Udany projekt SZAREJ ŁAZIENKI W BLOKU [8.4 m2]. Jak powiększyć łazienkę?
Projekt szarej łazienki w bloku powstał na bazie standardowej łazienki małej. Sprawne oko architekta wychwyciło jednak kilka miejsc w projekcie deweloperskim, które po przebudowie pozwoliły powiększyć łazienkę w bloku prawie o 4 metry. Dzięki temu udało się stworzyć spory salon kąpielowy.
Autor: Bernard Białorucki
Spis treści
- Nowoczesna szara łazienka w bloku
- Projekt łazienki w bloku: dobry podział wnętrza
- KOSZTORYS ŁAZIENKI W BLOKU
W projekcie deweloperskim łazienka w bloku zajmowała 5 m2 i była zdecydowania za mała na potrzeby właścicielki mieszkania. Dlatego razem z architektem podjęła się metamorfozy łazienki i szukali rozwiązań, które pozwoliły by powiększyć łazienkę. Sprawne zmiany w projekcie łazienki pozwoliły powiększyć ją o ponad 3 metry, dzięki czemu szara łazienka stała się jasna i przestrzenna.
Nowoczesna szara łazienka w bloku
Właścicielka i architekt wspólnie ustalili, że przesuną jedna ze ścian w stronę kuchni. Przeszklono ją w górnej części, tak by doświetlić wnętrze naturalnym światłem. W odzyskanej przestrzeni w projekcie łazienki w bloku stworzyli kameralny aneks z WC i wnęką na pralkę. Pozostała, główna część łazienki to „scena” dla umywalki, natrysku oraz wanny.
Owalna wanna upatrzona przez właścicielkę, okazała się za droga, dlatego architekt zaproponował sprytne rozwiązanie: kupiono tańszą a obudowę pokryto tynkiem i dobra wodoodporną farbą.
Ale pani domu korzysta głównie z natrysku. Komfort użytkowania podnoszą dysze masujące o regulowanym kącie strumienia wody. Standardowy w wymiarach brodzik (80x80 cm) z trzech stron obudowany jest wykafelkowaną ścianą, czwarta to szklane drzwi.
Natomiast zakrzywione linie w projekcie łazienki w bloku nawiązują do kompozycji mieszkania: otwartej przestrzeni z zaobleniami w centralnej części. Poza tym łagodzą ostre kąty wnęk i pionów instalacyjnych.
Projekt łazienki w bloku: dobry podział wnętrza
W projekcie łazienki wyłożony płytami gresowymi pion wentylacyjny oddziela WC od strefy kąpielowej. W pion „wcina się” obniżony sufit – nietypowy, przypominający półkę. Nad nim znajduje się świetlik. Przeszklenie pod sufitem wpuszcza do szarej łazienki światło z kuchni. Otwiera optycznie przestrzeń wnętrza łazienki. Dodaje jej aranżacji lekkości. O jasność we wnętrzu dbają też podsufitowe reflektorki oraz kinkiety. Zapalone oddzielnie gwarantują efekt kameralności w aranżacji łazienki w bloku.Dzięki dobudowie wąskiej ścianki w projekcie łazienki wygospodarowano miejsce na umywalkę i stojącą obok szafkę. Wnękę za ścianką wypełniają pralka, kosze na bieliznę i szafka na detergenty. Szklana półka na kosmetyki nawiązuje stylem i materiałem do drzwi kabiny prysznicowej. Metalowa rama lustra przypomina rurkę grzejnika nad wanną. Płytki ścienne (podłogowe też) zostały połączone fugą w identycznym odcieniu co kafelki. Efekt? Wrażenie jednolitej płaszczyzny.
Łazienka w bloku jest funkcjonalna i wygodna. Pierwszy schodek łączący wannę z kabiną prysznicową ukrywa instalację kanalizacyjną brodzika. Jego wysokość odpowiada progowi brodzikowemu. Drugi schodek jest na tyle wysoki, by można było na nim wygodnie siedzieć. We wnękach, uskokach, zakamarkach mieszczą się półeczki, wieszaki na ręczniki, obrotowy grzejnik. Wnęka w narożniku została „wybita”.
KOSZTORYS ŁAZIENKI W BLOKU
płytki ścienne i podłogowe Chromtech, Floor Gres 3000 złumywalka, Keramag ok. 450 złwanna T500, Koralle ok. 2370 złWC, Koło ok. 270 złbrodzik, Koralle ok. 500 złbateria umywalkowa i wannowa York, Kludi ok. 2000 złdrzwi prysznicowe, Hüppe ok. 1700 złRazem ok. 10 290 zł