Wanna z hydromasażem: jacuzzi w łazience. Rodzaje, montaż, masaż
Wanna z hydromasażem to sposób na domowe SPA. Dzięki wannie do hydromasażu łazienka, nawet mała, może stać się miejscem relaksu po męczącym dniu. Wanny z hydromasażem potocznie zwane są „jacuzzi” od nazwy firmy, która opatentowała to rozwiązanie i jako pierwsza wprowadziła na rynek ten rodzaj wanien. Zobacz, jakie dostępne są w sprzedaży wanny, jaki można wybrać masaż, jak działają, jak wygląda montaż i czyszczenie takich wanien.
Spis treści
- Wanna z hydromasażem: masaż wodny i wodno-powietrzny
- Wanna z hydromasażem: masaż powietrzny
- Wanna z hydromasażem: sterowanie
- Wanna z hydromasażem: wyposażenie dodatkowe
- Wanna z hydromasażem: montaż
- Wanna z hydromasażem: zabezpieczenia
- Wanna z hydromasażem: czyszczenie i konserwacja
- Wanna z hydromasażem wieloosobowa: typu SPA
- Jak urządzić łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ
Wanna z hydromasażem to luksusowe wyposażenia łazienki, dla tych, którzy lubią długie i relaksujące kąpiele. Ale zanim zdecydujemy się na montaż jacuzzi w łazience, warto poznać jak są one zbudowane, jaki rodzaj masażu oferują i jak należy je prawidłowo konserwować. Warto wiedzieć, że użytkowanie wanny z hydromasażem jest droższe i bardziej skomplikowane od zwykłych wanien. Najprostszą formą masażu wodnego jest zwykły prysznic, ale o wiele więcej możliwości daje kąpiel w wannie z hydromasażem. Oto rodzaje masażu, które możemy mieć we własnej łazience: można rozróżnić masaż wodny, wodno-powietrzny lub powietrzny.
Zobacz: Domowe SPA – zadbaj o dobry nastrój w łazience >>>
Wanna z hydromasażem: masaż wodny i wodno-powietrzny
W trakcie masażu wodnego i wodno-powietrznego strumienie wody powstające w specjalnych dyszach (tzw. jetach), umieszczonych w ściankach wanny, docierają do ciała kąpiącej się osoby. Dodatek powietrza powoduje zwiększenie ciśnienia strumienia wody i dotlenia skórę. Liczba dysz w takiej wannie z hydromasażem jest uzależniona od wielkości i kształtu wanny. Niektóre wanny z hydromasażem mają specjalnie wytłoczone zagłębienia, w których montuje się dysze w taki sposób, aby nie przeszkadzały podczas kąpieli. Zwykle montuje się od 4 do 12 dysz – w zależności od wielkości wanny. Dysze mogą być nastawne, co pozwala ukierunkować strumień wody na określone partie ciała. Zamykane zaś dają możliwość uniknięcia masażu wybranej (np. bolącej) części ciała. Rozmieszczenie dysz do masażu w ściankach wanny jest bardzo ważne, gdyż decyduje o masażu konkretnych partii ciała: karku, pleców i ramion, bioder, łydek i stóp. Masaż pleców może odbywać się za pomocą jednej dużej dyszy i czterech mniejszych umieszczonych wokół niej w oparciu wanny. Do masażu okrężnego karku służy dysza turbinowa. Niektóre firmy montują dysze w miejscach wskazanych przez klienta. Należy jednak pamiętać, że rozmieszczenie dysz proponowane przez producenta nie jest przypadkowe. Jest poparte badaniami, obliczeniami i nie powinno się go pochopnie zmieniać. Gdy chcemy korzystać z wanny z masażem w celach leczniczych, najlepiej poradzić się fizykoterapeuty. Specjalista podpowie, gdzie powinny być umieszczone dysze, określi parametry strumienia wody oraz czas kąpieli.
Wodę do dysz dostarcza agregat pompowy (czyli pompa z silnikiem elektrycznym). Pompa zasysa wodę z wanny przewodem ssącym, zakończonym specjalnym otworem wlotowym i wtłacza ją przez dysze z powrotem do wnętrza wanny. Przewody, którymi płynie woda, są wykonane ze sztywnych lub giętkich (karbowanych) rur z PVC. Dobry agregat pompowy pracuje cicho. Może być chłodzony wodą kąpielową, co sprawia, że jest ona systematycznie podgrzewana. Najczęściej spotyka się agregaty o mocy około 1 kW, a przy dużych wannach 1,5 kW.
