Wanna: wymiary. Wysokość wanny, szerokość, długość – co jest ważne?

2019-09-03 18:50

Wymiary wanny to jeden z czynników wpływających na ergonomię i komfort korzystania z tego urządzenia sanitarnego. Prawidłowy kształt i forma wanny ułatwia jej użytkowanie – branie kąpieli, prysznica, relaks, korzystanie z wyprofilowanego siedziska, a także mycie samej wanny – szczególnie w przypadku osób starszych i z niepełnosprawnością. Wysokość, szerokość i długość wanny mogą polepszać funkcjonalność łazienki, korygować jej proporcje – szczególnie wówczas, gdy jest ona małym pomieszczeniem.

Luksusowa wanna, Covet House
Autor: Materiały prasowe / Covet House

Spis treści

  1. Wysokość wanny
  2. Wanna wolnostojąca – wysokość
  3. Szerokość wanny
  4. Długość wanny a wzrost

Wysokość wanny

Wymiary wanien są różne w poszczególnych modelach. Przykładowa wysokość wanny mierzonej od spodu do górnej krawędzi wynosi 42 cm, a jej głębokość wewnętrzna to 40 cm. Stelaż i regulowane nóżki do wanny umożliwiają dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika (jego wzrostu, sprawności oraz stanu zdrowia) wysokości, na której wanna ma się znajdować. Standardowo nóżki do wanny mają wysokość regulowaną w zakresie około 11-19 cm. Optymalna wysokość, na jakiej powinna znaleźć się górna krawędź zamontowanej wanny, wynosi 60 cm mierzone od wykończonej posadzki łazienki.

W łazienkach na poddaszu użytkowym wanna może znajdować się bezpośrednio przy ściance kolankowej, pod skosem (jeśli ścianka jest wysokości np. 120 cm) lub nieznacznie odsunięta od niej (w przypadku niskiej ścianki kolankowej). Istotne jest, aby wychodząc z wanny, użytkownik nie uderzył się w głowę. Powinno zapewnić się również przynajmniej 45 cm od osi wanny do ściany (aby nie uderzyć się łokciem). Przestrzeń pomiędzy wanną a ścianą możemy zabudować, tworząc półkę na kosmetyki, świece, ręczniki.

..  Jaka wanna do łazienki? Niezbędnik kupującego >>>

Wanna wolnostojąca – wysokość

Jeżeli powierzchnia łazienki lub pokoju kąpielowego umożliwia umiejscowienie wanny wolnostojącej, warto ulokować ją w dobrze wyeksponowanym miejscu – na przykład w strefie widocznej bezpośrednio po wejściu do pomieszczenia. Wanny wolnostojące charakteryzuje niebanalna forma. Mogą one przybrać kształt łódki, misy, liścia. Popularne są organiczne i owalne formy. Wysokości wanien wolnostojących są różne, zależą od modelu producenta, ale wahają się pomiędzy 60 a 75 cm. Niektóre modele o łódkowatej formie mają obniżoną środkową część, aby ułatwić wejście do wanny.

Nóżki do wanny o regulowanej wysokości maskujemy za pomocą obudowy. Inaczej jest w przypadku wanien wolnostojących – najczęściej pozbawionych nóg, mających kształt balii lub misy spoczywającej bezpośrednio na posadzce. W łazience w stylu retro, glamour albo eklektycznym sprawdzi się wanna na ozdobnych nogach (na przykład przypominających lwie łapy).

Szerokość wanny

Szerokość wanny, czyli jej krótszy bok, to przeważnie wymiar w zakresie od 69 do 140 cm. W przypadku szerszych wanien, aby umyć jej wnętrze, konieczne jest wejście do środka urządzenia sanitarnego. Gdy wanna znajduje się bezpośrednio przy ścianie, powinniśmy wyznaczyć przestrzeń przynajmniej 100 cm od drugiego brzegu wanny do przeciwległej ściany, aby można było zapewnić swobodę ruchów przy wychodzeniu z wanny oraz jej myciu.

Długość wanny a wzrost

W sprzedaży dostępne są wanny o długości od 100 do 190 cm. W małych łazienkach zakup krótkiej wanny może okazać się koniecznością. Użytkownik podczas kąpieli ma zgięte nogi. Większy pokój kąpielowy zapewnia więcej możliwości aranżacyjnych. Jeśli możemy pozwolić sobie na dłuższą wannę – długości na przykład 190 cm – będzie ona miejscem relaksu po całym dniu. Umożliwi swobodne położenie się nawet wyższym użytkownikom.

Wysokość, szerokość i długość wanny określają również pojemność napełnienia wyrażaną w litrach. Najmniejsze wanny mają pojemność 67 litrów. Największe: 530 litrów. W przypadku długiej, ale wąskiej łazienki korzystne jest optyczne skrócenie pomieszczenia poprzez umiejscowienie wanny na krótszej ścianie.

..  Wanna akrylowa: poznaj jej właściwości >>>

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku