Udany remont łazienki: kolorowa glazura zamiast nudnych płytek
Długa i wąska łazienka zamieniła się w kolorowe wnętrze. Zamiast nudnych płytek, właścicielka wybrała kolorową glazurę. Oryginalne kolory płytek iścian poprawiły proporcje wąskiej łazienki. Powstała łazienka nowoczesna. Kompozycja barwna płytek glazury, wprowadza podział długiej ściany na trzy części. Pasy białej glazury akcentują strefy: prysznica, umywalki oraz WC.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Precz z nudą w łazience, utartymi schematami kolorystycznymi i rzędami jednobarwnych kafelków. Łazienka wedle woli właścicielki miała mieć zdecydowane i nieprzeciętne rozwiązania oraz nasycone kolory glazury i ścian. Podczas remontu łazienki nie zmieniła usytuowania urządzeń sanitarnych znajdujących się przy jednej ze ścian. A wady długiej i wąskiej łazienki potraktowała jako wyzwanie i... uczyniła z nich atuty.
Zaprojektowana przez Joannę łazienka daje wiele możliwości aranżacji, zależnie od klimatu, jaki chcemy uzyskać. Stosując dodatki w postaci elementów z metalu oraz transparentną zasłonkę prysznicową, uzyskamy efekt chłodnej nowoczesności. Dzięki kolorowym akcentom - ręcznikom i kwiatom - ocieplimy wnętrze łazienki.
Projekt łazienki
Intensywny tryb życia Joanny i jej męża podyktował wybór głównych elementów wyposażenia. Zamiast wanny, która zajmowała za dużo miejsca - prysznic. Nie szkoda im było pozbyć się też starych, nijakich płytek glazury i terakoty - wszystkie postanowili skuć. Joanna postawiła na intensywne kolory. Dlatego na trzech ścianach łazienki ułożono płytki w kolorze jasnozielonym, śliwkowym i białym. Czwartą ścianę pokryła wodoodporna farba w kolorze oberżyny.
Z czego podłoga w łazience?
Najtrudniejszą decyzją był wybór materiału na podłogę w łazience. Joanna rozważała co najmniej kilka opcji kolorystycznych płytek podłogowych. W odcieniu śliwkowym pasowałyby do glazury, ale byłyby niepraktyczne - na ciemnej, gładkiej powierzchni widać każdą kroplę wody. Zielone? Nie, za dużo zieleni... Na pewno musiały być ciemne, by stanowiły kontrast z bielą ceramiki, a także były spójne kolorystycznie z zielonymi i bordowymi płytkami na ścianach. Joanna doszła do wniosku, że te warunki spełni granit. Kamienne płytki położono więc na całej podłodze łazienki, z wyjątkiem miejsca przeznaczonego na brodzik.
Wyposażenie łazienki
Z brodzikiem od początku nie było kłopotu. Miał być jak największy, a jeden jego wymiar narzucało wyznaczone miejsce. Udało się znaleźć nietypowy, o wymiarach 80x120 cm. Pasował idealnie. Obok niego zmieściła się umywalka o nowoczesnej formie. Zbliżoną linię ma podwieszany WC. Po obudowaniu systemu spłukującego powstała półka na akcesoria. Zwieńczeniem prac był montaż armatury, elementów chromowanych i oświetlenia.
Materiały wykończeniowe i wyposażenie
- Podłoga: płytki granitowe Green Rosa Dark, wym. 30x30 cm, Interstone.
- Ściany i sufit: biała farba Dulux Kuchnia i Łazienka, do pomalowania sufitu i ścian, farba do ściany w kolorze oberżyny, Dulux; płytki glazury: w odcieniu śliwki Bangkok, białe: Aire, Water, Fuoco, zielone: Glasgow, Bangkok, Anbar, TTW Opex.
- Wyposażenie i oświetlenie: umywalka Primo, brodzik Pacyfik, Koło; miska ustępowa wisząca Veronica, deska sedesowa, Roca; przycisk spłuczki, Obi; stelaż do podwieszanego WC, Duofix, Geberit; baterie: umywalkowa i prysznicowa, Groemix.