Waga łazienkowa. Jak wybrać dobrą wagę domową?
Waga łazienkowa pozwala kontrolować masę ciała oraz inne parametry świadczące o tym, że utrzymujemy się w dobrej kondycji (np. zawartość tłuszczu w organizmie). Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej, by posłużyła nam jak najdłużej?
Spis treści
- Waga łazienkowa i jej rodzaje
- Jakie funkcje może pełnić waga łazienkowa?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej?
- Jak ważyć się w domu?
Nowoczesne wagi łazienkowe znacznie różnią się od tych, które jeszcze kilkanaście lat temu gościły w naszych łazienkach. Nie zawsze przypominają one już podest, na który wchodzimy, by wskaźnik pokazał nam, ile ważymy kilogramów. Współczesne wagi domowe mogą być bardzo profesjonalne i informować nas o tym, jaka jest zawartość wody i tłuszczu w organizmie, zapamiętywać nasze pomiary i porównywać je na przestrzeni czasu.
Waga łazienkowa i jej rodzaje
Wagi łazienkowe dzielą się na mechaniczne i elektroniczne. Czym one się różnią i którą wybrać?
Waga mechaniczna – to klasyczna waga, którą opisywaliśmy na początku artykułu. Pokazuje tylko jeden podstawowy parametr – masę ciała. Jej plusem jest to, że jest tania i działa bez zasilania. Waga mechaniczna doskonale sprawdzi się w domu osób starszych, którym zależy tylko na tym, by kontrolować liczbę kilogramów.
Waga elektroniczna – to nowoczesna waga wyposażona w wyświetlacz, który pokazuje nam nie tylko masę ciała, lecz także inne wskaźniki, m.in. zawartość wody, tłuszczu czy tkanki mięśniowej w organizmie. Najnowocześniejsze modele wag elektronicznych posiadają również pamięć wewnętrzną, która zapamiętuje nasze pomiary, analizuje je i porównuje. Dzięki funkcji Bluetooth można przesyłać dane do innych urządzeń, np. smartfona. Tego typu waga polecana jest osobom, które dbają o kondycję fizyczną, ćwiczą, zdrowo się odżywiają i chcą monitorować parametry ciała. Minusem wagi elektronicznej jest jej cena – nowoczesne modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
.. Wybieramy wagę kuchenną >>>
Jakie funkcje może pełnić waga łazienkowa?
Nowoczesna waga łazienkowa dokonuje bardzo dokładnych pomiarów, które jeszcze niedawno mogliśmy poznać wyłącznie w trakcie wizyty u dietetyka. Dziś we własnym domu możemy określić parametry ciała, choć pamiętajmy, że żadne urządzenie nie zastąpi nam konsultacji ze specjalistą.
Waga łazienkowa informuje nas o:
- aktualnej masie ciała;
- zawartości tkanki mięśniowej w organizmie – to funkcja, która sprawdzi się u sportowców, kulturystów i osób dbających o tężyznę fizyczną;
- zawartości wody w organizmie – funkcja, która przyda się wszystkim mającym problem z odkładaniem się wody w organizmie;
- zawartości tłuszczu w organizmie – funkcja przydatna osobom, które dbają o zdrową dietę;
- zapotrzebowaniu kalorycznym.
Inne ciekawe funkcje nowoczesnej wagi łazienkowej:
- dokonuje pomiaru masy kostnej – to parametr ważny raczej dla specjalistów;
- zapamiętuje nasze pomiary i porównuje je na przestrzeni czasu – nowoczesne wagi wyposażone są we wzorce, z którymi porównują nasze wyniki. Dzięki temu wskazują nam, czy znajdujemy się w granicach normy.
.. Jak urządzić domową siłownię? >>>
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej?
Przy wyborze nowoczesnej wagi domowej oprócz funkcjonalności i ceny warto uwzględnić również na inne rzeczy:
- zakres pomiaru – przed zakupem warto sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie urządzenia;
- czułość pomiaru – jeśli chcemy, by waga informowała nas o parametrach naszego ciała (zgodnie z którymi zamierzamy ćwiczyć), przeczytajmy najpierw, jaką ma czułość pomiaru;
- wykonanie – waga może być wykonana z plastiku, szkła, metalu albo... drewna. Jeśli chcemy postawić ją na podłodze w łazience, możemy dopasować urządzenie do wystroju pomieszczenia;
- zasilanie – wagi elektroniczne potrzebują źródła zasilania. Jeśli wiemy, gdzie postawimy urządzenie, pamiętajmy, że powinien znajdować się tam kontakt. Oczywiście mamy też wagi zasilane bateriami.
Jak ważyć się w domu?
Niezależnie od tego, jakie wybierzemy urządzenie, pamiętajmy o kilku wskazówkach:
1. Na wagę powinniśmy stawać rano podczas wizyty w toalecie. Ważmy się przed śniadaniem, a nie po posiłku.
2. Pomiaru dokonujmy jeden raz w tygodniu.
3. Kobiety powinny pamiętać, że waga może zależeć od kobiecego cyklu – niektóre panie mają tendencję do gromadzenia wody w organizmie przed miesiączką i mogą wtedy przybierać na wadze nawet do 2 kilogramów.
Autor: mat. pras. Bimago
Efekt głębi zapewni fototapeta przestrzenna.
Autor: archiwum
Grunt to dobry pomysł! Przedłużony blat przy umywalce łączy się z wnęką, w której umieszczono pralkę. To rozwiązanie świetnie wpisuje sie w industrialny klimat łazienki. Projekt wnętrza: Red Cube DesignZdjęcia: Mateusz Torbus/ Fotograf gdy brakuje miejsca na schowek - przedłuż blat przy umywalce i zrób wnękę na sprzęt
Autor: materiał prasowy
Akcesoria Terazzo marki Bloomingville wykonane z lastryko, materiału niegdyś bardzo popularnego jako wykończenie podłóg.