Urządzamy łazienkę w małym domu

2007-05-10 2:00

Projektowanie łazienek w domu jednorodzinnym: przewodnik. Jaka powinna być łazienka w małym domu, aby zaspokajała różnorodne potrzeby domowników? Gdzie usytuować łazienkę, aby dostęp do niej był wygodny? Kiedy wystarczy jedna łazienka w domu, a kiedy powinno być ich więcej?

Modna łazienka
Autor: Materiały prasowe/Hansgrohe

Spis treści

  1. Projektowanie łazienek: łazienka przy wejściu do domu
  2. Projektowanie łazienek: łazienka w części dziennej
  3. Toaleta w domu: osobne WC
  4. Urządzanie łazienek na poddaszu lub pod schodami

Inaczej wygląda projektowanie łazienek w domu jednorodzinnym niż w bloku. W małym parterowym domu często można sobie pozwolić tylko na jedną łazienkę. Można zadowolić się takim rozwiązaniem, jeśli rodzina liczy nie więcej niż cztery osoby. Podpowiadamy czym kierować się podczas urządzania łazienek w domu i ile ich powinno być?

Projektowanie łazienek: łazienka przy wejściu do domu

Jeśli łazienka ma być bliżej wejścia do domu, drzwi do niej powinny być usytuowane w taki sposób, by nie były widoczne, gdy wchodzi się do domu. Jednak łazienka przy wejściu nie jest rozwiązaniem zbyt wygodnym dla domowników. Sypialnie są położone zwykle w głębi domu i wędrówki przez cały dom w piżamach nie będą należały do najprzyjemniejszych. Dlatego jeśli w domu ma być jedna łazienka, powinna ona być bliżej sypialni.

Projektowanie łazienek: łazienka w części dziennej

Łazienka w części dziennej - na przykład obok salonu - będzie wygodna dla wszystkich. Warto jednak dopilnować, by drzwi do WC były poza zasięgiem wzroku gości siedzących przy stole lub gawędzących przy lampce wina, na przykład w pobliżu kominka; i żeby każdy mógł tam wejść bez skrępowania nie odprowadzany wzrokiem reszty towarzystwa.

Toaleta w domu: osobne WC

Jeśli to możliwe, nawet w niedużym domu warto mieć osobne WC z małą umywalką. Toaleta w domu służy wtedy wszystkim przebywającym w części dziennej, dzięki czemu drugą łazienkę można usytuować bliżej sypialni. Goście nie będą musieli udawać się do bardziej prywatnej części domu, gdzie być może ktoś pracuje lub wypoczywa. Druga toaleta w domu oszczędzi też domownikom czas i nerwy podczas porannej bieganiny przed wyjściem do pracy.

Urządzanie łazienek na poddaszu lub pod schodami

W domu parterowym z poddaszem użytkowym łazienki umieszcza się często pod nachylonymi płaszczyznami dachu. projektując łazienki na poddaszu pod skosami można umieścić te urządzenia, z których korzystamy siedząc, to jest wannę i WC, ale tylko wtedy, jeśli można podejść do nich w pozycji wyprostowanej. Trzeba jednak pamiętać, że takie usytuowanie pomieszczeń zawsze zmniejsza komfort użytkowania łazienki. Korzystanie z wanny wymaga przyzwyczajenia do ostrożności podczas wchodzenia i wstawania. Niewielkie WC (osobna toaleta) na parterze można być usytuowana pod schodami. Wnętrze toalety w domu musi mieć jednak odpowiednią szerokość, a pochyłość sufitu nie może przeszkadzać w podejściu do miski. Jak zawsze, trzeba pamiętać o dobrej wentylacji.

Nasi Partnerzy polecają