Umywalka nablatowa – modna i efektowna. Poznaj jej wady i zalety, wybierz najlepszy model i zaaranżuj z pomysłem – zdjęcia!

2024-07-09 8:49

Umywalki nablatowe są supermodne już paru ładnych lat. Nic dziwnego – efektownie zaprojektowane i zaaranżowane są ozdobą łazienki. Podkreślają jej styl i dodają pazura. Różnią się wielkością, kształtem, kolorem, materiałem. Radzimy więc, jaką wybrać, jak zamontować, by wygodnie z niej korzystać i jak sprawić, by stała się gwiazdą łazienkowej aranżacji!

Marzysz o łazience bez płytek? Zobacz, czym można je zastąpić: łazienka bez płytek na ścianach – porady, inspiracje, zdjęcia!

Spis treści

  1. Umywalka nablatowa – plusy i minusy
  2. Umywalka nablatowa – czy warto ją kupić?
  3. Umywalka nablatowa – z jakiego materiału ją wybrać?
  4. Umywalka nablatowa – jaki rozmiar wybrać, na jakiej wysokości ją zamontować?
  5. Umywalka nablatowa – jaką baterię wybrać?
  6. Umywalka nablatowa – jak ją zaaranżować?
Umywalka nablatowa – filmowa oprawa
Autor: fot.: B. Białorucki, styl.: K. Klepacka W efektownej łazience, w której motywem przewodnim są plakaty i grafiki filmowo-muzyczne związane z pasjami właścicieli strefę umywalkową stworzono, łącząc stare z nowym. Wiekowy bufet kupiony na aukcji internetowej został zabezpieczony przed wodą. Na nim stanęła płaska umywalka nablatowa (PuraVida, Duravit),a uzupełnia ją bateria podtynkowa (Bimax, Tres). Fazowane płytki zabezpieczają ścianę przed wodą.

Umywalka nablatowa – plusy i minusy

Umywalki nablatowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Bierze się ona przede wszystkim z tego, że projektanci prześcigają się, je tworząc. Różnorodność materiałów oraz form i kolorów sprawia, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Wszystkie mają wspólne zalety, bo łączy je:

  • łatwość montażu – wystarczy „postawić ” na blacie i podpiąć do instalacji;
  • obecność mebla czy też samego blatu, a z racji tego, że umywalka „stoi” na meblu lub samym blacie, zyskujemy dużo miejsca do przechowywania obok i pod spodem;
  • zróżnicowanie rozmiarów w ofercie daje możliwość zamontowania jej nawet w niewielkich łazienkach;
  • efektowne wzornictwo, które sprawia, że umywalka staje się centralnym punktem aranżacji, skupia na sobie uwagę;
  • możliwość wpisania w wystrój każdej łazienki – od retro po ultranowoczesną.

Umywalki nablatowe mają też wady. Decydując się na taki model, warto pamiętać o tym, że: 

  • wymaga więcej miejsca niż zwykła umywalka – choć na rynku są modele w najróżniejszych rozmiarach, także tych mini, trzeba zdawać sobie sprawę, że osadzenie na meblu czy blacie i montaż wymaga więcej przestrzeni;
  • korzystanie z umywalki nablatowej może sprawiać trudność dzieciom i osobom starszym, zwłaszcza jeśli misa jest głęboka, a sama umywalka np. ulokowana zbyt wysoko;
  • trudniej utrzymać je w czystości, bo trzeba myć misę także po zewnętrznej stronie (np. we wpuszczanych w blat robi się to sporadycznie). Nie jest też łatwe czyszczenie powierzchni na styku misy z blatem i wokół baterii sztorcowej, szczególnie jeśli miejsca jest mało;
  • umywalki te są też z reguły droższe od zwykłych i tych wpuszczanych w blat; a szafka czy blat potrzebne do montażu umywalki nablatowej muszą być dobrej jakości, co też z reguły wiąże się z wyższą ceną, by były odporne na wodę (częsty kontakt), zarysowania (odstawianie na blat akcesoriów).

Umywalka nablatowa – czy warto ją kupić?

Umywalka nablatowa okaże się praktycznym rozwiązaniem, jeśli wybierzesz model:

  • dobrej jakości (trwały, i np. w powłoką utrudniającą osadzanie się brudu i kamienia);
  • odpowiedniej wielkości (dostosowany proporcjonalnie do pomieszczenia i potrzeb domowników);
  • prawidłowo ją zamontujesz (trwały mebel czy blat, odpowiednia wysokość) i odpowiednio zamontujesz baterię (dobra wysokość i model, by uniknąć rozchlapywania się wody i wygodnie z niej korzystać).