Polecamy: Wybieramy baterie łazienkowe. Na co zwracać uwagę przy zakupie? PORADNIK >>>
Wanna z hydromasażem: masaż powietrzny
Masaż powietrzny (tzw. perełkowy) wspomaga hydromasaż i odbywa się za pomocą drobniutkich bąbelków powietrza. Jest to masaż delikatny, typowo relaksujący. Spotyka się tu dwa rozwiązania stosowane w wannach – powietrze może być wtłaczane w postaci drobnych pęcherzyków przez dysze lub przez perforowane dno wanny. Wanny, w których sprężone powietrze wydostaje się otworkami, mają podwójne dno. W przestrzeni między nimi znajdują się kanały zapewniające równomierne rozprowadzanie powietrza. Wanny z dyszami powietrznymi powinny mieć odpowiednio grube i wytrzymałe dno.
Powietrze do masażu powietrznego jest wtłaczane przez kompresor, umieszczony pod wanną. Powietrze to może być podgrzewane (nagrzewnicą) lub niepodgrzewane. W niektórych systemach strumienie pęcherzyków powietrza mogą pulsować płynnie lub skokowo między minimalnym a maksymalnym ich natężeniem.
Przeczytaj też: Urządzanie łazienki: wanny dla każdego >>>
Wanna z hydromasażem: sterowanie
W najprostszych modelach wanien z hydromasażem sterowanie aparaturą do masażu jest ręczne. Pompa jest włączana i wyłączana za pomocą przycisku pneumatycznego. Droższe modele wanien sterowane są elektronicznie – za pomocą wyłączników sensorowych. Mogą być wyposażone również w programatory, dzięki którym ustawia się zmieniające się w trakcie kąpieli parametry masażu (intensywność strumienia, ciśnienie wody, czas, strumień pulsujący lub stały, temperaturę wody wypływającej z dysz). Dodatkowo w wannach z masażem powietrznym reguluje się przepływ i pulsację powietrza.
Nie przegap: Łazienka na poddaszu, czyli relaks pod skosami >>>
Wanna z hydromasażem: wyposażenie dodatkowe
Wanna z hydromasażem może mieć podwodne oświetlenie halogenowe, układ zamykająco-przelewowy, urządzenie do podgrzewania wody kąpielowej i powietrza do masażu perełkowego, do osuszania przewodów i dysz po skończonej kąpieli oraz usuwania resztek pokąpielowych, a także system dezynfekcji – stosowany najczęściej w wannach znajdujących się w hotelach, zakładach leczniczych, gabinetach itp. Razem z wanną z hydromasażem można kupić luksusową baterię, montowaną na obrzeżu wanny. Bateria, jak i inne detale (uchwyty, korek, pokrętło przelewu) mogą być pozłacane. Niektóre wanny z hydromasażem mają dno wykonane w wersji antypoślizgowej.
Zobacz również: Domowe spa. Jak urządzić łazienkę, w której się zrelaksujesz? >>>
Autor: Mariusz Bykowski
Na aranżację łazienki składają się pastele, wyraziste wzory płytek, czerń i świeże kwiaty. Na ich tle widzimy wolnostojącą wannę, której towarzyszy złoty stolik. Wysokie, szerokie lustro powiększa wnętrza i odbija w sobie wannę.
Wanna z hydromasażem: montaż
Wanny z hydromasażem są ustawiane na specjalnych stelażach aluminiowych lub na nóżkach. Ze względu na drgania, jakie powstają w trakcie hydromasażu, obudowa wanny nie powinna być sztywno połączona ze ścianą lub z podłogą. Przód wanny z hydromasażem jest osłonięty panelem, który w razie potrzeby można zdjąć i dostać się do pompy i przewodów. Można też zagłębiać wanny w podłodze, zawsze jednak trzeba pamiętać o możliwości dostania się do urządzeń i zapewnieniu wentylacji przestrzeni pod wanną.
Przed zainstalowaniem wanny z hydromasażem we własnej łazience wskazana jest konsultacja z fachowcem, który określi, jakie wymagania musi spełniać instalacja elektryczna i wodociągowa, aby bez problemu podłączyć taką wannę. Dobrze też, jeśli o zamiarze zamontowania wanny z hydromasażem wie architekt projektujący dom. Podłączenie wanny z hdromasażem do instalacji elektrycznej najlepiej powierzyć osobie z serwisu lub uprawnionemu elektrykowi. Przy nieumiejętnym podłączeniu urządzeń elektrycznych (dotyczy to szczególnie wanien produkowanych za granicą), łatwo można uszkodzić skrzynkę sterującą.
Przeczytaj również: Jaką wybrać wannę: wideo. Kupujemy wanny >>>
Wanna z hydromasażem: zabezpieczenia
Większość wanien z hydromasażem ma czujniki poziomu wody. Hydromasaż można uruchomić dopiero wtedy, gdy dysze są przykryte wodą. Wcześniejsze włączenie hydromasażu grozi zalaniem łazienki strumieniami wody o bardzo dużej sile. System wyłącza się samoczynnie po pewnym czasie, na wypadek, gdyby osoba kąpiąca się zasnęła w wannie. Innym zabezpieczeniem może być:
- zerowanie pompy wodnej i ramy aluminiowej,
- izolacja ochronna kompresora i skrzynki elektronicznej,
- maksymalne napięcie elementów w bezpośrednim zasięgu kąpiącego się – 12 V prądu stałego,
- odpowiedni stopień ochrony silnika pompy,
- dostateczna odległość pompy od otworu ssącego, uniemożliwiająca wciągnięcie włosów.
Instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu powinna mieć zamontowany wyłącznik różnicowo-prądowy.
Zobacz też: SYPIALNIA z wanną: wygodne rozwiązanie w aranżacji sypialni >>>
Wanna z hydromasażem: czyszczenie i konserwacja
Przewody, którymi pompa zasysa i tłoczy wodę, powinny być ułożone z takim spadkiem, aby znajdująca się w nich woda mogła spłynąć do kanalizacji. Także pompa, po zakończeniu kąpieli, powinna być opróżniana z wody. Jeśli wanny z hydromasażem nie są całkowicie odwodnione, w zalegającej wodzie rozwijają się glony i bakterie, które zanieczyszczają wodę używaną do kąpieli. Dlatego producenci zalecają okresową dezynfekcję systemów masażu w wannach. Do wody w wannie dodaje się zalecany przez producenta środek i uruchamia obieg wody na kilka minut, następnie opróżnia się wannę. Dozownik płynu może być wbudowany, wtedy czyszczenie odbywa się automatycznie. Po każdej kąpieli w wannie z hydromasażem należy przedmuchać kanały powietrzne (masaż powietrzny), by osuszyć i usunąć zanieczyszczenia. Niektóre wanny mają układy automatycznego osuszania kanałów powietrznych po zakończonej kąpieli. Niektóre firmy oferują specjalny system spłukiwania wanny, który oczyszcza elementy hydromasażu z resztek pokąpielowych.
Polecamy także: Czarna wanna w łazience >>>
Wanna z hydromasażem wieloosobowa: typu SPA
Wanny z hydromasażem wieloosobowe są formą pośrednią między wanną a basenem. Umożliwiają kąpiel kilku osobom jednocześnie i mogą być źródłem relaksu dla całej rodziny. Najczęściej instaluje się je w domu na poziomie parteru lub w piwnicy. Wyposażone są w hydromasaż i masaż powietrzny oraz oświetlenie podwodne. Ze względu na dużą pojemność tych wanien, wodę wymienia się w nich raz na jakiś czas (np. co 15–20 kąpieli, jeżeli nie używa się mydła). Do oczyszczania wody kąpielowej służy filtr i ozonator. Wodę do kąpieli się podgrzewa. Możliwe jest zaprogramowanie temperatury wody na określoną godzinę. Do tego typu wanien zaleca się ustawianie agregatu pompowego i kompresora w osobnym pomieszczeniu, ponieważ są one dosyć hałaśliwe. Wanny te mają specjalne pokrywy zabezpieczające przed utratą ciepła i nieszczęśliwym wypadkiem (np. przypadkowym wpadnięciem dziecka).
Przeczytaj: Modne nowoczesne łazienki: 14 inspiracji ZDJĘCIA >>>
Jak urządzić łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ
Jeśli szukasz pomysłów na urządzenie swojej łazienki, to koniecznie zobacz nasze galerie zdjęć. Bez problemu znajdziesz w nich mnóstwo inspirujących zdjęć!
Autor: MACZarchitektura
MACZ Architektura - Architekt wnętrz Kraków, Jasło, Krosno
Autor: archiwum
Przestrzeń pod umywalką zagospodarowano na praktyczne szuflady i szafkę, w której schowano pralkę.Projekt i wizualizacje: Monika Pniewska Projekty Wnętrz
Autor: materiały prasowe Ferro
W tej nowoczesnej łazience postawiono na ciekawy układ przestrzenny. Warto zwrócić uwagę, że pokój kąpielowy łączy się z tarasem!