15 pięknych zdjęć z umywalką w roli głównej. Zobacz jak urządzić wygodną strefę umywalki

2023-07-28 12:55

Jak zaaranżować strefę umywalki, by stała się komfortowa i efektowna, a łazienka dzięki niej zyskała styl? Przygotowaliśmy 15 inspiracji z modnymi umywalkami. Radzimy, jakie dobrać lustro, oświetlenie i baterię umywalkową, meble do łazienki. Podpowiadamy, jakie rozwiązania są najbardziej funkcjonalne i na co zwrócić szczególną uwagę. To ważne, bo tu właśnie zaczyna się i kończy każdy dzień.

Spis treści

  1. Rodzaje umywalek
  2. Baterie umywalkowe
  3. Jaka szafka podumywalkowa?
  4. Ściana przy umywalce
  5. Praktyczne wskazówki

Wybór odpowiedniej umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku warto wziąć pod uwagę, czy potrzebujemy umywalki do postawienia na blat, czy też umywalki meblowej. Następnie należy dobrać do niej baterię umywalkową i dopasować jej rozmiar do wielkości całego pomieszczenia. Należy pamiętać, że umywalka musi uwzględniać zarówno walory funkcjonalne, jak i estetyczne.

Rodzaje umywalek

To, na jaki typ umywalki się zdecydujemy, jest tak naprawdę kwestią naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że umywalki do postawienia na blat są bardziej wyeksponowane, przez co stanowią mocniejszy akcent w całej aranżacji. Model zaokrąglony doda przy tym naszej łazience lekkości i łagodności, z kolei prostokątny lub kwadratowy podkreśli jej nowoczesny, wyrazisty, industrialny sznyt. Szeroki wybór modeli sprawia, że z łatwością można wybrać produkt funkcjonalny i ergonomiczny, a do tego nowoczesny i atrakcyjny wizualnie.

Baterie umywalkowe

Powinny łączyć funkcjonalność i dobry styl. Do wyboru mamy:

  • baterie ścienne podtynkowe — najmodniejszy obecnie rodzaj armatury
  • baterie sztorcowe, czyli stojące — najbardziej popularne
  • baterie wolnostojące — wysokie baterie montowane w blacie łazienkowym
  • baterie jednouchwytowe — mają jedną dźwignię i głowicę mieszającą
  • baterie dwuuchwytowe — wyposażone w dwa pokrętła, jedno do regulacji wody ciepłej, drugie - do zimnej
  • baterie elektryczne, czyli bezdotykowe — najnowocześniejszy rodzaj
  • baterie ścienne — coraz mniej popularne, ale jeszcze spotykane

Istotny jest perlator napowietrzający strumień wody, dzięki czemu oszczędzamy wodę.

Masz małą łazienkę? Zobacz, jak ciekawie można urządzić małą łazienkę w bloku. Ta przeszła dużą metamorfozę

Jaka szafka podumywalkowa?

Szafka pod umywalkę powinna sprostać specyficznym warunkom, jakie panują w łazience – zmianom temperatury i sporej wilgotności. Lepiej więc nie przenosić tu mebli przeznaczonych do innych pomieszczeń. Jeśli chcesz, by szafka służyła wiele lat, wybierz zabezpieczoną specjalnym wodoodpornym lakierem. W przypadku mebli z płyt drewnopochodnych zwróć uwagę na jakość wykończenia, by wilgoć nie wnikała do środka. Ważne są też okucia – nie mogą rdzewieć.

Ściana przy umywalce

Istnieje wiele sposobów na wykończenie ściany w strefie umywalki. Najpopularniejszym rozwiązaniem i bardzo praktycznym są oczywiście płytki ceramiczne. Można ściany pomalować farbą, oczywiście przeznaczoną do łazienki, udekorować tapetą, a nawet lustrem, choć to rozwiązanie jest kłopotliwe, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Można położyć okładziny jedynie w tzw. strefie mokrej, czyli przy umywalce, wannie lub prysznicu.

A może planujesz wynająć mieszkanie? Podpowiadamy, jak urządzić uniwersalną łazienkę w mieszkaniu na wynajem

Praktyczne wskazówki

Przy umywalce będzie można swobodnie się poruszać, gdy zostawisz przed nią ok. 100x70 cm wolnej przestrzeni. Minimalna odległość między umywalką a ścianą, kabiną prysznicową albo bidetem wynosi 30 cm. Taki sam minimalny dystans zachowaj również między dwiema umywalkami. Na niewielkim metrażu misę możesz usytuować nawet w odległości 5 cm od wanny, pod warunkiem że jest ona typowej wielkości. Do mniejszej byłby utrudniony dostęp. Umywalkę wiesza się na ogół 80-85 cm od podłogi. Lepiej jednak dopasować tę wysokość do wzrostu domowników.

Łazienka
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Na zdj. wnętrze zaprojektowane przez studio Decoroom, decoroom.eu

Chociaż w polskich domach króluje biała armatura, stajemy się coraz odważniejsi i stawiamy nie tylko na nietuzinkowy design, ale też kolor. Oto 10 cudnych wzorów!

Nasi Partnerzy polecają