Umywalka nablatowa – z jakiego materiału ją wybrać?

Obecnie umywalki nablatowe można kupić z różnych materiałów, ale do najtrwalszych należą te ceramiczne, kamienne, kompozytowe, stalowe czy miedziane. Szklane są bardziej narażone na uszkodzenia. Z kolei drewniane (bez zabezpieczenia przez producenta) wymagają częstej konserwacji, np. olejowania. Modele z żywicy syntetycznej jednolite oraz z dodatkiem kwarcu czy kamieni półszlachetnych (np. agatu) są efektowne, trwałe, lecz dosyć drogie.  

  • Umywalki nablatowe ceramiczne są najbardziej powszechne, w rozsądnym przedziale cenowym i uniwersalne. Świetnie sprawdzą się dosłownie w każdej aranżacji. Te wysokiej jakości są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i mogą służyć całe lata. Oprócz masowej produkcji na rynku można kupić ceramiczne modele z
  • Umywalki nablatowe kamienne czy kompozytu kamiennego to wyższa (i droższa) półka. Są bardzo wytrzymałe i odporne. Idealnie podkreślą wystrój łazienki np. w wyższym standardzie, każdej zaś dodadzą elegancji.
  • Umywalki nablatowe ze stali nierdzewnej to rozwiązanie do łazienek minimalistycznych i industrialnych, ale także w duchu eko czy scandi. Cechuje wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.
  • Umywalki nablatowe z miedzi często są wykonywane ręcznie, mogą być gładkie, młotkowane, wytłaczane we wzory itp. Zależnie od modelu sprawdzą się we wnętrzach etno, rustykalnych, eko, industrialnych itp.
  • Umywalki nablatowe z żywic syntetycznych mogą mieć różny skład, ewentualnie dodatkowo wzbogacony domieszkami, np. kwarcu. Są trwałe, ale główna ich zaleta polega na... wyjątkowym wzornictwie. Zachwycają mnogością form, barw i wzorów.
  • Umywalki nablatowe ze szkła mogą być bezbarwne – te są neutralne, dyskretnie uzupełniają aranżację łazienki – oraz kolorowe, które już awansują na miano dekoracji. Ich trwałość podlega ograniczeniu, mimo że to szkło hartowane. Łatwo się je czyści, lecz widać na nich każdą kropelkę i nawet najlżejszy osad z kamienia.
  • Umywalki nablatowe z drewna są rzadko spotykane w powszechnej ofercie,a le można je upolować (np. Woodvision, Viadurini, Svis Design). Wykonuje się je m.in. z drewna tekowego czy bukowego albo z monolitu dębu (wraz z blatem) i odpowiednio zabezpiecza. Rzemieślnicze umywalki z drewna często są tylko olejowane. Generalnie są trwałe i miłe w dotyku. O wiele łatwiej kupić umywalkę nablatową z imitacji drewna, np. Rea Wood. Najczęściej są wykonywane z ceramiki albo żywicy syntetycznej. Drewniane umywalki idealnie pasują do łazienek w stylu eko, japandi, orientalnym, zen.
Umywalka nablatowa – na tle czerni
Autor: M. Bykowski, styl.: K. Klepacka Lśniąca bielą geometryczna umywalka (Koło) stanęła na blacie z wiekowego drewna. Do gry barw i faktur włączają się także pomalowane na grafitowo cegły i tego samego koloru płytki (Marazzi), którymi obłożono zabudowę skrywającą rury. Świetnie sprawdza się w roli półki na podręczne kosmetyki. Na grafitowym tle delikatnie srebrzy się podtynkowa bateria (Tres). Intrygujący efekt uwypukla punktowe światło padające z betonowej osłony lampy (Aplomb).

Umywalka nablatowa – jaki rozmiar wybrać, na jakiej wysokości ją zamontować?

