Umywalka nablatowa: co należy wiedzieć o wyborze i montażu umywalki nablatowej?
Umywalka nablatowa to coraz popularniejsze rozwiązanie we współczesnych łazienkach. Co należy wiedzieć, decydując się na umywalkę nablatową? O czym pamiętać przy jej montażu? Koniecznie sprawdźcie, zanim kupicie.
Autor: Mariusz Bykowski
Niewydumane, gustowne umywalki nadblatowe umieszczone na szafkach o prostym designie czyotwarty prysznic bez brodzika to rozwiązania niedrogie, a jednocześnie eleganckie.
Spis treści
- Umywalka nablatowa: lekkość w przestrzeni
- Umywalka nablatowa: wybór i montaż
- Małe umywalki nablatowe w łazienkach w stylu skandynawskim
Umywalka nablatowa to niezwykle estetyczne rozwiązanie w aranżacji eleganckiej łazienki. Spójny kształt miski umywalkowej, dopasowany do wolnostojącej wanny i miski WC, pozwoli wydobyć z nawet niewielkiej łazienki potencjał ekskluzywnego SPA. Umywalka nablatowa to także pretekst do stworzenia praktycznej przestrzeni wokół. Miejce na rozległym blacie wokół umywalki nablatowej można przeznaczyć na umieszczenie tacy z perfumami, praktyczne pojemniki na pędzle do makijażu, pleciony kosz na kremy i kosmetyki do pielęgnacji twarzy czy dekoracyjny flakon na perfumy do wnętrz.
Umywalka nablatowa: lekkość w przestrzeni
Umywalka nablatowa to także lekkość zabudowy, zdecydowanie odciążająca konieczność zastosowania niezbędnego wyposażenia małej łazienki w bloku. Dekoracyjne, chromowane kolanko i ciekawy pomysł na blat (drewniany, z podstawą ze starej maszyny Singera lub komody, betonowy z porowatą fakturą, szklany) odciążą strefę umywalki i stworzą unikatową aranżację dzięki zastosowaniu oryginalnych materiałów wykończeniowych.
Czytaj też: Przestrzenny styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz >>>
Umywalka nablatowa: wybór i montaż
Aby za efektowną urodą umywalki nablatowej szła również funkcjonalność, warto pamiętać o kilku aspektach technicznych przy wyborze i montażu umywalki nablatowej. Dzięki nim podjęcie najwłaściwszej decyzji o wyborze umywalki nablatowej skrojonej na miarę naszych potrzeb, będzie dziecinnie proste.
Podstawa. Blat pod umywalką musi być odporny na wilgoć, wykonany z kompozytu, kamienia, zaimpregnowanego betonu lub gresu. Jeśli z drewna, to egzotycznego (merbau, tek, bambus). Dłuższy sprawdzi się jako półka na kosmetyki.
Kształt. Im płytsza umywalka, tym większa powinna być jej szerokość. Im węższa, tym musi być głębsza. Dzięki temu woda nie będzie się rozchlapywać.
Wysokość montażu. Wysokość montażu umywalki nablatowej również nie jest bez znaczenia. Zbyt niska może stwarzać konieczność za głębokiego nachylania się. Umywalka nablatowa zamontowana za wysoko to z kolei problem związany ze spływaniem wody po łokciach. Optymalna wysokość montażu umywalki nablatowej to od 80 cm do 90 cm (w zależności od wzrostu dorosłego użytkownika).
Bateria. Baterię do umywalki nablatowej zamontuj 25–35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki. Wybierając baterię sztorcową, pamiętaj, że minimalna odległość od końca wylewki do dna umywalki to 17 cm. Idealnie, jeśli strumień wody trafiałby wprost do odpływu.
Ważne detale. Linię styku umywalki z blatem oraz ze ścianą możesz zasilikonować, chroniąc newralgiczne miejsca przed wnikaniem wilgoci. Niewielki odstęp przy ścianie ułatwi ci regularną pielęgnację umywalki i przestrzeni wokół.
Czytaj też: Remont łazienki KROK PO KROKU >>>
Małe umywalki nablatowe w łazienkach w stylu skandynawskim
Jeśli nie masz pomysłu na aranżację łazienki, zobacz nasze propozycje. Znajdziesz w niej zdjęcia pięknych łazienek w stylu skandynawskim, do których idealnie pasują umywalki nablatowe!
Autor: Mariusz Bykowski
Niewydumane, gustowne umywalki nadblatowe umieszczone na szafkach o prostym designie czyotwarty prysznic bez brodzika to rozwiązania niedrogie, a jednocześnie eleganckie.
Autor: Radosław Wojnar
Aranżację skandynawskiej łazienki charakteryzują - stonowane, jasne kolory, drewniana podłoga (dąb Linen, Kährs) i efektowna ściana z postarzanego dębu nad wanną oraz zabudowa na zamówienie w stylu vintage. Projekt łazienki: Ewelina Golinowska, EG PROJEKT
Autor: Marcin Czechowicz
Jasne drewno zostało upstrzone zakopiańskim motywem, misternie wyrzeźbionym i niezwykle urodziwym. To świetny pomysł na zaakcentowanie pochodzenia osób zamieszkujących mieszkanie lub sentymentu do regionu.