nie musi odbiegać urodą od reszty mieszkania. Wprost przeciwnie: niech wyróżnia się kolorem, pomysłowością rozwiązań, doborem dodatków.
Aranżacja strefy WC
Chociaż zwykle najbardziej przywiązuje się wagę do tego, by toaleta czy strefa WC w łazience nie zwracały na siebie większej uwagi, estetyka tego miejsca nie powinna schodzić na dalszy plan. Dobierając ciekawe elementy wyposażenia, możemy nadać WC odpowiedni charakter.
Tradycyjnie miska ustępowa była ustawiona na podłodze, współczesne sedesy przeznaczone do takiego montażu nawiązują do dawnych form ceramiki, więc pasują do łazienek stylizowanych na retro. Miski podwieszane wyglądają nowocześniej, są też łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Kto z nas nie lubi udogodnień? Warto więc skorzystać z innowacji oferowanych przez producentów, takich jak deska samoopadająca, miska ustępowa bezkołnierzowa, która pozwala skuteczniej spłukiwać i zachować większą higienę WC, czy filtr węglowy w spłuczce, który pochłonie nieprzyjemne zapachy.
Ciekawą aranżację toalety dopełnią akcesoria łazienkowe. Dobierz pasujące do całości uchwyt na papier toaletowy, szczotkę do WC i dozownik mydła.
Łazienka z WC czy osobna toaleta?
Decydując się na połączenie albo odseparowanie WC od łazienki, warto wziąć pod uwagę liczbę domowników oraz metraż domu. Jeśli twoja rodzina jest liczna, często przyjmujesz gości i nie narzekasz na brak miejsca, wybierz opcję łazienka z WC plus oddzielna toaleta.
Metraż twojego mieszkania nie pozwala na osobną toaletę? Wybierz łazienkę z WC. Jakie są plusy takiego rozwiązania? W jednym pomieszczeniu na wyciągnięcie ręki masz niezbędne sanitariaty i akcesoria pomagające dbać o urodę. Pamiętaj tylko o funkcjonalnym rozplanowaniu wnętrza.
Rozmieść sprzęty tak, by nie przeszkadzały ci podczas codziennych zabiegów i nawzajem się nie blokowały. Sprawdź, czy sedes nie będzie utrudniał dostępu do wanny lub szuflady pod umywalką. Jeśli tak, rozważ nowy układ, wybierz inne elementy (wannę narożną, szafkę otwieraną od góry).
Oddzielna toaleta – jak ją urządzić?
Oddzielna toaleta polecana jest do większych i dwupoziomowych mieszkań. Bliżej salonu lub drzwi wejściowych może służyć jako WC pomocnicze oraz dla gości. „Przytulona” do sypialni czy pokoju dziecka ma konkretnego właściciela. Dzięki niej domownicy nie stoją w kolejce podczas porannej toalety, a goście nie krążą po domu w poszukiwaniu WC.
O jej wyposażeniu decyduje powierzchnia. Jeśli jest mała, postaw tylko sedes i umywalkę. Najmniej miejsca zajmuje muszla ustępowa z dolno- lub górnopłukiem (plastikowym zbiornikiem na wodę nad sedesem). Praktyczne są również stojące WC narożne i podwieszane (zwłaszcza gdy ich stelaż można ukryć w grubej ścianie).
Bez problemu dopasujesz też umywalkę. Do wyboru np. narożne, odstające od ściany zaledwie 20-30 cm, owalne i prostokątne (22x35 cm). Na większej powierzchni możesz zaszaleć: urządzić WC z bidetem, szafką stojącą, dużym lustrem.
Bardzo praktyczna jest też zabudowa meblowa nad miską sedesową (warto do tego wykorzystać przestrzeń nad stelażem wc, lustrzane fronty optycznie powiększą małe pomieszczenie) i pod umywalką. Jeżeli nie szafka wisząca to może półki na ścianie nad toaletą lub obok umywalki? Mogą służyć do przechowywania niezbędnych akcesoriów, np. dozownika na mydło, kremu do rąk itp.
Lustro z półką to też praktyczny dodatek do małej łazienki. Półka może służyć do przechowywania kosmetyków lub innych drobiazgów. Nie zapomnij o wieszakach na ręczniki. Możesz je zamontować na ścianie przy umywalce, na drzwiach szafki umywalkowej lub drzwiach łazienki.
Drewno w ubikacji? Czemu nie!
Drewno może pojawić się na podłodze lub jako okładzina na ścianę bądź sufit – to świetny sposób, by urozmaicić aranżację. W toalecie, w której nie ma parowania, ilość wilgoci jest mała, a drewno nie jest narażone na nadmierne działanie wody. Musi być jednak odpowiednio zabezpieczone – olejem lub lakierem.
Dobry wybór to drewno egzotyczne (np. tek i iroko), które zawiera dużo olejków naturalnych oraz żywic (potocznie mówi się, że to drewno tłuste), dzięki temu ma wyższą odporność na wnikanie wilgoci.
Oddzielna toaleta. Aranżacje
Autor: Monika Filipiuk-Obałek, Getty Images
Pomysł na aranżację osobnej toalety.
Zobacz, jak urządzić wąską łazienkę. Zdjęcia
Autor: Projekt: Angelika Front/Decoroom, zdjęcie: Marek Koptyński
Jak urządzić wąską łazienkę?