Wiadomo, że im umywalka jest większa, tym wygodniej z niej się korzysta. Nie można jednak przesadzić, bo nieproporcjonalnie duża albo mała w stosunku do wielkości łazienki będzie źle wyglądała, a poza tym nie miejsce na to pozwala. Jeśli umywalka jest w WC i ma służyć wyłącznie do mycia, wystarczy mała, o szerokości do 45 cm. Jeżeli będziemy przy niej wykonywać codzienne zabiegi toaletowe, powinna mieć co najmniej 55 cm szerokości. Optymalna wysokość montażu umywalki nablatowej zależy od naszego wzrostu oraz jej kształtu. Standardowo instaluje się ją na poziomie 80-90 cm, ale pamiętaj, że im wyższa misa, tym niżej powinna się znajdować, by wygodnie myło się w niej ręce. Trzeba też wziąć pod uwagę wzrost domowników. Najlepiej jest przed montażem ustawić ją na prowizorycznym blacie (choćby ustawionym na koziołkach) i dotąd robić przymiarki, podwyższając i obniżając blat, aż osiągnie się optimum dla wszystkich dorosłych domowników. Umywalka powinna być zamontowana minimum 5 cm od ściany i 3 cm od baterii nablatowej (jeśli taka zostanie wybrana), by łatwiej czyścić miejsca wokół niej, oraz z pozostawieniem po bokach choć 15 cm blatu (choć to bardzo mało), by można było cokolwiek postawić obok. Warto wiedzieć, że im bardziej płaska umywalka, tym powinna być większa (tylko głębokie mogą być malutkie). W przeciwnym wypadku woda będzie się rozchlapywać wokół niej.

Umywalka nablatowa – scandi z klimatem
Autor: IKEA Ta propozycja łączy funkcjonalność charakterystyczną dla stylu skandynawskiego z delikatną nutą vintage (wyposażenie IKEA). Biel ścian i mebli zestawiono z klasyczną podłogą z heksagonalnych płytek białych i czerwonobrunatnych. Fronty szafek podumywalkowych z frezowaniami nawiązują do mebli retro, ale już metalowe nóżki bliższe są tym z połowy XX wieku. Wpuszczane w blat umywalki z kołnierzami i sztorcowe baterie także stylizowane są na dawne. Kinkiety mocno modernistyczne zdają się mówić, że funkcja i prostota są najważniejsze. Obecność tkanin i roślin ociepla łazienkę, a czarne akcenty dodają jej charakteru.

Umywalka nablatowa – jaką baterię wybrać?

Mamy do dyspozycji różne rodzaje baterii, a od wyboru zależeć będą nie tylko technikalia, ale także wygląd strefy umywalkowej. Do wyboru są praktycznie dwie opcje: model sztorcowy, który montuje się albo na umywalce nablatowej z fabrycznie zrobionym otworem na baterie, albo obok umywalki w blacie, jeśli misa nie ma otworu. Można też wybrać baterię ścienną podtynkową. Ta wersja prezentuje się bardzo elegancko i jest łatwiejsza w sprzątaniu. Pamiętaj też, że bateria powinna być dobierana do wysokości umywalki nablatowej. Zaleca się, by była montowana 25-35 cm powyżej jej górnej krawędzi, a w przypadku baterii sztorcowych minimalna odległość od końca wylewki do dna misy powinna wynosić 17 cm.

Umywalka nablatowa – jak ją zaaranżować?

Umywalka nablatowa dosłownie nieograniczone możliwości kreacji! Zależnie od tego, z czego jest zrobiona, jaki ma kształt, kolor czy ma wzór itp. możesz wykorzystać ją do stworzenia aranżacji w dowolnym stylu i klimacie. O efekcie decyduje też rodzaj podstawy. Możesz umieścić ją na typowej szafce łazienkowej stojącej albo podwieszanej (lżej wygląda całość) albo zaadaptowanej. Stary bufet, konsolka, pomocnik czy nawet stół (można część obciąć!) także się sprawdzą. Czasem wystarczy blat podwieszany albo oparty na stelażu. Zainspiruj się, przeglądając nasze propozycje w galerii zdjęć. Pamiętaj tylko, że jeśli umywalka nablatowa jest osadzona na blacie, a nie na pełnym meblu, to trzeba zadbać o elementy wykończenia, czyli np. estetyczne wsporniki pod blat, pomalowana ściana itp. Nie mniej ważna jest także jakość syfonu – powinien być estetycznie wykonany.

Urządzasz łazienkę od nowa albo planujesz jej remont? Zobacz, jak ją urządzić w stylu boho albo w modnych szarościach i z dodatkiem drewna

Nasi Partnerzy polecają