Wanna akrylowa: właściwości, zalety, wady, użytkowanie
Wanna akrylowa cieszy się w Polsce największą popularnością. Wanny akrylowe mogą mieć wymyślne kształty i łatwo je utrzymać w czystości. Jakie są wady i zalety wanien akrylowych?
Spis treści
- Jakie są zalety wanien akrylowych?
- Jakie są wady wanien akrylowych?
- Wanna akrylowa wolnostojąca
- Wanna akrylowa narożna
- Wanna stalowa czy akrylowa?
- Czy warto kupić wannę akrylową?
Wanny akrylowe mają mnóstwo zalet. Nic dziwnego, że kupujemy je o wiele chętniej niż wanny emaliowane czy stalowe. Wynika to przede wszystkim z komfortu ich użytkowania, ale również z tego, że łatwo przestrzegać w nich zasad higieny. Co warto wiedzieć o wannach akrylowych?
Akryl to tworzywo sztuczne, które jest bardzo plastyczne. To pozwala formować z niego różne kształty (np. podłokietniki czy siedziska). Wanny akrylowe nie muszą więc być podłużne: mogą być wolnostojące, owalne, kwadratowe, narożne. Dzięki temu pasują do niemal każdej aranżacji łazienki.
Jakie są zalety wanien akrylowych?
- są łatwe do czyszczenia – wannę akrylową wystarczy umyć środkiem czyszczącym (naturalnym bądź chemicznym) do mycia armatury łazienkowej, by cieszyć się jej blaskiem. Czyszczenie jej po każdym skorzystaniu z kąpieli pozwala na długie lata zachować biel wanny;
- są gładkie – dzięki temu szybko i łatwo się je czyści;
- są przyjemne w dotyku – wanny akrylowe nie są tak zimne, jak wanny stalowe, co pozwala w pełni cieszyć się kąpielą;
- mają „ciepłą powierzchnię” – dzięki temu dłużej utrzymują temperaturę wody;
- są dźwiękochłonne – wygłuszają strumień wody lejącej się do wanny;
- są odporne na odbarwienia – właściwości tej nie mają m.in. wanny emaliowane, które mogą żółknąć z biegiem lat;
- są odporne na uszkodzenia – wanny akrylowej nie da się „uszczerbić”, nawet gdy upuścimy na nią ciężki przedmiot (np. flakon perfum).
Jakie są wady wanien akrylowych?
- słaba stabilizacja – wannę akrylową trzeba zamontować na specjalnym stelażu. Powinna również mieć obudowę;
- czyszczenie chemicznymi środkami – wanny akrylowej nie warto czyścić proszkami ściernymi, bo mogą one z czasem porysować powierzchnię wanny. Lepiej korzystać z mleczek, płynów naturalnych lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Można również kupić specjalną pastę polerską.
Wanna akrylowa wolnostojąca
Wanny akrylowe wolnostojące cieszą się teraz olbrzymią popularnością. Wprowadzają lekkość do aranżacji łazienki i pozwalają zamienić to pomieszczenie w domowe SPA. Są piękne, ale niestety drogie – zakup takiej wanny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Wanny wolnostojące mogą mieć rozmaite kształty oraz dodatkowe funkcje, np. hydromasaż czy bicze wodne. Mogą być również stylizowane na lata przedwojenne, ale wtedy niestety ceny są jeszcze wyższe i sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
.. Wybieramy wannę z hydromasażem >>>
Autor: Marcin Czechowicz
Wanna wolnostojąca retro w niezbyt dużej łazience. Wanna umieszczona jest wzdłuż dłuższej ściany, wygflada lekko i stylowo
Wanna akrylowa narożna
Wanny akrylowe narożne są często asymetryczne. Dzięki nietypowym kształtom zmieszczą się nawet w małych łazienkach. Wanny narożne mogą być wyposażone w schodki, podłokietniki czy podgłówki, które umożliwiają korzystanie z wanien osobom starszym czy dzieciom. Nie są drogie – kupimy je już za kilkaset złotych.
Wanna stalowa czy akrylowa?
Alternatywą dla wanny akrylowej może być wanna stalowa. Nowoczesne wanny stalowe również są odporne na uszkodzenia i odbarwienia, ale nie mają innych zalet wanien akrylowych. Szybciej tracą ciepło, nie tłumią dźwięku lejącej się wody. Nie mają też tak różnych kształtów, dlatego nie sprawdzą się w wymyślnej aranżacji łazienki czy w nowoczesnym pokoju kąpielowym.
.. Łazienka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Czy warto kupić wannę akrylową?
Wanna akrylowa to dobry wybór. Można ją dopasować do niemal każdej łazienki i łatwo ją utrzymać w czystości. Jeśli będziemy ją pielęgnować odpowiednimi środkami, posłuży nam przez długie lata.
Autor: Mariusz Bykowski
Wanna wolnostojąca efektownie obudowana mozaiką
Autor: Marcin Grabowiecki
Na całej szerokości ściany zawisło lustro sięgające sufitu. Optycznie powiększa przestrzeń łazienki.
Autor: Mariusz Bykowski
W minimalistycznym wnętrzu dominują duże płaszczyzny bieli i betonu. Dwie ściany na całej wysokości są pokryte lustrami, które optycznie powiększąją przestrzeń.