Wanna narożna: wszystko o wannach narożnikowych. Porady projektowe
Wanna narożna to ergonomiczne rozwiązanie i optymalne wykorzystanie przestrzeni. Stanowi często alternatywę dla wanny prostokątnej, której usytuowanie w małych łazienkach może uniemożliwić nam dostęp do okna albo wygodne rozmieszczenie pozostałych urządzeń sanitarnych. Duża różnorodność kształtów i wymiarów wanien narożnikowych sprawia, że wpisują się nawet w rzuty trudnych do aranżacji łazienek.
Spis treści
- Wanna narożnikowa lewa czy prawa – dostępne kształty
- Wanna narożna – koszt, wymiary i warianty
- Wanna narożna z obudową
- Wanna narożna z siedziskiem, parawanem, hydromasażem
- Wanna narożnikowa – praktyczne porady
Wanna narożnikowa lewa czy prawa – dostępne kształty
Wyróżniamy wanny narożne symetryczne, czyli takie, których boki sąsiadujące ze ścianami są tej samej długości, oraz wanny narożnikowe asymetryczne (różne długości). Te ostatnie są dostępne zawsze w dwóch wariantach – wanny narożne asymetryczne lewe oraz prawe. Najpopularniejsze wanny narożne mogą mieć zatem jeden bok krzywoliniowy (łukowy) oraz dwa lub trzy boki przystające do ścian łazienki. W sprzedaży dostępne są także mniej typowe rozwiązania – wanny narożne na rzucie pięciokąta, wanny narożnikowe, które mają dwa boki przystające do ściany oraz wyeksponowany kształt owalny, i inne.
.. Wanna wolnostojąca – co wybrać? Przewodnik zakupowy >>>
Wanna narożna – koszt, wymiary i warianty
Za wannę narożną w markecie budowlanym zapłacimy od około 400 zł do 1600 zł. W sprzedaży internetowej oraz sklepach stacjonarnych z urządzeniami sanitarnymi znajdziemy wanny, których górna granica ceny jest trudna do ustalenia – koszt wanny narożnej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najtańsze i najpopularniejsze są wanny narożnikowe wykonane z akrylu sanitarnego. Za wanny narożnikowe stalowe zapłacimy od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych. Ich zaletą jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku urządzeń sanitarnych dostępne są również mniej popularne wanny narożne wykonane z materiałów kompozytowych, konglomeratu czy kamienia.
Najmniej miejsca w łazience zajmują wanny narożnikowe o wymiarach: 75 x 140 cm oraz symetryczne 120 x 120 cm. Największą powierzchnię mają wanny narożne dwuosobowe – 180 x 120 cm, które umożliwiają kąpiel dwóm osobom jednocześnie.
Wanna narożna z obudową
W zestawie z wanną narożną możemy zakupić obudowę systemową, wykonaną najczęściej z tego samego rodzaju materiału co wanna – np. akrylu sanitarnego. Dostępne są również obudowy z polistyrenu termiczno-akustycznego, które utrzymują temperaturę nagrzanej wody oraz tłumią dźwięk plusku wody. Na obudowy tego rodzaju możemy mocować płytki, np. mozaikę. W łazience zaaranżowanej w relaksacyjnym stylu SPA – z płytkami drewnopodobnymi, dużą ilością zieleni i naturalnego drewna, sprawdzi się obudowa wanny narożnej wykonana z drewna tekowego.
Wanna narożna z siedziskiem, parawanem, hydromasażem
Wanny narożnikowe z siedziskiem mają wyprofilowany kształt – miejsce do siedzenia. Do niektórych modeli możemy zakupić uchwyty, które – zwłaszcza osobom starszym – pomagają wstać z wanny.
Wanna z parawanem stanowi zaś kompromis pomiędzy wanną a brodzikiem. Parawan zabezpiecza pomieszczenie łazienki od ochlapania wodą w trakcie użytkowania prysznica.
Wanny narożne z hydromasażem oferują funkcję masażu za pomocą dysz ze strumieniem wody pod ciśnieniem.
.. Wszystko o wannach z hydromasażem >>>
Wanna narożnikowa – praktyczne porady
- Symetria wprowadza harmonię do wnętrza. Jeżeli rzut łazienki umożliwia nam umiejscowienie wanny narożnikowej, a dodatkowo jest to miejsce eksponowane – widoczne po wejściu, warto zastosować wannę narożną symetryczną.
- W małych łazienkach wanna narożnikowa może okazać się najlepszym rozwiązaniem, zajmującym niewiele miejsca. Jeśli chcemy sprawdzić, czy wybrany przez nas model zmieści się do łazienki z pozostałymi urządzeniami sanitarnymi, warto na dużym arkuszu (np. papieru pakowego) odrysować w sklepie kształt krzywizny wanny oraz długości boków. Tak przygotowany szablon sprawdzamy na podłodze naszej łazienki.
Autor: Mariusz Bykowski
W minimalistycznym wnętrzu dominują duże płaszczyzny bieli i betonu. Dwie ściany na całej wysokości są pokryte lustrami, które optycznie powiększąją przestrzeń.
Autor: Mariusz Bykowski
Wanna wolnostojąca efektownie obudowana mozaiką
Autor: Marcin Grabowiecki
Na całej szerokości ściany zawisło lustro sięgające sufitu. Optycznie powiększa przestrzeń łazienki.